Turkin presidentti Erdoğan julisti muutama päivä sitten, että Euroopan täytyy panna vauhtia lupauksiensa toteuttamiseen turkin EU jäsenyydestä joka sille on luvattu sekä hoitaa avustusrahat sovitusti turkille. Aikaa ei Erdoğanin mielestä ole hukattavaksi yhtään. Antoi myös rivien välistä ymmärtää, että turkissa on 4 miljoonaa pakolaista jotka odottavat Eurooppaan pääsyä.
Turkin EU jäsenyys olisi Euroopan tuho. Turkki on rajanaapuri Georgian, Armenian, iranin, irakin ja syyrian kanssa ja nuo rajat ovat vain kartassa mutta ei maastossa. Turkin EU jäsenyys olisi jäsenyys samalla noille maille. Silloin lähi-idästä tulevaa pakolaiskuormaa EU ei kestäisi varsinkaan kun lupaa Eurooppaan tulemisesta ei tarvitsisi edes anoa. Nyt EU on virittänyt itselleen sellaisen aikapommin, että sen pommin purkamiseen tarvitaan vetypommeja ja "ihmisarvosta" jauhamisen täydellistä lopettamista. Muussa tapauksessa Eurooppa on menetetty lopullisesti.
Nyt Euroopan pitää valita "ruton ja koleeran" väliltä. Hyviä vaihtoehtoja ei enää ole. Älkääkä sanoko sanallakaan vastaan sillä tämä on täyttä totta.
Ajatelkaapas tätä kauhuskenaariota
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on ns, "hyvien ihmisten" aikaansaannosta. Kiitos siitä.
- Anonyymi
Turkin EU-jäsenyyttä tarjottiin porkkanana jo todella pitkän aikaa ennen Erdogania. Tarkoituksena oli sillä yrittää saada vähennnettyä Turkin ihmisoikeusloukkauksia omassa maassaan.
Koko ajan tiedettiin että siinä vaan pelataan aikaa ja että Turkin jäsenyyteen ei ole mitään edellytyksiä. EU joutuu Turkin osalta oikeasti rajavalvontaan ja palauttamaan meritse yrittäviä sinne, mistä tulivatkin. Kiristämistä harrastaville diktaattoreille ei voi antaa myönnytyksiä.- Anonyymi
Putin nin niin vittuuntunut Eurooppaan, että se voi tehdä turkin kanssa sopimuksen jossa nuo 4 miljoonaa rättipäätä kävelevät rajan yli Suomeen ja baltiaan ja ei niitä voi ampuakkaan joten vastaan täytyy ottaa. Mitäs vihervassarit siihen?
- Anonyymi
Siinä on kullekkin miettimistä, että mikä on elämässä tärkeää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724486Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673615Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621911Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261818Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991485Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341031Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18970en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122922Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883