https://www.google.com/amp/s/amp.dw.com/en/russia-opens-new-criminal-probe-into-jehovahs-witnesses/a-55707807
Loppuuko se koronaan liittyvä maailmanloppu propaganda vai lähetetäänkö vaan teidät Venäjälle? Miten on?
Jehovat ja Venäjä
14
246
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjällä voisitte muutenkin nostaa marttyrisminne ja tarkoitushakuisen uhriutumisenne ihan uudelle tasolle. Tervemenoa.
- Anonyymi
Onhan se toisaalta sääli.
Uskonnonuhrejahan he ovat
Jotka on saatu rakkauspommitettua lahkoteatterilla mukaan
Monellahan se Suomessakin paljastuu aikanaan - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan se toisaalta sääli.
Uskonnonuhrejahan he ovat
Jotka on saatu rakkauspommitettua lahkoteatterilla mukaan
Monellahan se Suomessakin paljastuu aikanaanSääliksi käy rivijäseniä, Vartiotorni-seuran uskontobisnestä ei niinkään.
Jospa se uskontobisneksen kieltäminen suojelisi joitakin höynäytetyksi joutumiselta? Taitaa Venäjällä aika vaikea olla uusia jäseniä hankkia. Sitä tietysti toivoisi, että vastatoimet kohdistettaisiin järjestön organisaatioon, eikä ruohonjuuritasolle.
- Anonyymi
Tuleekohan Venäjälle Malawin kaltaisia vainoja, vai jopa pahempia??
- Anonyymi
Asiasta vainoavat.
Ei heitä Jeesus nimen vuoksi vainota vaan amerikkalaisen kultin vuoksi.
- Anonyymi
Syyt miksi järjestö on nostettu tikun nokkaan Venäjällä on paikallusten lakien rikkominen eikä heidän uskonsa harjoittaminen. Pelaatte omilla säännöillänne piittaamatta muista, kestätte myös seuraamukset.
- Anonyymi
Niinpä.
Mitenkäs se raamattu sanoikaan: "mitä ihminen (lahko ) kylvää sitä hän (lahko ) niittää." - Anonyymi
Toisaalta uskonnollisiksi kysymyksiksi nostetaan lottokuponki, joulu, veriletut, tanssipaikkadisko, pukimet, ...
- Anonyymi
Eipä ole paljon kunnioitusta esivaltaa kohtaan.
"Kiellettyä uskonnollista toimintaa jatkettu salaa"
"Jehovan todistajat on Venäjällä nimetty äärijärjestöksi ja liikkeen toiminta on kielletty. Tästä huolimatta uskonnollinen toiminta on jatkunut salaa, kertoo tutkintakomitean tiedottaja.
– Tutkijoidemme havaintojen mukaan ryhmä henkilöitä, jotka ovat olleet tietoisia korkeimman oikeuden voimassa olevasta päätöksestä [kieltää liikkeen toiminta] ovat hallinnoineet liikkeen uskonnollista yksikköä Koillis-Moskovassa kesäkuusta 2019 lähtien, tiedottaja kertoi.
Yksityisasunnossa on muun muassa tutkittu Jehovan todistajien uskonnollisia tekstejä. Poliisin tiedossa on myös, että ryhmän jäsenet ovat jatkaneet uusien jäsenten värväämistä liikkeeseen."
https://yle.fi/uutiset/3-11662900 - Anonyymi
Kumpi on ammattimaisempi vakooja: KGB Agentti vai Jehovan Todistaja? Mielipiteitä?
- Anonyymi
Miltä Jehovan Todistajat tuntuu, kun vaino on noin lähellä, naapurivaltiossa? Entä miten olette varautuneet, jos vainot leviäisivät jossain vaiheessa jopa Suomeen? K
Kiinnostaisi oikeiden aikuisten Jehovan Todistajien vastauksia.
Keskustellaanko teidän ohjelmissa nykyään vainoista, ja jopa kidutuksista, miten niihin voi varautua?- Anonyymi
Ei keskustella, mutta pedofilinimien piilottelemisesta keskustellaan.
On sellainen fiilis, että jo nämä jutut on totta kaikki eroavat. - Anonyymi
Vartiotorni-seura ottaa kaiken irti Venäjän tapahtumista ja on tiedottanut niistä jatkuvasti. Hyvää propagandaa.
Sen sijaan esim. Australian pedofiliatapauksista ei JW.ORG sivustolla ole ollut halaistua sanaa. Olisiko se ollut huonoa propagandaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vartiotorni-seura ottaa kaiken irti Venäjän tapahtumista ja on tiedottanut niistä jatkuvasti. Hyvää propagandaa.
Sen sijaan esim. Australian pedofiliatapauksista ei JW.ORG sivustolla ole ollut halaistua sanaa. Olisiko se ollut huonoa propagandaa?peto viili.kypsä kultti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881