Suomen puolustus mahdollisuus ilman Natoa on tässä

Anonyymi

Yliäänikoe oli ensimmäinen laatuaan.
Yhdysvallat on julkaissut aiemmin salatun videon (alla), jolla F-35-hävittäjä pudottaa koeversion uudesta B61-12-ydinpommista. Testi on suoritettu elokuussa.

Kyseessä on asiasta tässä kertovan War Zonen mukaan ensimmäinen kerta, kun tällaisen pommin koeversio on pudotettu yliääninopeutta lentävän koneen sisäisestä pommitilasta. F-35:n ydinpommikokeista ei myöskään ole aiemmin julkaistu videomateriaalia. Videolla näkyy muun muassa pommin tarkkuutta parantava rakettijärjestelmä, joka kiihdyttää sen pyörimisliikkeeseen ennen osumaa.

Koepommi vastaa tarkasti aidon ydinaseen kokoa, painoa ja muotoa. Se sisältää myös pommin viritykseen ja varmistukseen liittyvät komponentit ja muut järjestelmät ja vain sen ydinmateriaali on korvattu.

13

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sateenkaariväki se vain unelmoi uusista bensantärväysleluista.

    • Anonyymi

      Suomi, jos joutuu sotatantereeksi, ekana täältä lähtevät hatkaan matut ja hyysääjänsä. Pakenevat nopeasti, kuin rotat vanhasta ostarista, jota koneet nurin työntää. Esim. Puhos.

      • Anonyymi

        Natottajat kuulvat hatkan ottajien ryhmään myös.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Natottajat kuulvat hatkan ottajien ryhmään myös.

        Tuskinpa, koska olemme maanpuolustuksen kova ydinryhmä!

        Venäjän Tiltun erottaa meistä siinä, että hän väittää armeijamme olevan (muka) vahva, mutta ”jostakin syystä” sille ei missään nimessä saa hankkia uutta ajanmukaista kalustoa kuten torjuntahävittäjiä, ps-vaunuja tai kenttätykistöä!

        Miksiköhän?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskinpa, koska olemme maanpuolustuksen kova ydinryhmä!

        Venäjän Tiltun erottaa meistä siinä, että hän väittää armeijamme olevan (muka) vahva, mutta ”jostakin syystä” sille ei missään nimessä saa hankkia uutta ajanmukaista kalustoa kuten torjuntahävittäjiä, ps-vaunuja tai kenttätykistöä!

        Miksiköhän?

        "koska olemme maanpuolustuksen kova ydinryhmä" Natottajat kuulvat hatkan ottajien ydinryhmään myös.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "koska olemme maanpuolustuksen kova ydinryhmä" Natottajat kuulvat hatkan ottajien ydinryhmään myös.

        Se on pelkkä stallarin toivorikas luulo! Stallari itse ei ole mikään puolustuksen ydin kun hyökkääjä on Venäjä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on pelkkä stallarin toivorikas luulo! Stallari itse ei ole mikään puolustuksen ydin kun hyökkääjä on Venäjä!

        Stallarihinttarit köytetään tankkiin ihmiskilviksi


    • Anonyymi

      Itätrolli pelkää ylikaiken F-35 konetta

      • Anonyymi

        Ei sitä kukaan pelkää muut kuin Suomen veronmaksajat jotka tietää että päättäjät työntävät kätensä taas paskaan


    • Anonyymi

      Suomen jakaminen kahtia paras ratkaisu. Kauniaisten tapaiselle, mutta vähän pienemälle alueelle aidattaisiin piikkilangoilla ja betoni elementeillä alue, jota asuttaisi pelkästään hihamerkeillä ja luopion hajusta tunnistettava Nato vähemmistö.

      Sielä järjestystä ja hihamerkkien käyttöä valvoisi Nato vähemmistö itse, Suomen valtiolle raportoiva Nato Tiltuista muodostettava Nato-poliisi.

      Vierailut Natolandiasta Suomeen tapahtuisi viisumi käytännön kautta. Myös työperäinen vierailu sallittaisiin tarkoin vahdituissa olosuhteissa ja kulku tapahtuisi vain Suomen virallisten tarkastuspisteiden kautta.

      Agressiot Suomea vastaan kostettaisiin Natolandiaan kohdistetuilla tykistön tai ilmavoimien täsmäiskuin ja ohjusiskuin

    • Anonyymi

      Koneiden sijaan voisi hankkia vain kunnon ilmapuolustuksen uudenmallisten tykkien kera ja muunkin tykistön pystyisi päivittämään melko helposti paremmaksi. Tykistöön on tulossa uutta puhtia ramkranaateilla, gps ohjauksella ja niihin saa myös ydinkranaatteja >155mm lähtien. Kantamat nousee jopa satoihin kilometreihin ja samantapaiset ,pienempi kaliperiset kranaatit toimii myös ilmatorjuntatykeissä normiräjähtein. Koko lentoase voi olla jo vähän historiaa ehkä droneja lukuunottamatta.
      Lisäksi kranaatteja on paljon vaikeampi ampua alas millään puolustuksella niiden pienemmän kokonsa takia.

    • Anonyymi

      F-35 pakettiin 30 ydinasetta takaa tauhan Suomeen ilman Natoa

    • Anonyymi

      Kyllähän tuo avauksen kaltainen jenkkien superkallis ihmease saisi Suomen maanpuolustuksen muuntumaan Atlantin Trans- tyylin maan PULUSTUKSEKSI.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9829
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      179
      5567
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5169
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4838
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2409
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2259
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      305
      1893
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1541
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1143
    Aihe