ja nyt EU vaatii jäsenmaita ottamaan niiden omia ... jäsenmaihin oppimaan yhteiskuntaa. Miten jollain belgialla, ei maa, on voinut hallita väkivaltaisesti niin monia kehitysmaita ja nyt ...junkkeri huutaa kitarisat pitkällään, että jäsenmaiden pitää ottaa ulkiksia. Jos ei suostu ottamaan, lainat erääntyy.
Miten saksa, ranska ja belgia piti ensin siirtomaansa kivikaudella ja nyt ne pistää muut siivoamaan niiden sotkuja. Ei menny papukaijamerkin arvosesti.
afrikan entiset siirtomaat heikossa hapessa
18
89
Vastaukset
- Anonyymi
Vanha juoppo kertoo EU;n nykytilasta.
- Anonyymi
Vanha, muttei enää juoppo, lukuunottamatta juoppohulluutta joka jäi muistoksi kosteasta ajasta.
- Anonyymi
Afrikassa on toki monia entisiä siirtomaita, jotka nousivat kukoistukseen siirtomaa-ajan ansiosta. Mutta kun näiden piti saada itsenäistyä, niin rappio seurasi lähes välittömästi siirtomaaisäntien poistuttua. Niinpä tuolla hedelmällisellä ja maaperästään rikkaalla mantereella on kaikki yli 50 valtiota edelleen kehitysmaita vuosikymmenten itsenäisyydestä huolimatta. Nihilistivasuriviheriköt syyttävät edelleen jopa Suomea ja tervakauppaa vuosisatojen takaa Afrikan riistosta ja orjakaupasta sekä nykyisestä takapajuisuudesta.
- Anonyymi
Aika rujoa, mut jotakuinkin noin olen ymmärtänyt.
Rauhanomaiset kulttuurit katoaa, kun lisääntymisvauhti, sotaisuus ja ahneus voittaa. Maapallon kohtalo on sota.
Kiina ei tule selviämään asenteensa vuoksi, ne on happoa jopa itselleen. Sama saksalle ja kaikille jotka harrastaa kommunismia, diktatuuria. Saksan kannibaalihistoriasta täällä ei saa kirjoittaa, se on lähteny ennenkin. Se maa harrastaa naapureiden syömistä, kirjaimellisesti. Aina ollut, eikä se muutu miksikään. Ongelma: asenne.
Japani selviää. Ne tyhmäili ydinvoiman kanssa, eikä siitä sen enempää. Mutta ne osaa puolustautua, eikä anna sakujen pyörittää.
Belgia on maapallon manala. Jossain senkin kai pitää sijaita.
Ruotsista ei viitsi edes puhua. Aitaa pukkaa. Ranskasta tuli aika leija.
Ei hyvältä näytä.
- Anonyymi
Siirtomaaherrat pistivät asioita järjestykseen. Kun tuottoisat pellot ja puutarhat jäivät entisten alamaisten hallintaan, niin kaikki tuhoutui. Jopa hyvät rakennuksetkin hajosivat. Paikalliset asukkaat ei kertakaikkiaan osaa tehdä yhtään mitään, jos ei joku ole sanomassa, mitä pitää tehdä.
Vai onko niin, että kukaan ei välitä tehdä mitään, kun muutenkin voi elää! Ainahan niitä kehitysmaa avustuksia saa! - Anonyymi
Olisko jotain tekemistä kuukerien keskimääräisen älykkyyden kanssa?
- Anonyymi
ei vaan belgian, saksan ja ranskan hallitsijoiden käytöksestä.
Ei toisen maahan voi vaan mennä ja ottaa sitä, ja pitää sitä kivikaudella.
Saksa tekee sitä parhaillaan suomelle.
Olisitko koskaan uskonut?
- Anonyymi
Eurooppalaiset runtelivat siirtomaat niin pahoin, että toipuminen on vieläkin kesken.
- Anonyymi
Kumma juttu, että Kiina, Intia ja muut kaukoidän maat, jotka myös olivat siirtomaaherrojen vuosisataisen runtelun ja riiston kohteita, ovat nousseet nykyiseen tilaansa.
Taitaapi olla kaukoidän porukoilla enempi älliä kuin afrikan väestöllä.
- Anonyymi
Afrikan entiset siirtomaat? Onko Afrikalla ollut joskus siirtomaita?
- Anonyymi
Tarkoittikohan aloittaja afrikan maita, jotka ovat ennen olleet siirtomaita?
Voidaan puhua Afrikan entisistä siirtomaista. - Anonyymi
Suomi, Ruotsi, Englanti
- Anonyymi
saksalainen liidl valtaa suomea nyt kahvin suodatinpusseilla, autoilla ja liidelin romulla.
Huomaatte ensiviikolla, että suomessa ek valmisteta enää mitään,
saksa ja kiina tuo kaiken, tuontitavaraa.
Ja mihin ne työpaikat katosi?
Afrikka, kiina ja saksa astui maihin. - Anonyymi
Haluan isieni suomen takaisin. Työtä tehtiin kovasti pienellä palkalla.
Oli kuitenkin jokin motiivi, suomi oli meidän oma......
Suomi takaisin PS. - Anonyymi
Vain valkoinen mies voi nuo maat enää pelastaa.
- Anonyymi
Totta! Miksipä ei joku Burundi, Swazimaa, Burkina Faso tai joku muu Afrikan valtio valitsisi Paavo Väyrystä kuninkaakseen?
- Anonyymi
Aamulehti julkaisi Filosofian maisteri Sofia Hannosen tuoreen mielipidekirjoituksen, jossa tuodaan selvästi esille että Suomi muiden mukana oli osa siirtomaasortoa Afrikassa.
https://imgur.com/a/NiQyLgR
Näitä asioita ei saa haudata, ja suomalaisten syyllisyys siirtomaajulmuuksissa täytyy aina pitää mielessä.- Anonyymi
Tuo Aamulehden mielipidekirjoitus oli hienoa ja taattua vihapuhepoliisi Keijo Kaarisateen legdistötiedottamista.
https://twitter.com/keijomedia/status/1426559983102091265
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837