Tapahtui erään kauppakeskuksen bussiterminaalissa. Ilmeisesti vaalea suomalaisnainen oli sanonut jotain 3 mamun koplalle: vaaleaihoisia muunmaalaisia. Lihava, kai romanipoika töni toista poikaa toistuvasti, joka pyysi lopettamaan.
Musta afrikkalaisteini? sitten läksyttämään sitä naista, että älä puutu poikien asioihin, provosoituvat vain. Nainen sanoi: puutun jos näen väkivaltaa. Afrikkalaispoju topakasti kieltämään, että älä puutu poikien asioihin ja läksytti naista.
No vähän kävi ärsyttämään tämän afrikkalaispojan käytös. Ehkä matuille kiusaaminen on ihan okei, mutta ei se suomalaisille ole. Alan ymmärtää rasisteja, koska tuossa tapauksessa kyllä nousi kollektiivinen kokemus tai käsitys matujen häiriökäyttäytymisen sallimisesta ja suuttumus siitä.
No poikajoukko oli hyvin meluisa vielä bussissa. Kesken matkan kuitenkin kävi niin, että bussikuski unohti oven auki ja ajoi keskiovi auki. Pojat nauroivat tätä, kunnes tajusivat, että kyydissä on lastenvaunut. No romanipojan puolustukseksi täytyy sanoa, että hän meni sitten vaunujen eteen pitämään niistä kiinni. Jotkut ihmiset seisoivat oven edessä, kun kuski ajaa ovi auki. Sai sitten suljettuakin sen.
Mutta tällainen episodi kotimatkalla.
Matut sallii kiusaamisen
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884