Matut sallii kiusaamisen

Anonyymi

Tapahtui erään kauppakeskuksen bussiterminaalissa. Ilmeisesti vaalea suomalaisnainen oli sanonut jotain 3 mamun koplalle: vaaleaihoisia muunmaalaisia. Lihava, kai romanipoika töni toista poikaa toistuvasti, joka pyysi lopettamaan.

Musta afrikkalaisteini? sitten läksyttämään sitä naista, että älä puutu poikien asioihin, provosoituvat vain. Nainen sanoi: puutun jos näen väkivaltaa. Afrikkalaispoju topakasti kieltämään, että älä puutu poikien asioihin ja läksytti naista.

No vähän kävi ärsyttämään tämän afrikkalaispojan käytös. Ehkä matuille kiusaaminen on ihan okei, mutta ei se suomalaisille ole. Alan ymmärtää rasisteja, koska tuossa tapauksessa kyllä nousi kollektiivinen kokemus tai käsitys matujen häiriökäyttäytymisen sallimisesta ja suuttumus siitä.

No poikajoukko oli hyvin meluisa vielä bussissa. Kesken matkan kuitenkin kävi niin, että bussikuski unohti oven auki ja ajoi keskiovi auki. Pojat nauroivat tätä, kunnes tajusivat, että kyydissä on lastenvaunut. No romanipojan puolustukseksi täytyy sanoa, että hän meni sitten vaunujen eteen pitämään niistä kiinni. Jotkut ihmiset seisoivat oven edessä, kun kuski ajaa ovi auki. Sai sitten suljettuakin sen.

Mutta tällainen episodi kotimatkalla.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

        Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
        Maailman menoa
        62
        2099
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        4
        1756
      3. Miten kestätte tyhmiä?

        Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
        Sinkut
        231
        1222
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        900
      5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

        Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
        Tv-sarjat
        20
        832
      6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

        Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
        Kaste
        57
        826
      7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

        Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
        Ikävä
        100
        713
      8. Onko se liikaa pyydetty

        Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
        Ikävä
        38
        678
      9. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

        mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
        Sinkut
        92
        659
      10. Kaatopaikka Inhassa

        Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
        Ähtäri
        18
        656
      Aihe