Takalasi/ lasivakuutus

Anonyymi

Kertokaas nyt viisaammat tai omakohtaista kokemusta omaavat miten lasivakuutus (IF) kohtelee kun auton takalasi on kappaleina? Sopimusehdoissa sanotaan että koskee etu-, taka- ja sivulaseja, mutta aina puhutaan vain kiveniskemistä. Entäs jos lasi on itse töpeksitty rikki, korvaako vakuutus?

Ehdoissa sanotaan myös että törmäysturvakaan ei korvaa jos mitään muuta ei mene rikki kuin lasi. Ehdoissa oli myös pitkä liuta juttuja milloin EI korvata mutta ei mitään mainintaa omasta vahingosta. Eli voiko tästä nyt päätellä että lasi korvataan aina kun isku on tullut ulkoa sisälle, oli sitten oma vika tai jonkun toisen?

Asialla pienoinen kiire ja vakuutusyhtiön puhelinpalveluun ei tällä hetkellä pysty alkaa jonottelemaan, siksi täältä kyselen. Ja asiallisia vastauksia kiitos, ei moralisointia ajotaidoista tai niiden puutteesta:)

1

2593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä on yksi selvä asia, lasivakuutus ei tätä korvaa. Mutta ihmettelen suuresti jos vakuusyhtiö hylkää korvauksen kaskona korjaamiselle.
      Ei oma moka mikään peruste ole hylätä, koska suurin osa kaskolla korjatut on oma moka.
      Mutta jos kivi on lentänyt lasiin esimerkiksi leikkaamalla nurmikkoa. Tilanne muuttuu täysin. Vahinko ei autovakuutuksien kanssa ole missään tekemisissä. Silloin korvausta pitää hakea kotivakuutuksen kautta, mikäli sieltä löytyy ehto sille.
      "Rehellisyys maan perii". Vai periikö?
      t. RMB54

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3836
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      89
      2166
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1842
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1743
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1496
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      21
      1323
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1122
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1108
    9. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1002
    10. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      103
      972
    Aihe