Kertokaas nyt viisaammat tai omakohtaista kokemusta omaavat miten lasivakuutus (IF) kohtelee kun auton takalasi on kappaleina? Sopimusehdoissa sanotaan että koskee etu-, taka- ja sivulaseja, mutta aina puhutaan vain kiveniskemistä. Entäs jos lasi on itse töpeksitty rikki, korvaako vakuutus?
Ehdoissa sanotaan myös että törmäysturvakaan ei korvaa jos mitään muuta ei mene rikki kuin lasi. Ehdoissa oli myös pitkä liuta juttuja milloin EI korvata mutta ei mitään mainintaa omasta vahingosta. Eli voiko tästä nyt päätellä että lasi korvataan aina kun isku on tullut ulkoa sisälle, oli sitten oma vika tai jonkun toisen?
Asialla pienoinen kiire ja vakuutusyhtiön puhelinpalveluun ei tällä hetkellä pysty alkaa jonottelemaan, siksi täältä kyselen. Ja asiallisia vastauksia kiitos, ei moralisointia ajotaidoista tai niiden puutteesta:)
Takalasi/ lasivakuutus
Anonyymi
1
2834
Vastaukset 1
- Anonyymi
Tässä on yksi selvä asia, lasivakuutus ei tätä korvaa. Mutta ihmettelen suuresti jos vakuusyhtiö hylkää korvauksen kaskona korjaamiselle.
Ei oma moka mikään peruste ole hylätä, koska suurin osa kaskolla korjatut on oma moka.
Mutta jos kivi on lentänyt lasiin esimerkiksi leikkaamalla nurmikkoa. Tilanne muuttuu täysin. Vahinko ei autovakuutuksien kanssa ole missään tekemisissä. Silloin korvausta pitää hakea kotivakuutuksen kautta, mikäli sieltä löytyy ehto sille.
"Rehellisyys maan perii". Vai periikö?
t. RMB54
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2481060Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49880Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "223822- 98821
- 69706
- 56648
- 91581
- 64566
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2528Rekkawelinehkä
Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 237509