Paljon on tällä SS-upseerilla taistelukuvauksia, mutta onko niillä heppoinen autenttinen arvo?
Vaikenee tietysti sotarikoksista, mutta entä noin yleensä: onko hyvä dokumentoija?
Vaikenee tietysti sotarikoksista, mutta entä noin yleensä: onko hyvä dokumentoija?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Carellin kirjat perustuvat taistelukertomuksiin ja haastatteluihin.
Ne ovat sujuvaa luettavaa ja asiat ovat kohdallaan.
Historiantutkimusta ne eivät edusta. Näkemys on saksalainen.
Tietenkin! Hän kun on saksalainen ja kai hekin voi muistella!
Neukuilla on julma määrä sotakirjoja ja olen tehnyt niistä kaksi yllättävää ja tuoretta havaintoa:
1. Niissä vaietaan sotarikoksista!
2. Näkökulma on venäläinen!
Eikös olekin todella yllättävää;-D
Carellin sotakirjojen lähdearvo on varsin mitätön. Tuskin juuri kukaan uskottava vakavasti otettava historioitsija laittaa niille paljoakaan lähdearvoa.
Hyvin upposivat yleisöön! Ilmeisesti stallaria jurppii niiden hyvä myynti. Toki jokainen osallistujamaa vou ja saa kirjoittaa omat kirjansa!
Carell korosti saksalaisten joukkojen sankaruutta ja komentajien taitoa.Aihetta usein olikin,mutta ei se tieteellistä tekstiä ole.
Sikäli kun rajoitetusti olen lukenut hänen matskuaan niin muistan sen edustaneen pääosin hagiografiaa Mansteinin ym. ylitsevuotavalle neroudelle eli melko tyypillistä aikalaistuotantoa. Kannattaa huomata tietysti, että Carellin kirjoitusvuosina monet näistä hepuista olivat vielä hengissä ja he yleensä eivät säästäneet pyrkimyksissään avustaa heistä myönteisesti kirjoittaneita.
Ihan viihdyttävää sotapoppia ja voin suositella kiinnostuneille joskus lukea rinnakkain esim. C:n Poltettua Maata ja joitain Sven Hasselin suosituimpia niin voi toisinaan hymy irrota nähdessä miten avoimesti 60-luvun sotaviihteen maestrot repivät sivuja toisiltaan.
///MeAgaln