Venäläisten tulo Kontiolahden kisoihin kiellettävä

Kysyin viime vuonna yhdeltä venäläiseltä miksi he tulevat Kontiolahden ampumahiihtokisoihin heiluttelemaan valtavan kokoisia Venäjän lippujaan.

Hän vastasi, että koko Suomi kuuluu Venäjälle koska itsenäistyi 1917 laittomasti.

Sitä hän haluaa lipullaan sanoa suomalaisille.
3573
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

ja nyt tuovat koronavirustakin.

Äänestä

https://yle.fi/uutiset/3-11661620?origin=rss

Yli 600 altistunutta on karanteenissa Joensuussa ja lähikunnissa – ennätyslukemista huolimatta uusia rajoituksia ei vielä aseteta

Joensuun naapurikunnassa Kontiolahdella järjestetään viikonloppuna ampumahiihdon maailmancupin osakilpailuja.

Äänestä
  • toivotaan ettei kisojen jälkeen ole 6000 tartuntaa.

    Äänestä

  • Urheilu, varsinkin ampumahiihto, on maailman tärkein asia. Eduskuntakin pannaan työskentelemään etänä ennen kuin ampumahiihtokisat perutaan.

    Äänestä

Rukalla yleisön pääsy kisoihin on kielletty. Kontiolahden kisoihin pääsee 4000 joista suurin osa venäläisiä rajan takaa.

Ei tunnu järkevältä kun koronaepidemia on pahimmillaan Venäjällä.

Äänestä
  • Venäläisten varpaidenvälien nuolemista !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäläisten varpaidenvälien nuolemista !

    Peukutan

    Äänestä

Kaksoiskansalaiset rahtaavat entiseen malliin viinaa, tupakkaa, bensaa ja koronaa. Ovat etuoikeutettuja, kun muiden on pysyttävä kotimaassa.

Äänestä

Aivan höpöä taas!
Ei voi kieltää tuloa Kontiolahdelle tai yleensäkään Suomeen.

Äänestä
  • Katselin eilen yhtä venäläistä rekkakuskia joka köhi kuin viimeistä päivää ja samaan aikaan suuntasi ABC:lle kahville.
    Mites näitä ryssiä oikein valvotaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Katselin eilen yhtä venäläistä rekkakuskia joka köhi kuin viimeistä päivää ja samaan aikaan suuntasi ABC:lle kahville.
    Mites näitä ryssiä oikein valvotaan?

    Samalla tavalla valvotaan kuin suomalaisia. Paitsi että rajalla hieman tarkemmin, sairas rekkakuljettaja voidaan käännyttää Venäjälle.

    Äänestä

natohihhuli taas vauhdissa

Äänestä
  • "natohihhuli taas vauhdissa"...?

    Se natohihhuli todennäköisesti elättää sun netissä roikkumisen.

    Äänestä

Kun Helsingin edustan Vallisaari avautui, siellä kävi paljon venäläisiä. Tapasin siellä kaksi suomea puhuvaa kaunista venakkoa ja he häpeilemättä sanoivat, että Suomi on osa Venäjää ja ei mene kauan aikaa, kun olemme taas samaa äitivenäjää.

Äänestä
  • Suomalaiset ovat aina sotineet ryssää vastaan ja heistä on aina ollut meille harmia(Novgorod, isoviha jne)

    Ruotsiin kuuluminen taas oli hienointa mitä Suomelle on koskaan tapahtunut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomalaiset ovat aina sotineet ryssää vastaan ja heistä on aina ollut meille harmia(Novgorod, isoviha jne)

    Ruotsiin kuuluminen taas oli hienointa mitä Suomelle on koskaan tapahtunut.

    Ruotsi on hyvä maa meille, siksi Suomi on Suomi. Suomessa on länsimainen demokratia, koulujärjestelmä yms yms

    Äänestä

Kisojen järjestäjät ovat TAPPAJIA.

Sielunsa ovat SYSIMUSTIA.

Normaalit humaanit ihmiset olisivat jo hyvissä ajoin osanneet päättää, että nyt ei ole tällaisen massakokoontumisen paikka. Kisat olisi voitu jättää tällä kertaa järjestämättä. Suomessa moni on joutunut tekemään samanlaisia päätöksiä jo pitkään. Mutta Kontiolahdella?... EHEI?

Siellä järjestäjät huutavat. KYLLÄ ME JÄRJESTETÄÄN KOSKA MINÄ MINÄ MINÄÄÄÄ!

Tilastollisesti tällainen tapahtuma tällaisena aikana aiheuttaa sellaisen koronalingon, jonka seurauksena kuolee moni kisoihin osallistumatonkin suomalainen. Ensin Kontiolahden Koronalingossa kirnutaan virusta paikalle kokoontuneiden kesken. Sitten koko lössi hajaantuu levittämään virusta kaikkialle.

Sitten kun sairastumismäärät paisuvat ja tehohoitopaikat loppuvat. Sitten suomalaisia kuolee. Suuria määriä. Katson sen aivan tahalliseksi joukkosurmaksi vastuuttomien toimesta.

Äänestä
  • Hysteriaa...

    Äänestä

  • Jämäkästi sanottu.

    Mutta niin totta.

    Äänestä

  • Kisojen järjestäjät ovat TAPPAJIA.

    Valitettava totuus.

    Äänestä

https://yle.fi/uutiset/3-11666579

IBU: Venäjän, Latvian ja Moldovan ampumahiihtojoukkueissa varmistettu koronavirustartuntoja

Kansainvälinen ampumahiihtoliitto tiedottaa Twitterissä, että Kontiolahdelle saapuvista kolmesta joukkueesta on annettu positiiviset covid-19-testitulokset.

Maailmancupkauden avauskilpailu käydään Kontiolahden ampumahiihtostadionilla lauantaina 28. marraskuuta.

Äänestä

Joensuun seudulla vallitsi ja saattaa vieläkin vallita Kaisa Mäkäräis hysteria jonka rinnalla korona ei ole yhtään mitään.

Kaisahan oli seudulle korvaamattoman arvokas mannekiini.

Tulkoon vaikka 10000 koronatartuntaa mutta kista pidetään siellä ajatellaan.

Äänestä

Taas on Naton hybridikeskuksen juoksupoika asialla.

Äänestä
  • "Taas on Naton hybridikeskuksen juoksupoika asialla."

    Natosta täällä on puhunut vain sinä.

    Äänestä

Kisojen pitämiseen on Venäjän Imperiumin VLADIMIR PUTININ antama määräys. Siksi ei löydy kisojen järjestäjistä kuin suomen viranomaisistakaan sitä rohkeaa miestä tai naista, joka uskaltaisi puhaltaa pilliin ja panna pisteen tälle vaaralliselle ja tuhoisalle hankkeelle. Edes Suomen tasavallan Hallitus ei siihen uskaltaisi ryhtyä.

Kaikki pelkäävät omalle kohdalle sattuvaa satsia POLONIUMIA tai NOVITSHOKKIA. Ja aiheesta kyllä pelkäävätkin. Kukaan ei uskalla ottaa henkilökohtaista riskiä, ja asettua koronanlietsontahankkeen tielle, saaden PUTININ vihat niskaansa.

Äänestä

Koko Ruotsin joukkue jäi pois Rukan kisoista kun yhdellä joukkueen jäsenellä oli koronavirus.

Venäjältä kuitenkin tullaan kisaamaan vaikka virusta olisi joukkueessa.

Äänestä

Tahallinen koronan levittäminen on sotatoimeen verrattava teko. Lisäksi vieläkin halveksuttavampi ja rikollisempi, koska se on sodankäyntiä biologisilla aseilla.

Äänestä

Onneksi noihin kisoihin ei tule muita ulkomaalaisia, kuin venäläisiä. Vaikka se hiukan hermostuttaakin reippaita suomipoikia, niin hyväksi se vaan on heillekin. Kielitaitokin säilyy paremmin. Kuten tästä ketjuta huomasin, kaikilla on venäläinen kaveri, joka antaa uusimmat urheilu-uutiset.
Jatkakaa!

Äänestä
  • Hahahaa! Just noin!

    Äänestä

  • Kuka niitä venäläisiä harakanvarpaita Suomessa ymmärtää?

    Venäläinen kaveri...?
    Mieluummin otan somalin kaverikseni kuin venäläisen.

    Äänestä

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/maailmanmestarilla-koronatartunta-venaja-ja-kaksi-muuta-joukkuetta-vaarassa-jaada-ulos-kontiolahden-maailmancupista/7994724

Venäjän, Latvian ja Moldovan ampumahiihtäjät joutuvat hyvin todennäköisesti jättämään Kontiolahden maailmancup-kilpailut väliin kyseisissä maajoukkueissa esiintyneiden koronatartuntojen takia.

Venäjän ampumahiihtoliitto tiedottaa, että sen maajoukkueesta ovat saaneet tartunnan Anton Babikov ja kolme muuta jäsentä. Babikov on MM-viestikultamitalisti kolmen vuoden takaa.

Kontiolahden maailmancupin tapahtumajohtaja Sami Leinonen toteaa MTV Urheilulle, että kyseiset joukkueet ovat sivussa viikonlopun kisoista, mikäli karanteeneja ei pureta ennen sitä. Tämä on kuitenkin epätodennäköistä.

Äänestä

Rukan hiihdon maailmancup käynnistyy huomenna perjantaina. Tänään kisojen ylle laskeutui kuitenkin tummia pilviä, sillä Norjan maajoukkueen miesten valmentajalla Eirik Myhr Nossumilla on todettu koronatartuna, minkä takia koko Norjan hiihtomaajoukkue on asetettu karanteeniin.

https://etusuora.com/uutiset/norjan-joukkueen-valmentajalla-koronatartunta

Äänestä

Eikö tätä voisi viheltää poikki ?

https://www.is.fi/ampumahiihto/art-2000007643720.html

Kontiolahden maailmancupin testeissä synkkiä tuloksia – koronatartuntoja löytyi viidestä maajoukkueesta

Kansainvälinen ampumahiihtoliitto IBU on vahvistanut, että ainakin viiden maan joukkueiden näytteistä on paljastunut koronatesteissä positiivisia tuloksia. Kyseessä ovat Venäjän, Ranskan, Latvian, Romanian ja Moldovan joukkueet.

Äänestä
  • karmeaa uhkapeliä suomalaisten hengellä ja terveydellä.

    Äänestä

Euroopan koronakartta hehkuu punaisena ja tätä menoa pian Suomenkin kartta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kysyin viime vuonna yhdeltä venäläiseltä miksi he tulevat Kontiolahden ampumahiihtokisoihin heiluttelemaan valtavan kokoisia Venäjän lippujaan.

Hän vastasi, että koko Suomi kuuluu Venäjälle koska itsenäistyi 1917 laittomasti.

Sitä hän haluaa lipullaan sanoa suomalaisille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu