Raamattu puhuu Jumalan kovemmasta tuomiosta.
Ketä kovempi tuomio koskee?
Kyllä se koskee sellaisia jotka opettavat (myös adventisteja yms.) sanotaan erittäin selkeästi Raamatussa.
Jaak. 3:1 Veljeni, älkööt aivan monet teistä pyrkikö opettajiksi, sillä te tiedätte, että me saamme sitä kovemman tuomion.
Kovempi tuomio
12
<50
Vastaukset
Itse jag minä en pidä opetustehtäviä.
Keskustelen ja kommentoin, ja kirjoitan Raamatun aiheista.- Anonyymi
Kyllä sinä opetat Raamatun tulkintojasi ja adventismia täydellä höyryllä.
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä sinä opetat Raamatun tulkintojasi ja adventismia täydellä höyryllä.
Minä kirjoitan puhenopeudella, siksi se voi tuntua hiukan reippaalta tekstintekemiseltä.
Ihmiset ovat niin köppääsiä kirijoottajia.
Eräs nuori lääkäri-likka hämmästytti minut kirjoitusnopeudessaan, sillä hän oli käsittämättömän nopea ATK-kirjoittaja.
- Anonyymi
Tuomiota ei voi paeta.
Jeesukseen uskovat ymmärtävät keitä hän tarkoitti.
Matt. 23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?Epätodennäköistä tuomiota on helppo väistää hylkäämällä ihmisen luomat epäjumalat joihin kristinuskonharhan kolmiomainen epäjumalakin kuuluu.
Jos oikea jumala on olemassa, kiittää hän epäilemättä meitä, jotka eivät uskoneet satuihin. Jos oikeaa jumalaa ei ole olemassa, emme ymmärrettävästi saa rangaistusta. Olisi toki mielenkiintoista kuulla mitä oikea jumala sanoisi epäjumalanpalvojille esimerkiksi jeesuksen palvojille.
- Anonyymi
Jumalan temmellyskenttänä oli hieman pienempi alue mitä Uusimaa on.
Kolmenkymmenen vuoden ajan tämä puhui suohon kilpailevia jumalia.
Kertoi pääjumalan olevan kolmikulmainen. Ihmisille jäi juttu epäselväksi.
Ja loppuhan on kirkkohistoriaa.
Sen pituinen se. Se on totta.Moni haluaa olla opettajia eikä ymmärrä mitään Jumalan asioista tai tekee rahasta.
Eksyttäjät eksyttää ja moni joutuu kadotukseen heidän takiaan eikä mikään selitys auta kun valhetta ja väärää oppia on suollettu .
Siksi aikanaan eksyttäjät saavat rangaistuksensa kovana kovana ankarana sillä heidän syystään moni sielu on joutunut kadotukseen ja vääryyden opettajat on vastuussa.
Siksi on parempi juosta vaikka täysillä karkuun opetustehtävää jos ei hallitse tai ei ole kutsumusta ,että Jumala antaisi viisauden opettaa Totuutta.- Anonyymi
UT ei sano että meidät tuomitaan sapatin tai jonkun muun juhlan vuoksi, mutta siellä lukee, että jokaisesta turhasta sanasta meidät tuomitaan. Myös siitä jos julkistamme harhaoppia ja väitämme raamatulliseksi asioita, jotka eivät ole.
Harhaopin pönkittäminen turhilla sepustuksilla on synti ja laittomuutta. - Anonyymi
Meille ei tosiaankaan ole lausuttu UT:ssa tuomiota sapatin vuoksi eikä sitä mainita missään pahan tekemisissä, vaikka mainitaan kaikkea pahan tekemistä millainen ihminen on kun ei elä Hengessä.
Mutta sapattiopin julistaminen on synti kun jokaisesta turhasta sanasta joudumme tuomiolle. Silloin meidän eteemme tuodaan omat höpötyksemme, että tälläistä olet laverrellyt vastoin Raamatun sanaa, että mitäs nyt.
Siksi julistaessaan totuuksia, kannattaa vähän miettiä ensin.- Anonyymi
Etkö sinä tajua, että sapatti on yksi kymmenestä käskystä ja sen rikkominen syntiä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö sinä tajua, että sapatti on yksi kymmenestä käskystä ja sen rikkominen syntiä?
Advistimia sairastava ihminen on sellainen että hän ei myönnä ikinä mitään tai olevansa väärässä.
- Anonyymi
Heti me ymmärrämme sapattikäskyn kun voimme lukea sen UT:sta. Kun voimme lukea sieltä miten Paavali korosta sapatin tärkeyttä pakanoille eikä suinkaan moittinut juutalaisten tapojen noudattamisesta eikä siitä että lakia noudattamalla pyritään pääsemään pelastukseen. Ei hän suinkaan sanonut että silloin Kristus olisi turhaan kuollut jos lain kautta pelastustaan.
Tämä siksi, että emme suinkaan halua olla harhaoppisia, jotka vääristelevät sanaa, jotka asettavat ihmisten kannettavaksi sellaisia taakkoja, joita eivät itsekään halua kantaa.
Sanaa pitää tutkiskella mitä sanotaan uudessa liitossa sapatin viettämisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874048Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750