edes luottotiedot ei haittaa että sais
Miten joku on koditon
Anonyymi
2598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei ne välttämättä, mutta useimmiten luottotiedottoman tarvitsee maksaa takuuvuokrat käteisellä tai sitten jonkun takaamaan itsensä, jolloin takaaja ottaa rahallisen vastuun siitä, jos luottotiedoton jättää vuokrat maksamatta.
JA kodittomalla harvoin on tällaiseen mahdollisuutta.
Useimmissa asunnoissa vaaditaan 2kk vuokrasumman suuruinen summa takuuvuokraksi ekan kuukauden vuokra siihen päälle. Eli käytännössä täytyy ainakin isommilla paikkakunnilla olla vähintään tonni käteistä saadakseen asunnon.
Ja tuo toinen juttu on, että eipä kukaan kovin herkästi lähde tuollaista ihmistä takaamaan asukkaaksi vuokranantajalle.
Sossu takuut hoitaisi kuitenkin..he he ??
Vuokraisikko itse luottotiedottomalle kun löytyy sellaisia paljon jotka hoitanut asiansa eikä merkintöjä.
Niitäkin löytyy jotka vuokraa asuntoja luottotiedottomille. Hyvin maksavat vuokransa, koska vaihtoehdot kuitenkin aika vähissä. Kaverilla Lahdessa keskustassa asunto, jota hän vuokra luottotiedottomalle, vuokralainen maksaa vuokransa säntillisesti. Jos ei maksa, niin mistään ko. henkilö ei saa yhtä hyvää asuntoa, joten se motivoi hoitamaan vuokrat. Sama juttu toisella kaverilla, asunnot Heinolassa keskustassa, ei mitään ongelmia vuokralaisten kanssa.
Luotot ei ollut ok.Sossu maksoi 500€ vuokratakuun.Saan sen vain tämän yhden kerran.Jos muutan uudestaan en sitä saa,Nyt luotot jo ok.
Niin kyllähän ihminen korjata voi tilanteensa ja sossu voi auttaa mutta joku töpeksii tuossakin tilanteessa sitten vielä ja yleensä päihdeongelmaisena.
Oletteko huomanneet, kodittomia ovat vaan kantasuomalaiset, kaikilla pakolaisilla on koti. Vangeillakin on koti.
Joo tai sit uusvavuttomat. Laita hakemus. Kunnalta sain itse hetkessä.
Uus'avuttomat kantasuomalaiset on asunnottomia, kun eivät osaa hakea apua. Jos kantasuomalainen hakee apua vaikka seurakunnan diakonilta asunnon hankkimiseen, onnistuu se tosi nopeasti, koska diakonit ovat ammattilaisia ja osaavat koordinoida avun oikeaan paikkaan, elleivät itse voi auttaa. Sossu maksaa takuuvuokrat, ammattiauttajat etsivät asunnon tumpelonkin puolesta ja jos muuttoon tarvitaan apuja, sekin järjestyy kaupungin/kunnan toimesta.
Hommasimme vähän aikaa sitten yhdelle kantasuomalaiselle repsutumpelolle asunnon, kun hän oli sössinyt asiansa täysin. Hän ei osannut hakea mitään apua ja uhosi vaan tuota samaa, että pakolaiset sitä ja mamut tätä. Pistettiin seurakunnan diakonit hoitamaan hänen asiat kuntoon, sossu maksoi takuuvuokrat ja maksaa muutenkin kaiken, Kela maksaa loput. On nyt asunut vuoden siinä asunnossaan ja ei enään puhu mitään pakolaisista tai mamuista, kun saa itse kaiken yhteiskunnalta!
Turha alkaa pakolaisilla trollailemaan, pakolaiset ja mamut saa samat, mitä me kantasuomalaisetkin saadaan, ei siinä mitää eroa ole. Vangit nyt on taas oma juttu...
En tarvi asuntoa, mulla on omistusasunto ja asiat paremmin kuin hyvin.
Jotkut ei ota edes vuokra takuita , m2 kodit ei ota penniäkään
Niin, pennejä enää ole.
Tuskin he nyt krypto valuuttoja hyväksyy!
Mie asun hyvin, työaikana ostin asunnon joka on maksetttu, ostinm yös uuden auton joka on maksettu. Nyt ei mee kun yhtiövstike 195 e kk plus vesi ja sähkö. Kyllä kannattaa omistaa. JOs tulee rahapula voi myydä asunnon ja auton ja taas on rahaa.
Ostakaa ihmeessä auto ja ausunto se on hyvä sijoitus.
Pitää olla rikas että saa asunnon. Jos on vaikka työtön niin ei asuntoa saa todellakaan helposti. Joutuu maksamaan monen kuukauden takuun että saa asunnon, ja itse jouduin maksamaan 5 kk takuun tähän asuntoon joka on opp kiinteistön joka on yksiö ja vuokra 376 euroa. Luottotiedot mulla todellakin on kunnossa ollut. Olen hakenut kunnan asuntoa 15 vuotta , eivät ole vastanneet mitää sieltä. Kaverini joka on vakitöissä sai heti asunnon ja tiedän että kunnalla on vapaita asuntoja vaikka kuinka paljon. Ne kysyy asuntohakemuksissa usein onko paljon omaisuutta, no ei itsellä ole eli en ole rikas ja silloin hakemus hylätään.
Puppua kirjoitat, kyllä ihan tyhjätaskut ja asiansa sössineetkin saa asunnon ihan helposti. Takuuvuokrat maksaa sossu. Lisäksi on mahdollista ottaa vuokravakuus, jonka maksaa vaikka vuokran yhteydessä.
Vuokra-asunto ei ole mikään ongelma, koska kunnilla asuntoja jatkuvasti tyhjillään, kun niihin ei ole asukkaita. Joten vuokralaisilla on jopa valita!
Meilläkin oma asunnot ja sijoitusasuntoja, silti vuokrattiin lapsille kunnalta opiskeluasunto, koska sen sai tosi helposti, asumistukien jälkeen jää maksettavaa 70€/kk, ei ole edes kallista asumista. Me saadaan sijoitusasunnoista vuorostaa täydet vuokrat, kun vuokralaiset saa asumistuet. Joten ihan turhaa valitusta, ettei muka kunnalta saa asuntoja!
Kaupungin vuokra-asunto.Vuokratakuu 500€.Kotivakuutus on pakollinen.
Asun kaupungin vuokra-asunnossa eikä ollut pakollista kotivakuutusta, Sato ja Lumo ym..tietääkseni vaatii kotivakuutuksen ja ilmeisesti takuuvuokran 1-2 kk ajalta? Helsingissä on vaikea saada kaupungin vuokra-ssuntoa, on hakijoita tosi paljon,onnekas se joka saa.
maailmaalla kriisi
turhaa on vaatia valtiolta
koska valtio on slut, kiinni
pitää odottaa kunnes ovi aukeaa
ihmisen pihalla
huonoa, että kirkko ei edes ole armas
maassa kute taloudellisia vaikeuksia, niin myös moraalisia, identtisiä
käsitellään asioita ja muututaan
teillä itsellä on lol
Koditon on juonut rahansa viinaan joten ei ole rahaa jäänyt vuokraan. Niin se vaan yleensä menee. Itse Olen aina vuokran maksanut, olis hirveetä olla koditon ja asua kadulla missä on kylmä. En ymmärrä miten jotkut pystyy siihen mutta usein kodittomuus johtuu alkoholista ja siitä ettei maksa laskujaan.
Siitäkin, mutta puolet siitä, että hallitus tekee sellaisia päätksiä että leikkaa köyhien tukia ja nostaa maksuja, ei kenenkään pussi sitä kestä ellei tulot myös nouse.
Viina on monen ekosyy vaan päästä kysymyksestä helpolla.
Hallitus on syyllinen, ei kukaan muu. Pakolaiset elää kuin herrat, kaiken saa tosta noin vaan, mutta oma kansa, hän elättää pakolaiset ym herrat ja kaikki ulkomaalaiset. suomessa ei oma kansa ole kuin orja.
Itsehän ne pönikät ostelee
Hallituksen syy juominenkin
Ai miten? No siten kun tuli avioero ja sitten sosiaalitoimesta sanottiin että mene yömajaan nyt kun olet asunnoton!