Kyllä kirkko pitäisi pitää julkisista kouluista ja päiväkodeista poissa. Kirkko voi perustaa omia kouluja ja päiväkoteja indoktrinaatioonsa ja lasten pelkotilojen luomiseen.
Ei sellaista touhua tarvitse tehdä verorahoilla rahoitetussa toiminnassa.
Sillä on negatiiviset kansantaloudelliset seuraukset kun luodaan turhaa stressiä ja turhia pelkotiloja lapsille joidenka pitäisi tulevaisuudessa rakentaa yhteiskuntaa.
Vuosisatojen vahinko on tapahtunut ja ihmisillä on pakkomielle siirtää omat kyseenalaistamattomat ahdistus-ja pelkotilansa lapsiinsa mitkä johtavat monien kohdalla mielenterveyshäiriöihin.
Uskonnon taikauskoiseen arvailuun ja pelkoon perustuva aivopesu sekä pelkotilojen luominen pitää lopettaa verorahoilla rahoitetuissa rahoitetuilla instituutioissa ja korvata järjellä sekä tieteellisesti todistetulla tiedolla.
Tulevat sukupolvet ansaitsevat mahdollisuuden objektiiviseen tietoon ja tasapainoiseen mieleen, taikauskoisten pelkotilojen sijasta.
Kirkollinen aivopesu pois julkisista laitoksista
21
71
Vastaukset
- Anonyymi
Vapaa-ajattelijat eivät kannata uskonnollisten koulujen perustamista eikä varsinkaan niiden rahoittamista verovaroin. Yhdenkään uskonnon kollektiivisia jumalanpalveluksia ei pidä ympätäckoulupäivän ohjelmaan.
- Anonyymi
Vapariiitto voisi ostaa omia krematorioita, Venäjällä on liikkuvia rintamalla, tuhkataan heti sotilas, niin perhe ei perään kysele mihin katosi tai tuhkataan nekin
Liikkuva krematorio voisi kiertää vaparikuplassa Kotka - Tampere - Kallio - Anonyymi
Perusopetuksen opetussuunnitelman perusteet tukevat avauksessa esitettyä näkökantaa. Kyse ei ole uuden säädöksen tarpeesta, vaan nykyisen säädöksen noudattamisesta.
- Anonyymi
Ymmärränkö nyt oikein, että ainoastaan uskonnottomat maksavat veroja ja ovat siten oikeutettuja kertomaan kuinka verotuloja tulee kohdentaa?
Maallistumisen myötä lasten ja nuorten mielenterveyspalveluiden tarve sekä mielialalääkkeiden käyttö on kasvanut. Ei sen nyt niin pitäisi mennä.
Täällä liitetään taikausko ja uskonto yhteen. Niiniluodon mukaan maaginen, eli taikauskoinen ja uskonnollinen maailmakuva ovat eri asia. Ei kai ET-lapsukaisille nyt anneta väärää tietoa? - Anonyymi
Ei se yksityisen työantajan työpaikoillakaan kivalta tuntuisi? Olisiko kummallista, jos työpaikalla kävisi pappi pitämässä aamuhartauksia parin viikon välein ja jos koko työyhteisö kuljetettaisiin kirkkojumalanpalvelukseen kolme-neljä kertaa vuodessa? Entä parantuisiko tilanne, jos osallistumiskyselyyn kielteisesti vastanneille osallistumattomille järjestettäisiin jotain muuta ohjelmaa, mikäli tarvetta ilmenisi? Tuntuisiko luontevalta velvoite paljastaa työpaikalla oma uskonnollisuutensa tai uskonnottomuutensa kaikille?
- Anonyymi
Koulu ja työpaikka eivät ole sama asia. Haloo, millainen ihminen ei ymmärrä koulun ja työpaikan eroa? Vapari. Tietenkään vaparin, eli taistelevan ateistin, lapsen ei tarvitse virttä veisata.
- Anonyymi
Vapari ateisti haluaa kasvattaa lapset
vapaiksi Vapari rientoihin.Lasten raiskauksia
Vapari ei halua tuomita,oliko ihme? - Anonyymi
Kristinusko kuuluu kouluihimme ,antaen turvan ja moralisen kasvatuksen.
Siintä Suomenkansa saa olla kiitollinen kansakuntana.
Islaminusko ei kuulu Suomeen. - Anonyymi
Niin, aivopesu ne voitte keskittää vaikka tänne.
- Anonyymi
Osa vanhemmista luuluu, että kun jumalanpalvelus on ohjelmassa, siihen jotenkin -"kuuluu osallistua", vaikka niinhän ei ole asia ollenkaan.
- Anonyymi
Onko kouluissa kirkollinen kasvihuoneilmiö?
- Anonyymi
Lapset ovat päiväkodissa ja koulussa jopa 16 vuotta osa-aikakuplassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapset ovat päiväkodissa ja koulussa jopa 16 vuotta osa-aikakuplassa.
Kirkkovuoden mukaan toistuvalla uudelleen- ja uudelleenkoulutusleirillä.
Tosiaan jopa 16 vuotta osa-aikakuplassa. Kyllä kouluissa on kirkollinen kasvihuoneilmiö.
- Anonyymi
Suomalaisissa päiväkodeissa ja peruskouluissa lapset joutuvat uskonnolliseen kuplaan, kasvihuoneilmiöön, jopa 16 vuoden leiritykseen, jossa uskontoa juurrutetaan kirkkovuoden mukaan yhä uudelleen ja uudelleen. Eivätkö pikku murmelimme ole näin kärsineet elinkautisen jo ennen täysi-ikäisyyttään?
- Anonyymi
Niin, tavallaanhan sitä pestään pois uskontovsapaata ajattelun kehitystä ja työnnetään tilalleuzkontoa.
- Anonyymi
Ateisti paasaa taas omaa uskoaan.
Ateisti ei ole luotettava ihminen ja valehtelee
paljon normaaleitakin asioita. - Anonyymi
Aikamoista vaikuttamista kirkon hyväksi on Digi- ja väestötietoviraztossa vauvojen nimen antamiseen liittyen.
- Anonyymi
Sekulaaria luonnollista ajattelua häiritään uskomuksilla noita lapsille opetetaan totena.
- Anonyymi
Erityisen ikävää tuommoinen on päiväkodeissa ja kouluissa vastoin zitouttamattomuusvaatimusta.
- Anonyymi
Kpuku ja koulu. Ok. Mutta mitä muita?!
- Anonyymi
Julkinen tila tarkoittaa, että koulujen tulee palvella kirkkoa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884