PS ja KOK olisivat vähätelleet koronaa kuten Trump ja Boris

Anonyymi

PS ja KOK olisivat hallituspuolueina todennäköisemmin vähätelleet koronaa. Persujen pölhöpopulismi ja Kokoomuksen markkinakiimaisuus olisi jarrutellut rajoitteiden käyttöönottoa.

14

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anu olisi kai suositellut käsidesin juomista mutta Teukka olisi luottanut whiskiin ja kossuun. Kokoomus olisi juottanut viinaa ja kaljaa rahan kiilto silmissä vielä siinä vaiheessa kun kuolleita olisi haudattu Helsingin, Espoon ja Vantaan niityjen ja puistojen joukkohautoihin.

    • Anonyymi

      Tämä on totta. Populistit ovat tunnettuja koronan vähättelijöitä. Paitsi sitten kun ruumiita tulee. Silloin oppositiossa syyttävät hallituksia vitkutteluista. Todella kaksinaamaista porukkaa.

      • Anonyymi

        FB täynnä persuja jotka kiistävät yhä koronan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        FB täynnä persuja jotka kiistävät yhä koronan.

        Totta. Ihme sakkia.


      • Anonyymi

        Totta persut pitäisi laittaa karjavaunuun ja viedä venäjälle
        T:hiihtäjä 47 härmästä


    • Anonyymi

      PS nimenomaan kehotti jo vuoden alussa hallitusta ottamaan korona-pandemia vakavasti ja ryhtymään toimiin, kun hallitus kintaalla silloin viittasi koronaan ja piti sitä vähäpätöisenä viruksena.

      Mikset seuraa asioita ja uutisia, vaan väität ihan väärin.

      Suomea ei voi kuitenkaan pysäyttää koronan vuoksi, vaan tehdä asioita järkevällä tavalla.

    • Anonyymi

      Lupsuttakaa aloittajan kaltaiset toistenne ruppunarua, että saisitte sen aukeamaan.
      Onko kivaa jäädä paskajauhamisesta kiinni ?

      PS hoputti hallitusta jo viime vuodenvaihteen jälkeen monta viikkoa tarttumaan viruksen tulon uhkaan, ja äkkiä, niin hallitus ei korvaansa lotkauttanut !
      Lopulta pääministeri sanoi vaan, että he "seuraavat tilannetta", ja väittivät hengitys suojia olevan varastot ryllöllään joka puolella maata.

      Erittäin huonosti hoidettu ruton pysäytys, suorastaan tunaroitu koko homma, kun on nyt jo satoja kuolleita, ja rutto on levinnyt ja karannut käsistä totaalisesti.

    • Anonyymi

      PS on piti keväälläkin kaikkia rajoituksia turhina. Nyt mm. Ano ei käytä eduskunnassa käskyistä huolimatta maksia.

      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Persut on nimenomaan ollut alunperin se herättelijä, joka omalta osaltaan laittoi hallituksen korona-pandemian vastaisiin toimiin.

        Jokainen yksilö on vastuussa omasta tekemisestä tai tekemättä jättämisestä. Kun sen muistaisi jokainen muukin, eikä muiden tekemisestä tarvitsisi muiden ottaa vastuuta.


      • Anonyymi

        Ano sikaniska ei pidä maskia
        T:hiihtäjä 47 härmästä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ano sikaniska ei pidä maskia
        T:hiihtäjä 47 härmästä

        Jos perssuli jää kaikesta hyvistä häätöyrityksistä huolimatta notkumaan pihapiiriin niin milloin on hyvä hetki aloittaa perussianin talviruokinta? Käykö ihan yksinkertainen talviruokintakatos siihen tarkoitukseen? Ja mitä olette syöttäneet?
        T:hiihtäjä 47 härmästä


    • Anonyymi

      Olisivat möhlineet pahemman kerran. PS:n linja olisi ollut: "pelkkä kausi-influenssa".

    • Anonyymi

      Yksipuoluejärjestelmä eduskunnassa.

      Niinhän nuo vähättelevät nykyisessäkin hallituksessa, jättämällä riskiryhmien ytimeen kuuluvat, autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipusairauseläkeläiset, 800€/kk ORJUUSELÄKKEILLE, ilman mitään tukea valtiolta koronan torjuntaan, saati luvattua "eläkeläisköyhyys tullaan siirtämään historiaan = 1 250€/kk.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16668210/koronan-riskiryhmat-800ekk-sairauselakelaiset-heitteilla-ilman-tukea-valtiolta-koronan-torjuntaan

      Köyhyyteen tappaminen on bioterrorismia pelkistetyimmillään.

      https://www.dw.com/en/coronavirus-experts-warn-of-bioterrorism-after-pandemic/a-53554902

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16670710/jenkkien-hyokkaysliitto-veroparatiisi-rokotemonopolit-ja-korruptiopaattajat-yhdistaneet-voimansa

    • Anonyymi

      Porvarit olisivat kopioineet Ruotsin mallin ja meillä olisi koronaa nyt 10 kertaa enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3878
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1859
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1115
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe