PIZZAPERJANTAISTA on tullut monelle suomalaiselle jo perinteinen tapa aloittaa viikonlopun vietto. Vuorotyötä tekevien aherrus ei kuitenkaan pääty aina viikonloppuun.
Vantaalainen pizzeria ilahdutti perjantai-iltana Peijaksen sairaalan päivystyksen työntekijöitä ilmaisilla pizzoilla. Tapaus sai alkunsa, kun ravintolasta tilattiin 14 pizzaa.
Vasta, kun lätyt olivat valmiita, pizzeriassa huomattiin, että tilaus olisi ollut seuraavalle päivälle. Niinpä yritys kysyi paikallisilta asukkailta Facebookissa, mihin he voisivat pizzat lahjoittaa.
MAINOS (TEKSTI JATKUU ALLA)
MAINOS PÄÄTTYY
– Kun sairaanhoito on nyt koronan vuoksi ylikuormittunut ja stressaantunut, niin tosi moni ehdotti, että lahjoittakaa Peijaksen hoitotiimille, kertoo Pizza Pilotin omistaja Muhammet Dogan.
Hoitohenkilökunta oli kiitollinen ilmaisesta iltapalasta.
– He tulivat kiittämään ja me kiitimme myös heitä hienosta työstä, Dogan sanoo.
Pizzeria toimitti työntekijöille suolaisen palan painikkeeksi myös virvoitusjuomia
Maahanmuuttajat lahjoittivat pizzoja,mitäs persut tähän ?
29
73
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan sikamakeeta,
lahjoittaako ne kaikki muutkin pitsansa ilmatteeksi ku
vaan käy pyytämässä?
Lupaan öyhöttää mahdollisimman paljon ja
kiljun ”popuuuuliiiissstiiiii”.
Ja jälkkäriksi inuiitti tötteröö
eiku puikkoo - Anonyymi
meen sinne pitseeriaan
setä biden naamari päässä
etten vaikuta uhkaavalta - Anonyymi
Tuotteiden tukkuarvo n.15e
suomalaisille jauhopäille myyytynä (verottomana ohi kassan) vain 150e - Anonyymi
Mamuilta hienoa toimintaa👍
- Anonyymi
Mitä persut ovat lahjoittaneet rasismin lisäksi?
- Anonyymi
maan jossa mamu voi sikailla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
maan jossa mamu voi sikailla
Persu ei omista suomea,persut ovat onneton vähemmistö,puolueessa vain 11 000 jäsentä ,suomalaisia on yli 5 miljoonaa enemmän kuin persuja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persu ei omista suomea,persut ovat onneton vähemmistö,puolueessa vain 11 000 jäsentä ,suomalaisia on yli 5 miljoonaa enemmän kuin persuja
Mikä sun ongelma on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
maan jossa mamu voi sikailla
Mikä sun ongelma on?
- Anonyymi
miksi mamu ei paista pitsoja kotimaassaan ja
lahjoita niitä siellä paikallisten iloksi?
Olis tullut halvemmaksi. - Anonyymi
Kyllä ovat kalliita pizzoja, kun lasketaan mitä turvapaikkashoppailu on Suomelle jo maksanut.
- Anonyymi
Aikamoinen tyyli ”yrittää”.
- Anonyymi
Persut päästivät suomeen 2015 35 000 mamua
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persut päästivät suomeen 2015 35 000 mamua
Mitäs orpo sanoi rajojen aukaisusta tai sulkemisesta?
Ja mitä mykkänen lähti allekirjoittamaan afrikkaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs orpo sanoi rajojen aukaisusta tai sulkemisesta?
Ja mitä mykkänen lähti allekirjoittamaan afrikkaan?Mitä ne nykyiset persut jotka oli mukana myös Soinin aikaan, teki 2015 syksyllä kun rajat avattiin puoluejohdon suostumuksella?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persut päästivät suomeen 2015 35 000 mamua
Kokoomus ja keskusta hallituksen enemmistönä toivotti siirtolaiset v. 2015 Suomeen, ei persut. Sipilä ( keskusta) pääministerinä laittoi houkuttelevan mainospläjäyksen tarjotessaan omakotitaloaan tulijoiden käyttöön, toki perui myöhemmin tarjouksensa. Kokoomuksen silloinen sisäministeri Orpo Petteri pisti armeijan pojat kantamaan tulijoiden matkalaukkua.
Ulkoministeri Soini silloinen persu, myöhemmin siniset, yritti kovasti sanoa, että eihän turvapaikanhakijoita tarvitse Ruotsista turvallisesta maasta ottaa vastaan, mutta kok. ja keskusta eivät välittäneet Soinin vastalauseesta niinkuin ei muutenkaan kokoomukselle ja keskustalle sopinut persujen tiukempi maahanmuutto-ohjelma, niinpä he potkaisivat pois persut hallituksesta erilaisen arvopohjan vuoksi, siniset tulivat sitten persujen tilalle.
Kun vain olisivat olleet silloiset tulijat oikeita turvapaikanhakijoita, vaan eivä olleet, suurin osa huijareita, vuosia vuosikymmeniä Euroopassa oleskelleita. Väärillä henkilöpapereilla tulleita tai olivat heittäneet henkilöpaperinsa mereen. Moni tekemiensä rikoksien rangaistuksia paossa.
Tuo on sitä haittamaahanmuuttoa, oikeat turvapaikan tarvitsijat jäävät noiden huijareiden jalkoihin. He valittavat turvapaikkapäätöksistä jopa 20 kertaa, jotkut surmaavat tahallaan ihmisiä kostoksi ja raskauttavat viivästyksillään muiden oikeiden turvapaikkaa tarvitsijoiden asemaa.
- Anonyymi
miksi mamu on täällä?
Lahjoitan hänelle mahdollisuuden palata kotiinsa,
vaikka heti.
Kumivenematka 5000€ ja
saa lähteä vaikka heti. - Anonyymi
Lahjoittivatko mamut myös koronnansa pitsojensa mukana.
Kysyn vain. - Anonyymi
pitsa, niin mullistava idea.
Ihme ettei tullut mieleen ENNEN KUIN LÄHTIVÄT KUMIVENEMATKALLE
KOHTI PASKAA SUOMEA.- Anonyymi
Ja persut ottivat avosylin ne vastaan,miksi rajat ei menneet kiinni??
Vihreät 2020 tajat kiinni vain 200 mamua suomeen! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja persut ottivat avosylin ne vastaan,miksi rajat ei menneet kiinni??
Vihreät 2020 tajat kiinni vain 200 mamua suomeen!ei sullakaan ole tapulissa valoa.
Millä sä liikut päivisin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei sullakaan ole tapulissa valoa.
Millä sä liikut päivisin?Mikä sun ongelma on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja persut ottivat avosylin ne vastaan,miksi rajat ei menneet kiinni??
Vihreät 2020 tajat kiinni vain 200 mamua suomeen!Persut eivät vähemmistönä ottaneet, vaan enemmistönä keskusta ja kokoomus. Persut vastustivat, mutta enemmistö, keskusta ja kokoomus eivät kuunnelleet persuja. Kun persuilla ei ole enemmistöä hallituksessa, muut puolueet päättävät toimista. Syytä oikeasti sisäministeri Orpoa kokoomus ja pääministeri Sipilää keskusta. He päättivät silloisten turvapaikanhakijoiden tulosta ENEMMISTÖNÄ, eivät persut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja persut ottivat avosylin ne vastaan,miksi rajat ei menneet kiinni??
Vihreät 2020 tajat kiinni vain 200 mamua suomeen!Jaa että vihreät saisivat omatoimisesti rajat kiinni? Se oli kuules tuo KORONA joka sulki rajat kaikkialla. Jokainenhan sen ymmärtää että vihreät haluavat "suvaita" toisten rahoilla.
Suvaitseminen toisten rahoilla, tai maksajan maksuhaluttomuus muodostaa eräänlaisen dilemman.
Maksuhaluttomuus ei ole rasismia.
Suvaitseminen toisten rahoilla ei ole aitoa suvaitsemista.
- Anonyymi
Koronasyljellä kyllästettyjä!
- Anonyymi
Milloin persuja on niin syljetty? Nieleskelevä Sivari niiksuttanut räkää päälle?
- Anonyymi
Mistä näitä ilmaisia karvapitsoja saa?
- Anonyymi
Onkohan ollut kädet puhtaat säädöksiä noudatettu
- Anonyymi
Pelkkä markkinointikampanja. Olisin jättänyt syömättä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881