Ruotsi allekirjoitti 8. heinäkuuta 1940 Saksan kanssa virallisen kauttakulkusopimuksen
Ruotsi allekirjoitti 8. heinäkuuta 1940 virallisen kauttakulkusopimuksen. Tuolloin sallittiin Saksan niin sanotut lomalaiskuljetukset (ruots. permittenttrafiken) rautateitse Norjaan. Liikennettä laajennettiin myös asekuljetuksiin. Kolmen vuoden aikana Ruotsin läpi kuljetettiin noin 2 140 000 sotilasta ja 100 000 autokuormallista aseita ja ammuksia. Saksalaisten kuljetuksiin tarvittiin 10 % Ruotsin rautatieverkon kuljetuskapasiteetista.
Puolueeton Ruotsi vehtasi Saksan kanssa
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsin läpi Oslosta tuli myöskin saksalainen 163. divisioona Suomeen. Ruotsi suostui ja 25. kesäkuuta 163. divisioona lähti matkaan Ruotsin läpi kohti Suomea ja Joensuuta.
- Anonyymi
Niinhän se kirjoitti sen kauttakulkusopimuksen kun ei uskaltanut olla kirjoittamatta.
Tilanne oli sellainen, että Ruotsin ulkoministeri sanoi: Kauttakulkusopimuksen allekirjoittamatta jättäminen olisi sama kuin ampuisi luodin päähänsä.
Siitä on jaksettu jankuttaa ja jankutetaan yhä vieläkin, "että miksi saksalaiset päästettiin Suomeen".
Suomen tilanne oli vielä paljon Ruotsin asemaa huonompi, kun meitä uhkasi Neuvostoliitto, joka ei ollut Ruotsille mikään akuutti uhka, niin miten Suomi olisi mitenkään voinut olla kirjoittamatta kauttakulkusopimusta. Suomea olisi uhannut myös Saksa Neuvostoliiton lisäksi. - Anonyymi
Ruotsi oli itse asiassa salaisessa liitossa Saksan kanssa toisessa maailmansodassa. asiaa hoiteli Hermann Göring, jolla oli ruotsalainen vaimokin. Von Rosen lienee myös tuttu nimi monelle.
- Anonyymi
Sodan loppuvaiheessa Ruotsi vehtasi vuorostaan liittoutuneiden kanssa:
Saksan sotamenestyksen heikentyessä Ruotsi alkoi kääntyä länsiliittoutuneiden suuntaan. Se salli yhdysvaltalaisten rakentaa Kallaxiin lentotukikohdan ja britit saivat rakentaa Öölantiin vakoiluaseman sekä lennonjohdon Malmöhön. Tuhannet Norjan ja Tanskan vastarintaliikkeen edustajat alkoivat saada koulutusta Ruotsissa. Vuonna 1943 Tanskan 11 000 juutalaista pelastettiin Ruotsiin.- Anonyymi
<<Sodan loppuvaiheessa Ruotsi vehtasi vuorostaan liittoutuneiden kanssa:>>
Ja samaan aikaan valmisti V2 ohjuksiin osia... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
<<Sodan loppuvaiheessa Ruotsi vehtasi vuorostaan liittoutuneiden kanssa:>>
Ja samaan aikaan valmisti V2 ohjuksiin osia...Se V2:n 200 bar:in painesäiliö tehtiin Ruotsissa ja ruotsalaisesta teräslangasta. Varmaan paljon muutakin.
- Anonyymi
Ruotsi oli koko ajan länsimielinen ja koko maa vihasi natsismia. Perkeleen demarit ja liberaalit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881