Se, että Venäjän asevoimat hyökkäisi Suomeen, Ruotsiin tai Balttiaan.
Se on niin lapsellinen, ettei fksummatkaan NATO:n kannattajat eivät edes ilkeä sanoa niin. He käyttävät kiertoilmaisua "Itämeren tilanne on kehittynyt huoletuttavasti" ja toivovat, että se ymmärrettäisiin Venäjän hyökkäysuhkaksi.
Jos asiantuntijoilta tivaa, miten huolestuttavuus näkyy, niin siihen voi vastata, että lentokoneita lentelee enemmän kuin ennen. Tämä hysteria oli pahimmillaan surullisen kuuluisan Airiston Helmen sukellusvenetukikohdan "paljastamisen" aikaan.
Se on niin lapsellinen, ettei fksummatkaan NATO:n kannattajat eivät edes ilkeä sanoa niin. He käyttävät kiertoilmaisua "Itämeren tilanne on kehittynyt huoletuttavasti" ja toivovat, että se ymmärrettäisiin Venäjän hyökkäysuhkaksi.
Jos asiantuntijoilta tivaa, miten huolestuttavuus näkyy, niin siihen voi vastata, että lentokoneita lentelee enemmän kuin ennen. Tämä hysteria oli pahimmillaan surullisen kuuluisan Airiston Helmen sukellusvenetukikohdan "paljastamisen" aikaan.
Vastaukset 130
Vanhimmat
Lapsellinen oli myös ajatus, että Venäjä hyökkäisi veljeskansansa Ukrainan kimppuun ja valtaisi siltä alueita ja aloittaisi siellä monivuotisen sodan. Eihän sellainen mitenkään voinut olla mahdollista. Niin siinä vain kuitenkin kävi.
Ei hyökännytkään, Ukrainalaiset hyökkäsi Raatteen tielle ja myöhemmin Itä-Ukrainaan, mutta Sevastopoli jäi NATO:lta saavuttamatta.
Maidan McCainineen on hieman kaukaa haettu syy aloituksessa mainitulle lapselliselle ajatukselle. Molo on jaksanut pitää sitä kainalosauvanaan jo viisi vuotta.
"Ei hyökännytkään,"
Tietenkin hyökkäsi. Ensin valtaamaan Krimin ja sitten aloittamaan sodan itä-Ukrainassa.
"Ukrainalaiset hyökkäsi Raatteen tielle ja myöhemmin Itä-Ukrainaan, mutta Sevastopoli jäi NATO:lta saavuttamatta."
Uskotko sinä muka oikeasti Putinin valhetta, että NATO olisi pyrkinyt saamaan Sevastopolin? Hänhän valehteli niin puolustellakseen rikostaan, laitonta valtausta. Älä ihan pelleksi sentään ryhdy.
"Maidan McCainineen on hieman kaukaa haettu syy aloituksessa mainitulle lapselliselle ajatukselle. Molo on jaksanut pitää sitä kainalosauvanaan jo viisi vuotta."
Se vain on tosiasia, että rikollisvaltio Venäjä vastoin kansainvälistä lakia ja oikeutta sekä lukuisia solmimiaan kansainvälisiä ja kahdenvälisiä sopimuksia rikkoen hyökkäsi "veljesmaahansa", joka ei Venäjää mitenkään uhannut. Ja nyt Venäjä on muuten sotinut Ukrainassa jo yli kuusi vuotta.
Ja Neuvostoliiton diktaattori Stalinkin oli gruusialainen, joka pakotti ukrainalaisia Suomeen Raatteen tielle, ja Stalin gruusialainen tappoi Neuvostoliitossa ukrainalaisia nälkään viemällä heidän viljansa venäläisile. Onko Stalin gruusialainen nyt sankari venäläisille koska teki sitä vai siksi koska teloitti kaikkia neuvostoliittolaisia gulakkeina?
Ei se ole mikään Putinin valhe. NATO yrittää piirittää Venäjän, mutta se ei tule onnistumaan. Yhdysvallat saa korkeintaan Euroopan liekkeihin, mikä auttaa jenkkien teollisuutta ja taloutta. Ei Bidenin voitto tuo mitään lisäarvoa NATO:n itälaajentumiseen.
Näin on ja se natolaajentumisen perusväittämä, että Venäjä hyökkää länteen on perätön ja lapsellinen.
Siellä Separatistit taistelevat urhoolisesti rikollista Ukrainanhallitusta vastaan.
"Ei+se+ole+mikään+Putinin+valhe."
Tietenkin+se+on+Putinin+naurettava+valhe.+Jos+väität+muuta,+niin+esitäpä+yksikin+NATO:n+tai+jonkun+NATO-maan+johtajan+lausunto,+että+Sevastopol+pitäisi+saada+NATO:lle.
"NATO+yrittää+piirittää+Venäjän,+mutta+se+ei+tule+onnistumaan."
Ei+yritä.+Venäjän+maarajoista+on+NATO-rajoja+n.7%.+Jopa+sinun+pitisi+ymmärtää,+ettei+silloin+kyse+ole+mistään+piirityksestä,+vaikka+Putinin+hallinto+on+sellaistakin+valehdellut.
"Yhdysvallat+saa+korkeintaan+Euroopan+liekkeihin,+mikä+auttaa+jenkkien+teollisuutta+ja+taloutta."
Jos+Eurooppa+tulee+liekkeihin,+niin+Venäjä+palaa+poroksi.+Kai+sinä+nyt+sen+verran+ymmärrät+sotilaallisista,+teknisistä+ja+taloudellisista+voimasuhteista?
+Ei+Bidenin+voitto+tuo+mitään+lisäarvoa+NATO:n+itälaajentumiseen.
NATO+ei+pyri+laajenemaan,+mutta+esim.+Ukraina+haluaa+nyt+NATO:n+jäseneksi,+kun+Venäjä+hyökkäsi+sinne,+koska+se+ei+ymmärtänyt+ajoissa+hakeutua+jäseneksi.
"Näin on ja se natolaajentumisen perusväittämä, että Venäjä hyökkää länteen on perätön ja lapsellinen."
Venäjällä on Euroopassa viisi liittoutumatonta naapurimaata, joista Georgiaan se hyökkäsi ja valtasi siltä alueita, osaa Moldovasta se miehittää, Ukrainaan se hyökkäsi ja valtasi siltä alueita ja Valko-Venäjää se nyt uhkailee. Viides on sitten Suomi. On tietysti totta, ettei se hyökkää länteen NATO-maihin, mutta selvästikin se on hyökkäillyt läntisiin rajanaapureihinsa, jotka eivät ole kuuluneet NATO:on.
Ukrainassa on vapailla ja demokraattisilla vaaleilla valittu hallitus ja hallinto, toisin kuin rikollisvaltio Venäjällä, joka käy sotaa Ukrainassa armeijallaan, palkkasotureillaan, vapaaehtoisillaan ja paikallisilla rosvojoukoilla, joita sinä kutsut separatisteiksi. Tiesitkö muuten, että tuolta venäjänkieliseltä ennen Ukrainan vauraimmalta alueelta, nyt köyhimmältä, on joutunut pakolaisiksi jo lähes 2 miljoonaa ihmistä sen lisäksi, että tuhannet ovat kuolleet ja kymmenet tuhannet haavoittuneet samaan aikaan kun muu venäjänkielinen väestö Ukrainassa elää aivan rauhassa? Että sellaista suojelua taas Venäjältä.
Mölhökki "rikkoen hyökkäsi "veljesmaahansa", joka ei Venäjää mitenkään uhannut. Ja nyt Venäjä on muuten sotinut Ukrainassa jo yli kuusi vuotta."
Se on vale.
Koska: Siellä Separatistit taistelevat urhoolisesti rikollista Ukrainanhallitusta vastaan.
"Se on vale."
Ei ole. Kansainvälinen rikostuomioistuinkin on todennut, että sillä on Venäjän sodasta Ukrainassa riittävät todisteet.
"Koska: Siellä Separatistit taistelevat urhoolisesti rikollista Ukrainanhallitusta vastaan."
Haha. Paskapuhetta, Ukrainan hgallinto ei ole rikollinen, vaan vapailla ja demokraattisilla vaaleilla valittu ja paikalliset ns. kapinalliset, maanpetturit siis, ovat täysin Venäjän käskyvallan alla. Venäjä rahoittaa, aseistaa ja huoltaa sekä maksaa noiden käskyläistensä rikokset.
&&"kun muu venäjänkielinen väestö Ukrainassa elää aivan rauhassa?"&&
Ukrainalaiset ovat kyllä kaikki Venäjän kielisiä. Jos et sitä tiennyt.
Siellä Ukrainassa on vielä ryhmiä jotka puhuu kotikielenään Unkariakin. Ukraina on ns. monikielinen yhteisö.
Haha.+Eivät+ole.+Venäjänkielisiä+on+alle+kolmannes.+Wikipedia:
"Vuonna+2001+väestönlaskennan+mukaan+Ukrainan+väestöstä+67,5+%+puhui+äidinkielenään+ukrainaa+ja+29,6+%+venäjää."
Nyt+kun+Putin+on+ajanut+sodallaan+venäjänkielisiä+asukkaita+pakolaisiksi+jopa+ulkomaille+lähemmäs+miljoonan,+heidän+osuutensa+on+vain+pienetynyt.
Ja venäjänkieliset ovat suurin kielivähemmistö, Reilu neljännes ukrainalaisista puhuu äidinkielenään venäjää.
Mölhökki.++&&+"Vuonna+2001+väestönlaskennan+mukaan+Ukrainan+väestöstä+67,5+%+puhui+äidinkielenään+ukrainaa+ja+29,6+%+venäjää."&&
Minä:+
Ukrainalaiset+ovat+kyllä+kaikki+Venäjän+kielisiä.+Jos+et+sitä+tiennyt.
Siis+jos+olet+nyt+noin+tyhmä+ettet+osaa+edes+lukea.+Mitä+eroa+on+(+Äidinkielellä+ja+Puhekielellä)
"Mölhökki.+&&+"Vuonna+2001+väestönlaskennan+mukaan+Ukrainan+väestöstä+67,5+%+puhui+äidinkielenään+ukrainaa+ja+29,6+%+venäjää."&&
Minä:
Ukrainalaiset+ovat+kyllä+kaikki+Venäjän+kielisiä.+Jos+et+sitä+tiennyt.
Siis+jos+olet+nyt+noin+tyhmä+ettet+osaa+edes+lukea.+Mitä+eroa+on+(+Äidinkielellä+ja+Puhekielellä)"
Siinäpä+selvittelet+sitä+suomenkielen+opinnoissasi,+venäläinen+Venäjän+tiltu.
Tämä mitä kieltä kukakin puhuu Ukrainassa. Osoittaa juuri sen miten molokki vääristelee totuutta. Suurinosa Ukrainalaisista puhuu venäjää.
Separaristit ovat ns. Venäjänkieliseltä alueelta. Jotka haluaisivat säilyttää identisyytensä Venäjään niin kielellisesti kuin kultuurillisesti.
Tästä kaikki alkoi kun Porochenkko. Halusi länsimaisen hallinnon Ukrainaan, jossa ei ollut enään tilaa vähemmistöille.
Olet taas uskonut Venäjän propagandavalheita ja nyt levität niitä. Sinä itse vääristelet totuutta väittämällä, että kaikki ukrainalaiset olisivat venäjänkielisiä, kun vain hieman yli neljännes heistä on ja ukrainankielisiä on selvä enemmistö . Ja rmaanpetturit, joita sinä kutsut separatististeiksi, ovat pelkkiä Venäjän halpahintaisia käskyläisiä, jotka tuhoavat omaa maataan ja kansaansa Putinin toiveesta. Ja Poroshenko ei edes ollut vielä presidenttinä silloin, kun Venäjä hyökkäsi Krimille ja itä-Ukrainaan sotimaan. Väitteesi on taas pelkkää sontaa.
"niin esitäpä yksikin NATO:n tai jonkun NATO-maan johtajan lausunto, että Sevastopol pitäisi saada NATO:lle."
Eihän salaisuuksia huudella, vaikka jäädään housut kintuissa kiinni Maidanilla. Victoria Nuland jakeli pennuille jaffa ja taisi se jotakin jaella niille jannuillekin, nimittäin Azov- palijoonan pojille.
"Haha. Paskapuhetta, Ukrainan hgallinto ei ole..."
Ei ole, on totta.
Eli väite oli Putinin vale, kuten sanoin.
Ukrainan hallinto ei ole rikollinen, vaan vapailla ja demokraattisilla vaaleilla valittu
Porochenko oli maidanin alkuunpanija. Hän on sen itsekkin tunnustanut. Oikein kehumalla tätä saavutusta. Poroscenko on ollut Ukrainan hallinnossa maidaninin aikaan ja sen jälkeen.
Eli turhaan taas valehtelit molokki.
"Porochenko oli maidanin alkuunpanija. Hän on sen itsekkin tunnustanut. "
Hän ei ollut sen alkuunpanija, mutta kylläkin tukija ja osittain rahoittaja.
"Tästä kaikki alkoi kun Porochenkko. Halusi länsimaisen hallinnon Ukrainaan, jossa ei ollut enään tilaa vähemmistöille."
Valehtelet. Ukrainalaiset olivat kyllästyneitä Janukovitshin korruptoituneeseen hallintoon, joka tuhosi ukrainalaisten toiveet paremmasta tulevaisuudesta Janukovitshin kieltäydyttyä Venäjän painostuksen ja lahjonnan vuoksi allekirjoittamasta itse neuvottelemaansa kauppa- ja assosiaatiosopimusta EU:n kanssa, myös Poroshenko. Ja Poroshenko ei halunnut syrjiä vähemmistöjä, eikä myöskään hänen hallintonsa myöhemmin diskriminoinut vähemmistöjä.
Lisäksi Maidanin tapahtumat ja niiden seuraukset, eivät mitenkään oikeuta Venäjää hyökkäämään Ukrainaan, valtaamaan siltä alueita ja aloittamaan siellä sotaa, jota se edelleen ylläpitää.
"Tästä kaikki alkoi kun Porochenkko. Halusi länsimaisen hallinnon Ukrainaan, jossa ei ollut enään tilaa vähemmistöille."
Lisäksi Maidanin tapahtumat ja niiden seuraukset, eivät mitenkään oikeuta
Venäjää hyökkäämään Ukrainaan.
Ei Venäjä ole koskaan hyökännyt Ukrainaan. Se on vain tukenut Separaristeja.
Jotka taistelevat urhoolisesti rikollista Ukrainanhallintoa vastaan.
"Ei Venäjä ole koskaan hyökännyt Ukrainaan."
Älä valehtele. Ensin Venäjä hyökkäsi Krimille talvella 2014 ja valtasi sen ja muutamaa kuukautta myöhemmin Venäjä hyökkäsi itä-ukrainaan ja aloitti sodan, jota se siellä edelleen ylläpitää.
"Se on vain tukenut Separaristeja."
Venäjä aseistaa, rahoittaa, huolaa ja täysin määrää noita maanpettureita, jotka Putinin tahdosta sotivat omaa maataan vastaan tappaen oman maansa kansalaisia.
"Jotka taistelevat urhoolisesti rikollista Ukrainanhallintoa vastaan."
Ukrainassa ei edelleenkään ole rikollishallintoa, vaan vapailla ja rehellisillä vaaleilla valittu hallinto. Venäjällä sen sijaan on aito rikollisten, varkaiden ja murhaajien hallinto.
Älä valehtele. Ensin Venäjä hyökkäsi Krimille talvella 2014 ja valtasi sen
Ei venäjä ole koskaan hyökännyt Venäjälle. Krimiläiset itse halusivat liittyä Venäjään. Jotka myös aivan vapailla vaaleilla vahvistettiin.
Eli Venäjä liitti Krimin Itselleen krimiläisten pyynnöstä. Se on demokratiaa. Jota natotiltut vihaa yli kaiken.
"Ei venäjä ole koskaan hyökännyt Venäjälle."
Tietenkin on. Venäjä on verisesti tukehduttanut myös paikallisten liittovaltioiden kansannousuja ja kapinoita ym.
"Krimiläiset itse halusivat liittyä Venäjään. Jotka myös aivan vapailla vaaleilla vahvistettiin."
Haha. Ei . Krimillä ei ole järjestetty kansanäänestystä asiasta.
"Eli Venäjä liitti Krimin Itselleen krimiläisten pyynnöstä. Se on demokratiaa. Jota natotiltut vihaa yli kaiken."
Ei ole liittänyt, vaan Venäjä sotilaallisesti valtasi Krimin ja järjesti siellä farssin, jota se väittää kansanäänestykseksi. Samanlaisen kuin natsi-Saksa aikoinaan vallattuaan Itävallan. Äänestysprosentitkin olivat melkein samat.
Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko:
"Venäjä on heikentänyt lähialueidemme ja Euroopan turvallisuutta liittämällä Krimin laitto-masti itseensä sekä ylläpitämällä aloittamaansa konfliktia Itä-Ukrainassa"
"Se on demokratiaa. Jota natotiltut vihaa yli kaiken."
Siinä diktatuurin puolustelija, venäläinen Venäjän tiltu muka esiintyy demokratian esitaistelijana. Hahhah.
Todista väiteesi. r...ä on ja pysyy uhkana koko Läntiselle maailmalle
Se, että Venäjä pani Ukrainan natoinnostuksen realistiselle tasolle ei ole mikään sota tai hyökkäys. Fiksummat sotatieteilijät puhuu jäädytetystä konfliktista, joita on maailmassa tällä hetkellä useampia.
Ukrainasta ei voi vetää mitään johtopäätöksiä Suomen valintoihin. Jenkit tietenkin haluaisi Suomen liittolaisekseen, onhan Suomi maailman paras valtio, vaikka meilläkin omat myyrämme.
Putin ei valehtele, kyllä se on molo, joka valehtelee.
"Tietenkin se on Putinin naurettava valhe."
Ei tietenkään ole mikään naurettava Putinin valhe. Itse olet naurettava valheinesi.
Pitäskö se Vuoristo-Karbah käsitellä samassa litaniassa ja se kun isoisä Laatokalle hiihti.
Venäjällä on demokraattisilla vaaleilla valittu hallitus ja hallinto, eikä edes Yhdysvallat ole päässyt vaikuttamaan heidän vapaisiin vaaleihin.
Kerropa, minkälaisia tuomioita kansainvälinen rikostuomioistuin on asiasta langettanut, mielipiteet kun eivät riitä.
Koko kriisi olisi voitu välttää, jos perustuslaissa olisi mainittu, että Ukraina kaksikielinen Suomen malliin.
Porosenko vei Ukrainaa kohti kivikautta, onneksi Zelenskyi on vähän fiksumpi.
Ja molopolo esiintyy vielä jonakin asiantuntijana. Oe voe voe.
Missä tilaisuudessa Putin tuon valeen sanoi.
Jos vaikka Venäjän hallinto on todennut jonkin asiantilan, niin eihän se ole Putinin puhetta.
Paska mainittu molon tekstissä, tuleeko sieltä vielä kustakin?
CIA oli Maidanin alkuunpanija, muistatteko sen Fuck the EU-kommentin.
Porosenkko ei ollut mikään demokratian vaalija, vaan vallan tavoittelija-olikarkki.
"Se, että Venäjä pani Ukrainan natoinnostuksen realistiselle tasolle ei ole mikään sota tai hyökkäys. Fiksummat sotatieteilijät puhuu jäädytetystä konfliktista, joita on maailmassa tällä hetkellä useampia."
Ennen kuin Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, Ukraina ei ollut hakeutumassa NATO:n jäseneksi. Nyt se tietenkin valmistautuu hakemaan jäsenyyttä ja on mm. juuri ostanut suoraan NATO-yhteensopivaa kalustoa. Uutinen tältä päivältä:
"Defense ministry first time purchases military goods through NATO agency"
"Ukrainasta ei voi vetää mitään johtopäätöksiä Suomen valintoihin. Jenkit tietenkin haluaisi Suomen liittolaisekseen, onhan Suomi maailman paras valtio, vaikka meilläkin omat myyrämme."
Toki Ukrainan kokemukset, kuten muidenkin Venäjän rajanaapureiden kokemukset Venäjän rikollisesta toiminnasta täytyy huomioida päätettäessä Suomen turvallisuuspoliittisia ratkaisuja.
Minä voin todistaa Putinin valehtelevan. Todistapa sinä minun.
"Ei tietenkään ole mikään naurettava Putinin valhe. Itse olet naurettava valheinesi."
Onko sinulla todisteita siitä, että NATO olisi hamunnut itselleen Sevatopolia, kuten Putin valehteli?
Ai näiden lisäksi:
"Venäjällä on Euroopassa viisi liittoutumatonta naapurimaata, joista Georgiaan se hyökkäsi ja valtasi siltä alueita, osaa Moldovasta se miehittää, Ukrainaan se hyökkäsi ja valtasi siltä alueita ja Valko-Venäjää se nyt uhkailee. Viides on sitten Suomi. On tietysti totta, ettei se hyökkää länteen NATO-maihin, mutta selvästikin se on hyökkäillyt läntisiin rajanaapureihinsa, jotka eivät ole kuuluneet NATO:on."?
Venäjällä on suuria ongelmia vaaleissa, niiden vapoaudessa ja rehellisyydessä. Mutta toki Putinilla on aitoakin kannatusta, mm. koska venäläiset lampaat eivät tajua olevansa propagandan ja sensuurin uhreja.
Ei vielä mitään, oikeuskäsittelyt ovat kesken.
Ei olisi. Mainittua kielilakia ei koskaan edes saatettu voimaan. Putin halusi Ukrainaan sodan ja mikä tahansa tekosyy kelpasi.
Poroshenkon kaudella Ukrainan sijoitus esim. maailman korruptioindeksissä parani joka vuosi, mutta Zelenskyin aikana sijoitus on taas huonontunut.
Sinä yrität puhua taas minusta, kun sinun pitäisi yrittää keskustella aiheesta.
"Missä tilaisuudessa Putin tuon valeen sanoi."
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/putin-naton-sevastopol-uhka-piti-estaa/d1eba12b-df2b-3238-9578-0fa62856f737
"Jos vaikka Venäjän hallinto on todennut jonkin asiantilan, niin eihän se ole Putinin puhetta."
Kyllä se oli ihan Putin itse.
Valehtelet. Se kommentti oli hieman ennen kuin Maidanin mielenosoitukset loppuivat, ei ennen kuin ne alkoivat.
Epäilemättä hän tavoitteli valtaa, mutta kunnioitti demokratiaa.
Onko? Jostakin syytä Venäjän Tiltut ITSE ovat sen ajatuksen tavan takaa esittäneet! Nyt he sitten puhuvat aivan toista!
Venäjän Tiltujen jatkuvaan epärehellisyyteen toki tottuu, mutta ihmetyttää vaan...
Ilmeisesti henkinen isänmaa Venäjän muodossa tuota piirrettä korostaa?
Ei Venäjä hyökännyt Ukrainaan, se oli Ukrainassa vuokrasopimuksella.
Minkäänlaista sotaa Krmistä ei ole käyty. Kaikki on tapahtunut rauhanomaisesti ja demokraatian sääntöjen puitteissa.
Ukrainan Krimin armeija loikkasi Venäjän armeijaan lähes kokonaan.
"Ei Venäjä hyökännyt Ukrainaan, se oli Ukrainassa vuokrasopimuksella."
Älä valehtele. Esim. niin sanotut pienet vihreät miehet olivat Venäjän armeijan erikoisjoukkoja spetsnazeja, jotka hyökkäsivät Venäjältä Krimille, samoin kuin laskuvarjojoukut ym.
"Minkäänlaista sotaa Krmistä ei ole käyty."
Vaikka Ukraina ei vastustanut sotilaallisesti, se oli silti sotilaallinen valtaus.
"Kaikki on tapahtunut rauhanomaisesti ja demokraatian sääntöjen puitteissa."
Ei todellakaan ole. Venäjän Krimin valtaus on tapahtunut kanssainvälisten lakien ja sopimusten vastaisesti sekä Venäjän Ukrainan kanssa solmimien sopimusten vastaisesti. Krimin väestöltä ei ole kysytty demokraattisesti, haluavatko he eroon Ukrainasta, itsenäiseksi vai jopa liittyä Venäjään. Sellaisen kansanäänestyksenkin voisi siellä järjestää vain Ukraina, ei Venäjä. Venäjän järjestämää samanlaista farssia kuin natsi-Saksa vallattuaan Itävallan, ei voi parhaalla tahdollakaan kutsua kansanäänestykseksi.
"Ukrainan Krimin armeija loikkasi Venäjän armeijaan lähes kokonaan."
Ei loikannut, mutta he jotka loikkasivat, ovat nyt venäjän armeijassa loukussa, kun muuta ei ole ja sielläkin he ovat pahinta roskasakkia petettyään maansa.
Maidanilla ei tapahtunut vallankumousta, vaan siellä oli tapahtui mielenosoituksia ja joukkomurha presidentti Janukovitshin turvallisuusjoukkojen toimesta. Nyt nuo murhaajat ovat oikeutta paossa Venäjällä. Venäjä itse yllytti sotilaillaan, ammattimaisilla agitaattoreillaan, majsetuilla huligaaneillaan ja valhepropagandallaan fasistit Ukrainan laillista hallintoa kohtaan saadakseen sinne sodan.
Muistuttelet Ilovaitskia muka suurenakin sotilaallisena menestyksenä, kun se todellisuudessa on Venäjän lähihistorian suurin häpeäpilkku ja massiivinen sotarikos: Venäjän armeijan sotilaat ampuivat satoja jo aseensa luovuttaneita ukrainalaisia sotilaita.
"Tietenkin hyökkäsi"
No ei tietenkään hyökännyt.
Niinhän se Putinkin ensin valehteli, mutta myönsi myöhemmin totuuden palkitessaan hyökkäykseen osallistuneita sotilaitaan.
# fksummatkaan NATO:n kannattajat eivät edes ilkeä sanoa niin. #
Fiksua nato kannattajaa ei ole, ei voi olla.
Natoon ja heti
Mikäs litteän maan tiltu se siellä inisee?
Tarkoitan lähinnä Sauli Niilistöä ja puolustusministeri Kaikkosta.
Loppuiko paukut jo näin pian?
Olisiko tuohon ininään muka pitänyt yrittää vastata jotain?
Harhoissa, Venäjän levittämissä propagandavalheissa elät sinä itse jo ties kuinka monetta vuotta.
Natolle saa USSA kaupattua ylikalliita armeijahärpäkkeitään.
Aseita, ohjuksia, ym sotatarviketta.
Tyhmät asiakkaat ei ymmärrä ettei koneet esim lennä jos ei oo lupaa USAlta....
Puuttuu just tarpeellinen salasana !!!!!
Venäjä tulee valloittamaan Suomesta puolet pystysuunnassa
ja lisäksi koko eteläisimmän Suomen,
Länsi-Suomi säästyy.
No kyllähän me tämä tiedettiin. Siksi meillä on euroopan suurin tykistö odottamassa resupekkojen tuloa. Ja kotimaiset hyppymiinat.
Sillei ensihoitoa ongelmaan ....
Ei vaan molo eikä muutama muu Natottaja pysty avaamaan edes toista silmäänsä sen vertaa että näkisi toimien tulokset.
Amerikka ja Nato on levittänyt demokratiaa, sivistystä ja länsimaisia arvoja tuloksella, Raunio, raunio , raunio ja ihmisille suunnatonta kärsimystä.
Grimikin vaihtoi kaitsijaansa. Vakaa ja ilmeisesti ehyt ja onnellinen.
Toivotaan että Itä -Ukrainalaisillakin olisi vielä toivoa.
Lopeta se MV-aviisin kestotilaus.
Nehän on niitä MV-lehden lukijan thängejä nämä Grimit ja Air Graftit
Olen samaa mieltä, no etenkin Ruotsin kohdalla. Ne "Hannu Hanhet" kun ovat tässä Suomen "palomuurin" suojissa Venäjän-virukselta. Ihmetyttää muuten miksi Tanska on Naton jäsen. Mistähän pelosta sekin johtuu? No luultavasti laiskuudesta sikäli, ettei tarvitse satsata omaan puolustukseen, kun sen voi ulkoistaakkin.
Gotlannin tai Öölannin miehitys mahdollisista skenaarioista Ruotsilla päällimmäisenä mielessä, koska Venäjä yrittää ottaa palasia sieltä mistä saa.
Jokainen fiksu ruotsalainen ajattelee, että miten pelastua koronalta jalat kuivana.
Ei noiden saarien kaappaamisesta puhu kuin lapsen tasolle jääneet sotifriikit.
Siis , tosi tosi lapsellinen ajatus.
Varmaa on että ukrainalaisten suhtautuminen venäjään on kylmä, ja valkovenäläiset ovat myös kääntymässä venäjävastaisiksi.. Onko Venäjä menettämässä ainoat ystävänsä lopullisesti. Länteen maa on polttanut siltansa jo aiemmin.
Itä-Ukraina-Lännen+etuvartio+kirjan+toinen+kirjoittaja+joka+myös+työskennellyt+Etyj+tarkkailijana++Ukrainassa+sanoi+haastattelussa+että+ainakin+70%+Itä-Ukrainalaisista+suhtautuu+vihamielisesti+Ukrainaan.
Nazi-Venäjä vihaa kaikkia ja kaikkea.
Onko se yllättävää?
Itse näytät vihaavan toksisesti.
Katoppa onko silmämunat jo keltaiset.
Ei oo varmaa. Toivot vain niin kovasti, että luulet niin olevan.
Ukrainassa tehtiin USAn ja EUn toimesta värivallan kaappaus ja kriisi on sitä perua eikä lopu kun USAn talutusnuorassa olevat Ukrainan oligarkit, nazit ja myös presidentti ei voi kriisiä lopettaa
Iskeekö venäjä balttiaan? Napanöftan tutkija varoittaa: Itä-Euroopan maiden oltava nyt varuillaan.
Viron pottujen kannattaisi olla mesomatta ja käydä vain töissä jakauttaviitai kuparivarkaissa Suomessa. Ei NATO voi tarjota heille parempaa elintasoa, korkeintaan joitain vanhoja B-52 pommikoneita, joita he saavat jynssätä sotaharjoituksissaan.
Meidän pitkäaikaisin uokoministerimme Paavo Väyrynen oli jokseenkin tätä mieltä, jos oikeen ymmärsin, että eu houkutteli ugrainaa jäsenekseen ja jos niin olisi käynyt, Ugraina olis liittynyt myös Natoon. Siinä tapauksessa Sevastopolin laivastotukikohdat olis olleet Naton heiniä. Se olis ollut ilman muuta liikaa Venäjälle, joten Putinilla ei hirveästi vaihtoehtoja vissiinkään sitten ollut Krimin suhteen.
Tarkoitat ehkä Ugrainaa Ugandassa. Neuvostoliiton hajoamisessa Venäjästä pakoon päässeet ovat hakeneet kilvan puolustusliitto Natoon sen jäseniksi, jotta eivät enää joutuisi Venäjän yhteyteen, ja Venäjä yrittää säälittävästi väittää Naton haluavan Venäjälle, kun asia on oikeasti täysin päinvastoin, eli Venäjän halutaan pysyvän Venäjällä.
Näin se molokki vääristelee ja valehtelee.
Molo: "Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko:"
Molo: "Venäjä on heikentänyt lähialueidemme ja Euroopan turvallisuutta liittämällä Krimin laitto-masti itseensä sekä ylläpitämällä aloittamaansa konfliktia Itä-Ukrainassa"
(((Tässä alkuperäin: Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko:"
"Euroopan ja Itämeren alueen turvallisuustilanne on heikentynyt. Venäjä valtasi
Krimin ja synnytti Itä-Ukrainassa konfliktin.")))
Tämä osa on Kokoomuksen ryhmäpuheenvuorosta, jonka Ilkka Kanerva esitti eduskunnassa.
Molo: "Venäjä on heikentänyt lähialueidemme ja Euroopan turvallisuutta liittämällä Krimin laitto-masti itseensä sekä ylläpitämällä aloittamaansa konfliktia Itä-Ukrainassa"
Venäjä on nazimaa.
Se ei kykene normaaliin kanssakäymiseen.
Sellaanen on pirettävä lyöntietäsyyrellä.
Tässä koko osa 4.2: Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko:
4.2 Suomen lähialueen tilanne
Viime vuosikymmenet lähialueidemme turvallisuusjärjestelmän perustana on
ollut osapuolten yhteistyö, joka perustui yhteisiin turvallisuuden periaatteisiin
sekä aseriisuntasopimuksiin ja luottamusta lisääviin toimiin. Venäjä on toimillaan ja tulkinnoillaan osin kyseenalaistanut turvallisuusjärjestyksen sisällön ja horjuttanut sitä viimeksi kuluneen vajaan kymmenen vuoden aikana.
Keinot turvallisuusjärjestelmän vakauden palauttamiseksi nähdään lännessä ja
Venäjällä varsin eri tavoin.
Euroopan ja Itämeren alueen turvallisuustilanne on heikentynyt. Venäjä valtasi
Krimin ja synnytti Itä-Ukrainassa konfliktin. On syntynyt negatiivinen kierre,
jonka vaikutuksesta jännite Itämeren alueella on kasvanut ja sotilaallinen toiminta lisääntynyt. Venäjä on viime vuosien aikana lisännyt sotilaallista läsnäoloa ja aktiivisuutta myös Arktiksella, jonka tilanne on säilynyt toistaiseksi
suhteellisen vakaana. Venäjä käyttää etujensa ajamiseen laajaa sotilaallista ja
ei-sotilaallista keinovalikoimaa.
Läntiseen yhteisöön kuuluvan Suomen turvallisuuspoliittinen ympäristö on
muuttunut. Turvallisuustilanteen kiristymisellä Euroopassa ja Itämeren alueella
on välittömiä vaikutuksia Suomelle. Sotilaallista voimankäyttöä Suomea vastaan tai sillä uhkaamista ei voida sulkea pois.
Mitähän se venäläinen Venäjän tiltu taas sekoilee?
Kun suomen kielessä käytetään kaksoispistettä lainauksen osoituksena, niin kaksoispistettä edeltävä osa on se, jota lainataan. Eli en lainannut Ilkka Kanervan puhetta, vaan Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista selontekoa.
Molo: ((( Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko: )))
Molo: ((("Venäjä on heikentänyt lähialueidemme ja Euroopan turvallisuutta liittämällä Krimin laitto-masti itseensä sekä ylläpitämällä aloittamaansa konfliktia Itä-Ukrainassa")))
Minä: Varmaan nyt ymmärrät jo, miksi sinä olet suurin valehtelia täällä saitilla.
Suomen kielessä kyllä käytetään heittomerkkejä ( " ) lainauksen merkiksi.
Kielikello: " Kun puhutaan lainausmerkistä, tarkoitetaan kokolainausmerkkiä. Suomenkielisessä tekstissä käytettävät kokolainausmerkit ovat samanmuotoiset lainatun jakson alussa ja lopussa (”_”)."
Kielikello: " Tavallisimmin lainausmerkeillä osoitetaan, että teksti on suoraa sanasanaista siteerausta puheesta, ajatuksista tai kirjoituksesta. Tällaista lainattua jaksoa edeltää usein kaksoispisteeseen päättyvä johtolause, joka kertoo, kuka puhuu tai kirjoittaa. Johtolause voi myös seurata lainausta tai olla sen keskellä. "
"Minä: Varmaan nyt ymmärrät jo, miksi sinä olet suurin valehtelia täällä saitilla."
En ymmärrä. Ymmärrtkö sinä itse olevasi sekopää?
"Suomen kielessä kyllä käytetään heittomerkkejä ( " ) lainauksen merkiksi. "
Niin. Ja minä käytin kyllä, mutta en nyt puhunut heittomerkeistä, vaan kaksoispisteestä. Etkö tiedä niiden eroa?
Seli seli molo.
Olet jäänyt kiinni valheesta. Jossa olet väärentänyt. Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selontekoa.
///(((Näin se molokki vääristelee ja valehtelee.
Molo: "Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko:"
Molo: "Venäjä on heikentänyt lähialueidemme ja Euroopan turvallisuutta liittämällä Krimin laitto-masti itseensä sekä ylläpitämällä aloittamaansa konfliktia Itä-Ukrainassa"
(((Tässä alkuperäin: Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko:"
"Euroopan ja Itämeren alueen turvallisuustilanne on heikentynyt. Venäjä valtasi
Krimin ja synnytti Itä-Ukrainassa konfliktin.")))///
En ole jäänyt valheesta kiinni, vaan lainannut sanatarkasti uusinta Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista selontekoa. Sinä itse olet käyttänyt vanhaa versiota vuodelta 2016. Idiootti. Ja valehtelusta syyttäminen, kun versiot ovat lähes samanlaiset on pelkästään naurettavaa, mutta kun et muuhun kykene, niin joudut tyytymään olemaan palstan pelle.
Se on viimeinen eduskunnan hyväksymä ja voimaanpantu puolustuspoliittinen selonteko.
Tässä uudessa vielä valmisteilla olevasta selonteostakaan ei löydy tätä sinun väitettäsi esittämässäsi muodossa.
((( Venäjä on heikentänyt lähialueidemme ja Euroopan turvallisuutta liittämällä Krimin laitto-masti itseensä sekä ylläpitämällä aloittamaansa konfliktia Itä-Ukrainassa")))
Etsii etsii mutta ei soisi löytävänsä. Haha.
Löydät kyllä Iltalehden toimitajan saman tyylisen sepustuksen aiheesta.
Ei minun tarvitse etsiä, kun tiedän, mitä tuossa selonteossa lukee.
Ja näihän siinä kävi taas.
Niinpä. Pellen osa on kohtalosi.
Molo: "Ei minun tarvitse etsiä, kun tiedän, mitä tuossa selonteossa lukee."
Sulla se on mahtava kristallipallo.
Selonteon käsittely on eduskunnassa ja vasta alkamassa. Ja sinä tiedät jo nyt, mitä siellä lukee.
Tiedän, koska vsltioneuvsto on sen julkaissut. Toki eduskunta voi siihen vielä tehdä haluamiaan muutoksia.
No miksi piti tulla valehtelemaan aiheesta. Jota ei ole edes vielä käsitelty parlamentaalisessa järjestyksessä.
Haha. Älä leiki typerää.
"Valtioneuvoston selonteko on valtioneuvoston eduskunnalle valtakunnan hallintoa tai kansainvälisiä suhteita koskevasta asiasta antama selvitys".
Annettu selonteko on valtioneuvoston eduskunnan kansanedustajille antama selvitys, eivät kansanedustajat sitä selvitystä ole tehneet, vaan se selonteko eli selvitys tehdään ja annetaan kansanedustajille.
Selonteon valmistelua on tehty laajassa yhteistyössä ministeriöiden, valtioneuvoston kanslian ja tasavallan presidentin kanslian kanssa. Tasavallan presidentin ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittinen valiokunta TP-UTVA on antanut työlle poliittisen ohjauksen. Eduskunta on osallistunut työhön ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon sekä puolustuselonteon laadinnan tarkasteluun erikseen asetetun parlamentaarisen seurantaryhmän kautta. Työtä on koordinoinut ulkoministeriö. Myös asiantuntijoiden ja kansalaisten kuuleminen on ollut tärkeää. Ulkoministeriö järjesti keväällä 2020 paneelikeskustelujen sarjan neljän yliopiston kanssa keskeisistä ulko- ja turvallisuuspoliittista teemoista.
Yst. Terv. Uudistusmielinen.
Mikä "voimaanpantu" selonteko, ei se selonteko eli selvitys itse mitään tee, sen antamaa tietoa käytetään apuna. Se uudempi valtioneuvoston eduskunnalle antama selonteko on julkaistu ja luettavissa.
Valtioneuvosto tarkoittaa hallitusta ministereineen ja heidän ministeriöitään, ja sen on nautittava eduskunnan luottamusta. Myös ministerit ovat kansanedustajia.
"Valtioneuvostolla tarkoitetaan toisaalta pääministerin ja ministereiden muodostamaa yleistä hallintovaltaa käyttävää toimielintä, ja toisaalta valtioneuvoston yleisistunnon ja ministeriöiden muodostamaa hallitus- ja hallintoasioiden päätöksentekoelintä.
Valtioneuvostossa on nykyisin 12 ministeriötä. Kukin ministeriö vastaa toimialallaan valtioneuvostolle kuuluvien asioiden valmistelusta ja hallinnon asianmukaisesta toiminnasta."
Puna-armeija ei ole koskaan edes taittanut hiustakaan kenenkään päästä, siis aivan totaalisesti rauhaa rakastava armeija, vaikka lännen propaganda muuta väittäisi.
Milloin saan maani takaisin josta Isoisäni toi äitini Suomeen?
Kerro ihmeessä tuo Ukrainalaisille!
Venäjä hyökkää heti Suomeen jos sillä olisi kykyä siihen.
Spiderman....
Venäjä on pelkkä "paperitiikeri". Ei sillä ole halua hyökätä enää Suomeen. Hinta siitä olisi sille liian kova. Venäjä osaa tehdä hyviä ydinaseita, vodkaa, hapankaalia ja leipää. Siinäpä se sen teollisuus sitten onkin. Ne on mustasukkaisia Saksalle sen autoteollisuudesta. (Tosin Trumpkin on toisaalta).
Mitä Ruotsiin tulee, niin Ruotsi on herännyt huomaamaan miten nyhverö armeija niillä on. Siksi ne koittaa nyt "machoilla" olemalla niin aktiivisia Ahvenanmaalla. Valjastavat jotain joukkojaan siellä. Muka suojaamaan tai turvaamaan jotain intressejään Venäjää vastaan. Hah... Ei joku Ruotsi kiinnosta Venäjää pätkääkään. En oo ikinä nähnyt, että Putin olisi vieraillut Ruotsissa.
Ahvenan maalla ei ole kenekään joukkoja kun se on demilitarisoitu alue joka kuuluu Suomeen.
Venäjää on milloin miksikin väitetty kuten savijalkaiseksi jättiläiseksi mutta aina se on antanut pataan toisille että paperitiikerinimitys on varmasti yhtä tyhjän päinen.
Asiasta kolmanteen....miten demokratian tila Suomessa?
GnS Economicsin toimitusjohtaja Tuomas Malinen julkaisi US-blogillaan huomattavan kirjoituksen, joka ansaitsee tulla uudelleenjulkaistuksi. Hänen mukaansa EU:n ns. elpymisrahasto on kuoliniskun demokratialle:
”Keskiviikkoiltana, 25.11., sain huolestuttavan viestin elpymisrahaston kansanäänestysaloitetta vetävältä kansanedustajalta. Seuraavaksi päiväksi aikataulutettu keskustelu rahastosta oli hävinnyt eduskunnan ohjelmasta, eikä sitä löytynyt myöskään seuraavan viikon aikataulusta. Hetken aikaa istuin hiljaa ja mietin, että voiko tämä olla totta.
Oliko se nyt pari päivää, kun tarvittavat 50.000 oli allekirjoittanut vetoomuksen?
Ja Ahvenanmaalla on Putinin Homo klubi joten Ahvenanmaalle Putin ei hyökkää.
https://www.is.fi/viihde/art-2000000993094.html
Venäjällä loppui rahat eikä öljyputki valmistu.
Mihinkään ei investoida mutta pikku pioneerien leirit pysyvät pystyssä Setä Putinin käskystä.
https://d.newsweek.com/en/full/51887/putin-fe03-main.webp?w=737&f=a24291757ca8bfc617e8a108ba07229f
Suomen uhat on lisääntyneet. Venäläiskoneet olivat lentäneet yhdysvaltalaislaivan yli Itämerellä. Se on loukkaus Yhdysvaltain sureniteettiä kohtaan.
No kuka niitä uhkia aiheuttaa ja kuka meille voi tarjota turvan ?
Euraasianliitto vai nato, kummassakinhan on meille desmond tutumpaa porukkaa ?
Yhdysvaltain "sureniteetti" on liian kaukana sen kotirajoilta. Itämerellä USA:lla ei ole mitään oikeuksia.
Se liikkuu vierailijan oikeuksin kansainvälisillä vesillä, eikä sillä ole täälläpäin mitään suvereniteettia.
Natoideologia tarvitsee kuviteltua ulkoista uhkaa. Kiina, Iran, Venäjä, Sudan, Etiopia.
Vain umpiluunasse voi kuvitella Venäjän hyökkäävän.
” Lapsellinen ajatus Se, että Venäjän asevoimat hyökkäisi Suomeen, Ruotsiin tai Balttiaan.
Se on niin lapsellinen, ettei fksummatkaan NATO:n kannattajat eivät edes ilkeä sanoa niin. He käyttävät kiertoilmaisua "Itämeren tilanne on kehittynyt huoletuttavasti" ja toivovat, että se ymmärrettäisiin Venäjän hyökkäysuhkaksi.”
Vaikka olisi kuinka lapsellinen nuiin Venäjän Tiltut ovat itse sen ääneen moneen otteeseen esittäneet ja samalla vannoneet, ettei Nato kuvatussa tilanteessa reagoisi mitenkään!
Nato vain vastaa idän aggressioon minkä se on aiheuttanut
NATO agressioi Itämerellä ja muualla maailmassa USAn ohjauksessa
Venäjä pelkää natoa eikä uskalla hyökötä.
Ajatuskin puistattaa.