Mannerheimista kysyn kouluaineeseen

Pitäisi kirjoittaa Mannerheimista kouluaine ja haluaisin tietää hänestä , koska hän on historiallisesti merkittävä. Niin että oliko hän homo ja kuinka suhtautui transihmisiin?
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Ei transihmisiä edes ollut olemassa Mannerheimin elinaikana. Kommunistien mukaan Mannerheim oli homo.

Äänestä
  • Manne oli nk. kaappihomo. Asista uskallettiin vain kuiskailla luotetussa seurassa. Manne saattoi nauttia täyttä elämää vain metsästysretkillä , erikoisesti Saksassa , missä oli tiettävästi korkea-arvoinen salarakas.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Manne oli nk. kaappihomo. Asista uskallettiin vain kuiskailla luotetussa seurassa. Manne saattoi nauttia täyttä elämää vain metsästysretkillä , erikoisesti Saksassa , missä oli tiettävästi korkea-arvoinen salarakas.

    Kuka?, Hitler?

    Äänestä

Tarkat tiedot Mannerheimista löytyvät tältä palstalta ns.koulupudokkaan esitteleminä.

Käytä niitä aineessa,niin voit antaa itsellesi kympin. Olet yhtä paljon koululalnen,kuin pudokas historian asiantuntija.

Äänestä

On epähienoa ja epäreilua esittää tuonkaltaista kysymystä meille palstan historian asiantuntijoille,jotka tuntejamme laskematta torjumme tiltujen,stallareiden ja tarkkispoikien jatkuvia yrityksiä tahrata ja vääristellä suurimpia sankareitamme ja ajatuksiamme!
Meille aiheuttaa epämääräistä ahdistusta ja verenpaineen nousua ajatus,että kirkkain idolimme olisi saattanut hairahtua kenties kokeilemaan,"miehimyksen" töitä!
Lisäksi on sietämätön sekin ajatus,että Armeijaamme olisi päässyt pesiytymään homoja!Kun homon tunnistaa helposti käytöksestä,niin me miehiset miehet kyllä osaamme näyttää heille kaapin paikan,jos yrittävät armeijan rulliin!

Äänestä

En oikein ymmärtänyt näitä vastauksia, kun pitäisi jo kirjoittaa tästä. Transihmisten asia on kuitenkin tärkeä ja haluaisin tietää siihen , että mikä oli Mannerheimin kanta t. aloittaja

Äänestä
  • No mondäänin Mannerheimin kanta oli,että homo tai trans oli ihan hyvä,jos osasi pitää taipumuksensa piilossa suurelta yleisöltä,ja elää vain "salongeissa" (ja kalsongeissa,heh...)

    Äänestä

  • Olet ilmiselvä trolli, ei siihen aikaan ollut transihmisiä (tai älypuhelimia, kannettavia, internettiä jne).

    Äänestä

Teemu Keskisarja:

Lyseosta Mannerheim lähti aika vastentahtoisesti Haminan kadettikouluun, jota hän kutsui myöhemmin jopa “kidutuskammioksi”. Kurinpito oli ankaraa ja simputtamista riitti.

Huonotapainen käytös, viinan juominen ja velkaantuminen olivat mukana Mannerheimin kuvioissa.

- Hän oli lievästi sanoen ongelmanuori. Oli hyvin pienistä yhteensattumista kiinni, että kummalta puolelta ristikkoa katsellaan, Keskisarja sanoo.
18-vuotiaana kadettina Mannerheim karkasi lomakiellostaan huolimatta illanviettoon kaupungille. Sieltä hän ajautui jatkoille keski-ikäisten virkamiesten kanssa ja sammui.

- Hän oli mielettömän komea kadetti, joka sammui väärässä miesseurassa. En väitä häntä homoksi. Hän oli hyväksikäytetty ja sai homoepäilysten takia potkut Haminan kadettikoulusta, Keskisarja sanoo.

Keskisarjan mielestä on hyvin merkillistä, että Mannerheimiä on pitkään huhuttu homoksi, vaikka siitä ei ole vedenpitävää kirjallista näyttöä.

- Hänen olemuksessaan oli jotain sellaista, jonka aikalaiset mielsivät kuuluvan homoseksuaalisuuteen. Jos pääsisin tapaamaan Mannerheimin tuonpuoleisessa, niin kysyisin häneltä, että oletko homo?

Äänestä
  • Mannerheim oli todistetusti yksi Pietarin suurista naishurmnureista.
    Hän oli naimisissa ja sai vaimonsa kanssa kolme lasta.

    Avioeron jälkeen hänellä oli edelleen joukko todistettuja naissuhteita Venäjällä,Puolassa ja myöhemmin Suomessa, myös avioon meno aikomus 1918-19.

    1920-30 luvuilla hänellä oli Keski-Euroopassa useita pitkäaikaisia naissuhteita.
    Viimeinen oli vanhoilla päivillä ruotsalaisen kreivittären kanssa.
    Kaikki nämä ovat todistettuja.
    Yhtään homosuhdetta ei ole todistettu.

    Äänestä

  • Mikähän se "vedenpitävä kirjallinen näyttö" olisi? Julkinen notaari sängyn vieressä?

    Äänestä

Mitään todisteita Mannerheimin homoudesta ei löydy. Viime sodassa oli kyllä homoseksuaaleja, joista monet ylenivät upseereiksi samassa suhteessa kuin heterotkin (esim. luutnantti "Tom of Finland"). Sota ei yhtä miestä kaipaa, mutta se tarvitsi viime sodissa lähes satatuhatta homoseksuaalia

Äänestä

Koulussa sinä vanha sairaseläkeläinen olut joskus 60 vuotta sitten.

Äänestä
  • Eli kun et asiasta osaa väitellä siirryt henkilökohtaisuuksiin? Olen työeläkkeellä ja se on varsin sallittu olotila Suomessa. Kouluja täysin käydä hiukka enemmän kuin sinä.

    Äänestä

Ovatko trans asiat yleisesti suosittuja nykyajan nuorien keskuudessa?

Äänestä
  • Kyllä vähemmistöjen asiat ja feminismi on ainakin meidän lukiossa tosi tärkeitä. Trans -ihmisiä syrjitään, kun heille ei esim. ole omia vessoja julkisissa tiloissa. Siinä mielessä tämä trans -ihmisiin kiinnostaa historiassa, että kun Mannerheim on niin kuuluisa, että miten hän suhtautui heihin. Jotkut väittävät, että hän itsekin kuului seksuaalivähemmistöön eli että oli bi-seksuaali, mutta ilmeisesti täyttä varmuutta ei ole.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä vähemmistöjen asiat ja feminismi on ainakin meidän lukiossa tosi tärkeitä. Trans -ihmisiä syrjitään, kun heille ei esim. ole omia vessoja julkisissa tiloissa. Siinä mielessä tämä trans -ihmisiin kiinnostaa historiassa, että kun Mannerheim on niin kuuluisa, että miten hän suhtautui heihin. Jotkut väittävät, että hän itsekin kuului seksuaalivähemmistöön eli että oli bi-seksuaali, mutta ilmeisesti täyttä varmuutta ei ole.

    "Trans -ihmisiä syrjitään, kun heille ei esim. ole omia vessoja julkisissa tiloissa."

    Vai niin hm, Tanskassa aikoinaan työkeikoilla ollessa kaikki kävivät samassa vessassa, tietysti jokainen omassa kopissa, niin miehet kuin naiset. Transusita enkä homppelista tiedä mitä tekivät!

    Äänestä

Oliko miehimys?

Äänestä
  • Mannerheimi vankka,
    kävelee kuin ankka,
    rinta on kuin romukaupan näyteikkuna.
    Posket niinkuin ryssänlimput,
    silmät niikuin siankinkut,
    nenä on kuin porvariston vaatehenkari.

    Äänestä

Ei hänestä muodostunut sanonta "kovvoo hommoo" tyhjästä tullut.

Äänestä
  • Näinhän Mikkelissä sodan aikana, paikallismurteella, ylipäälliköstä todettiin.

    Äänestä

  • Kenen sanonta?

    Äänestä

  • Tuli se, jos kerran näyttöä ei ilmaannu! Ja sehän stallareilta puuttuu aina!

    Äänestä

Kyllä se tuli kun näyttö yhä puuttuu!

Äänestä

"Kyllä vähemmistöjen asiat ja feminismi on ainakin meidän lukiossa tosi tärkeitä. Trans -ihmisiä syrjitään, kun heille ei esim. ole omia vessoja julkisissa tiloissa. Siinä mielessä tämä trans -ihmisiin kiinnostaa historiassa, että kun Mannerheim on niin kuuluisa, että miten hän suhtautui heihin. Jotkut väittävät, että hän itsekin kuului seksuaalivähemmistöön eli että oli bi-seksuaali, mutta ilmeisesti täyttä varmuutta ei ole."

Käytetäänkö lukiossa termejä kuten: patriarkaatti, rodullistetut, nais/mies-oletettu ja "setä" (joita tältä palstalta varmasti löytyy paljon). Onhan näiden uussanojen käyttö varmaan parempi kuin vanha perinteinen kiroilu, tosin tuskin siitäkään on luovuttu vaikka progressiivisia ollaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pitäisi kirjoittaa Mannerheimista kouluaine ja haluaisin tietää hänestä , koska hän on historiallisesti merkittävä. Niin että oliko hän homo ja kuinka suhtautui transihmisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu