Kestävin automerkki

Anonyymi

Yksinkertaisesti on helppoa havaita mitkä automerkit ovat kestävimmät. Tämä tapahtuu siten, että katsotaan mitä merkkiä on liikenteessä viellä vanhanakin. Rajan voi vetää noin 25 vuoteen eli sitä vanhemmat liikennekelpoiset autot, jotka ovat olleet käytössä ja ovat viellä nytkin palvelemassa kansalaisia, niin niitä voidaan pitää kestävinä merkkeinä. Museoautot ja muut poikkeukset pois luettuna.
Nykyään on väärä suuntaus se, että vanhoja autoja yritetään saada pois liikenteestä. Autoja pitäisi päinvastoin koota vanhoista osista ja peltejä korjata paikkaamalla, alustaan rautaa, että ei katsastusinsinöörin piikki mene läpi kiusallakaan. Tämä olisi ekologista ja oikeata toimintaa, ei tämä sähköauto hömpötys ja uusien hypridien ja muiden pakko ostattaminen. Ajallaan tulee uusi tekniikka, mutta hyvää ja käyttökelpoista ei saisi tuhlata, vaan olisi käytettävä loppuun.
Lisäksi pitäisi jo valtion taholta säätää kestävyys kriteerit Suomeen tuotaville autoille, että ei aivan moskaa tuotaisi tänne kiusaksi ja harmiksi.
Voitaisiin myös määrätä kilometriraja, minkä uuden auton ostaja pitää vähintään ajaa, jotta saa ostaa taas uuden. Tämä estäisi vanhojen autojen kasaantumista varastoihin. Nyt autoja on Suomessa ylimääräisiä, joita ei tarvita, tässä ei ole järkeä. 250.000 vähintään ajettava bensakoneella, jotta uuteen vaihtaa, diselillä enemmän. Kun autossa kuluvia osia vaihdetaan ja ruosteita korjataan, niin hyvämerkki kestää ainakin sen 30 vuotta liikennekelpoisena.

7

245

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etkö sitten tiedä, että autot voitaisiin jo nyt tehdä kestämään vaikka 100 vuotta.
      Autoista tulisi kuitenkin liian painavia ja sen seurauksena niiden polttoaineenkulutus olisi suuri.
      Niiden ostohintakin lienee vähintään kymmenkertainen verrattuna nyt käytössä oleviin. Merkkivalikoimaakin täytyisi vähentää tai ainakin rajata, jotta varaosia ei olisi kymmeniätuhansia nimikkeitä.
      Lopuksi autonkorjaajille täytyisi maksaa palkat, eikä toiminta siis onnistu missään länsimaassa.
      Entä Trabant?!
      Kukaan ei ryhtynyt valmistamaan autoja samalla idealla, siis niin, että kaikki muoviosat ovat vaihdettavia.
      Tiedän, että loppuunajettuja tekniikaltaan yksinkertaisia autoja ja pyykinpesukoneita sekä jääkaappeja myydään laivalasteittain Afrikan maihin.
      Vain niissä maissa toiminta alhaisten palkkojen vuoksi on kannattavaa.

    • Anonyymi

      Kia ei ole vielä ollut 25 vuotta edes myynnissä, mutta vaikuttaa kyllä kestävältä merkiltä.

      • Anonyymi

        Hihii, kestäviä, noup!


    • Anonyymi

      90-luvun kännykät kestää vaikka mitä. Onko aloittajalla sellainen yhä käytössä?
      Miksi ei?

      • Anonyymi

        Aloittajalla oli kännykkä vasta vuonna 1998, nyt vuoden 2004 vanha NOKIA, joka saa kelvata.
        Nyky autoissa on paljon turhaa, jopa vanhemmissa jo oli, kuten penkin lämmittäjät, en ole koskaan tarvinnut vaikka kylmällä seudulla asun. Sähköiset ikkunat, niitä ei saa auki talvella aina ja saattavat mennä rikki eli se veivi systeemi paras, jaksaa aivan hyvin tarvittaessa veivata ja jos ei jaksa kannattaa pysyä sairaalassa tai koti hoidossa. Lisäksi pitää pistää aina virta päälle autossa, jos avaa sähköisesti, veivi systeemi toimii ilman virtaa, ei parkit mene turhaan pysähdyksissä ollessa päälle ikkunan avauksen vuoksi ja voi olla, että ei ole edes avainta, joten silloin ikkuna jää kiinni, jos sähköinen. Kaikki ylimääräinen sähkölaitteisto lisää rikki menemisen vaaraa. Tärkein ylimääräinen laite autoon on mielestäni hyvä radio. Ostin aika kalliin navigaattorin ja lisä muistikortin siihen, mutta eipä se näytä sivuteitä, metsäteitä, vaikka on päivitetty tietokoneella monta kertaa.


    • Anonyymi

      Nettiauton mukaan yli 25v autoista Mersuja ja Volvoja kaikkein eniten vielä liikennekäytössä.

      • Anonyymi

        Aloittaja: Aivan sama tuli päähän eli vanhat Mersut ja Volvot kestäviä. Ostin vuonna 1986 uuden auton, se on viellä liikenteessä, ei itselläni, mutta eräällä toisella. Tosi kestävä, ei Eurooppalainen heikko tekoinen Franskatar, Italiano tai edes Ooppeli, vaan japanin pojan tekemä Samurai, autoja tuntevat tietävät mistä on kysymys. Nyt samalla merkki linjalla, kalliin oppiläksyn opettamana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 123
      1538
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1006
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      629
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      223
      520
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 30
      482
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      444
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      182
      433
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      416
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    Aihe