Olisiko aika puhua Leonid Brezhnevistä?

Häntä ei ole mainittu pitkään aikaan, vaikka on meille suomalaisille kuin oma johtaja, vähän eyevämpi vain.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei ole, merkityksetön seniili diktaattori.

Äänestä
  • Minunkaan mielestä hän ei ollut merkityksetön seniili diktaattori vaan dynaanynen muutosvoima maailmanhistoriassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minunkaan mielestä hän ei ollut merkityksetön seniili diktaattori vaan dynaanynen muutosvoima maailmanhistoriassa.

    Jos nätti poika Nixon olisi uskaltanut haastaa Leonidin nyrkkelyotteluun - olisiko Tricky-Dick terästänyt Leon vesipullon tyrmäystipoilla?

    https://m.youtube.com/watch?v=s6-2b_3Dmxw

    Äänestä

” Olisiko aika puhua Leonid Brezhnevistä?”

Juoppo vätys, joka romautti Neuvostoliiton.

Äänestä
  • Se oli Gorbatchov. Brezhnev yoi sosialismin loiston ajan maailmaan

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se oli Gorbatchov. Brezhnev yoi sosialismin loiston ajan maailmaan

    Se ”loisto” oli suomalaisittain ottaen puutetta ja kurjuutta sisällöltään!

    Sopii katsoa itse!

    https://www.youtube.com/watch?v=jWTGsUyv8IE

    Äänestä

Juurikin niin.
Muistan kuinka noin vuonna yhdeksäntoistasataa ja kahdeksankymmentä vierailin Neuvostoliitossa.Muuan matkatoverini,aikaansaapa ja toimelias mies,ehdotti oppaallemme Suomeen siirtymistä.Tuo näyttävä ja hyvännäköinen nainen teki kurkunleikkaamista kuvaavan eleen!Hän siis vertasi kapitalistiseen maahan muuttamista kurkunleikkaamiseen!

Äänestä

Leonidista on aina aikaa puhua. Hän oli Suomen ystävä, toisin kuin Nalle Wahlros.

Äänestä
  • Leonidistä ei ole syytä puhua. Hän oli juoppo sika. Joka onneksi edesauttoi suuresti maansa romahdusta 1991!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Leonidistä ei ole syytä puhua. Hän oli juoppo sika. Joka onneksi edesauttoi suuresti maansa romahdusta 1991!

    Oli tavan sosialisti, kun oli Sveitsilänen puku päällä ja italialaist kengät jalassa, rahat Sveitsin pankissa.
    Aivan kuin posvari Sauli Niinistöllä rahat Banamalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oli tavan sosialisti, kun oli Sveitsilänen puku päällä ja italialaist kengät jalassa, rahat Sveitsin pankissa.
    Aivan kuin posvari Sauli Niinistöllä rahat Banamalla.

    lisään tuohon vielä, hyvä mies ei mitään moitittanaa, kuten ei Niinistössäkään, muuten vaan huvittavaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Leonidistä ei ole syytä puhua. Hän oli juoppo sika. Joka onneksi edesauttoi suuresti maansa romahdusta 1991!

    Leonid ei ollut ryyppymies ikäännyttyään. Hän käytti erinäisiä pillereitä, jotka nieli vodkan kanssa. Turvamiesten kantama pullo kesti eri lähteiden mukaan viikon.

    Äänestä

On vaika sanoa sitten noista johtajista mitään, mitä he ajattelevat ja tekevät ja pyrkivät tekemään. Mitä muut ajattelevat ja tietää heidän pyrkimyksistään vaikuttaa.
Nikitaltahan pallin veivät alta pois. On niin, että toiset sanovat mitä ja miten tehdään.
Katsokaas nyt vielä Suomessa Sanna Marin pääsi pääministeriksi, ja heti alkajaisiksi totesi, ettei hän tule kuuntelemaan ketään, vaan tekee omanpäänsä mukaisesti kaiken.
Toisin kuitenkin kävi, toset puuttuivat presidentti ja sanoi, olisi syytä ryhtyä toimiin virukse leviämisen estämiseksi, johon Sanna Marin vastasi "viruksen leviämistä ei voida estää, eikä ole leviämistä tarkoituskaan estää".
No sitten vielä presidentti tarjosi nyrkkiä, siis kokonaisen nyrkkiryhmän perustamista. Suomessa on tilanne tänä päivänä on se mikä on , kuulema erittäin paha.
Romaniassahan taas oli Ceausescu, ei mennyt hyvin silläkään.

Äänestä

Paljon hyvää toi Brezhnev meillekin. Köyhyys miltei poistui Suomesta idänkaupan ansiosta.

Äänestä

Ei ole aika, mutta jos haluat niin toki juoåolla vätyksellä oli ansionsa!

Hän pohjusti Neuvostoliiton romahduksen 1991!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Häntä ei ole mainittu pitkään aikaan, vaikka on meille suomalaisille kuin oma johtaja, vähän eyevämpi vain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu