https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007664645.html
Oletteko sen lujemmalla kuin ilman koronaakaan? En kyllä ole ikinä nähnyt juoksevaa hoitsua missään. Eikä hikiotsalla olevaa hoitajaa. Ei se kiire kyllä näy mitenkään. Helppoa sisätyötä,helpompaa ei ole missään. Eikä juuri paremmin palkattuakaan.
Oletteko sen lujemmalla kuin ilman koronaakaan? En kyllä ole ikinä nähnyt juoksevaa hoitsua missään. Eikä hikiotsalla olevaa hoitajaa. Ei se kiire kyllä näy mitenkään. Helppoa sisätyötä,helpompaa ei ole missään. Eikä juuri paremmin palkattuakaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuon jutun perusteella voisi luulla, että kaikki suomen sairaalat olisivat koronapotilaita täynnä.
Tosiasiassa sairaalahoidossa on n. 140 joista teholla taitaa olla parikymmentä, näistäkin suurin osa etelä-suomen isoissa kaupungeissa.
Toki tilanne voi pahentua äkisti, mutta liioittelu lisäntyneestä työmäärästä ei auta tässä tilanteessa ketään.
Silti loputkin voisi vältellä tartuntoja paremmin, ettei suotta terveydenhuolto kuormittuisi.
Ja tuskin muutenkaan kellään on hinkua joutua sairaalaan potilaaksi.
Ei tuo työn kuormittavuuden nousu muualla ole kuin siellä teho-osastoilla kai.
Muilla osastoillahan/hoitoalalla on hyvinkin hiljaista aikaa ollu korona aikana.
Meilläkin sairaankuljetuksessa on kesäkaudella vietty kuin kissan päiviä, keikkaa on ollu jopa yli puolet vähemmän mitä normaalisti on, nyt on taas ajot lisääntyneet paljon.
Miksi te ketään edes kuljetatte johonkin sairaalaan hoitoa saamaan? Kotona makaaminen on tarpeeksi hyvää hoitolaatua. Jos siihen apua tarvii, niin kirjastonhoitaja ojentaa pari sairaanhoitajan opaskirjaa ja reseptilääkekirjan. Se riittää suomalaiselle neropatille.
Sinä et onneksi ole hoidon/kuljetuksen tarvetta arvioimassa.
Lääkäri määrää lääkäri määrää, me ollaan vain apulaisia lääkärille, tehdään mitä määrätään..
Epidemian jälkeen alkavat hoitovirheoikeudenkäynnit, sillä samat hoitokriteerit ovat voimassa epidemiassakin.
Ennakkotapauksia oikeuksien päätöksistä löytyy, mm. päivystyksen ruuhkaisuus ei riitä selitykseksi.
Kielteisestä päätöksestä voi valittaa hoviin.
hei kusipää. Millään työpaikka ei saa juosta.
Hoitajille neuvoksi. Kysykää työläistaustaiselta demaripääministeri Marinilta miksi mamujen ylisuuret kelakorvaukset ym vip-sosiaalietuudet eli n 2,5 miljardia euroa/vuosi, ovat tärkeämpiä kuin teidän muutaman sadan miljoonan palkankorotusvaatimuksenne? Osa mamuista saa kotiin sohvan pohjalle enemmän kelaeuroja, kun te tienaatte työssänne lisät mukaan laskettuna. Melko reilua?