Hyvää itsenäisyyden muistopäivää kaikille suomalaisille

Anonyymi

- tai ainakin kaikille niille, jotka vielä kokevat itsensä suomalaisiksi.
Helsingin Sanomissa silmieni eteen tuli juttu isänmaalliseuudesta. Toimittajat olivat kyselleet suomalaisilta ihmisiltä, mitä mieltä he ovat isänmaallisuudesta. Vastauksista käy ilmi, että liberaali höttö on uponnut varsinkin nuorten suomalaisten kalloihin. Antinationalistinen isänmaanvastainen "liberaali" globalismi on nielty purematta ja miettimättä. Epäisänmaallisuus on äärimmäisen ikävä asia koska se merkitsee ikäviä asioita tulevaisuudessa. Se merkitsee yhteiskunnan rappiota ja ristiriitojen kärjistymistä. Juuri kun satavuotiaasta itsenäisestä Suomesta on saatu toimiva ja kansainvälisessä vertailussa menestyvä valtio niin sitä aletaan repiä hajalle ja ajaa alas. Se on todella tyhmää. Menneiden sukupolvien ja vanhenevan vielä elävän sukupolven saavutukset eivät säily ellei nuori sukupolvi ja tulevat sukupolvet ota sen säilyttämisestä vastuuta.

Itse vanhenevaan sukupolveen kuuluvana tunnustaudun ja julistaudun entistä tiukemmin nationalistiksi. Näin teen vaikka nationalismia mustamaalataan ja panetellaan. Ei ole nationalismin vika, että sitä on väärinkäytetty ja edelleen väärinkäytetään. 2000 vuotta sitten eläneen juutalaisen, Jeesuksen, oppia, josta kristinusko kehittyi on myös aikojen saatossa käytetty hyväksi eikä se ole Jeesuksen eikä kristinuskon vika vaan väärinkäyttäjien. Ihmiset osaavat käyttää väärin ja vääristää ihan minkä tahansa kun he tavoittelevat valtaa ja ahnehtivat rikkauksia.

Nationalismi on kaiken modernin länsimaisen kulttuurin ehdoton pohja ja perusta. Nationalismi on luonut perustan demokratialle, oikeusvaltiolle, kansalaisoikeuksille, sosiaaliselle tasa-arvolle ja ihmisoikeuksille. Kristillinen lähimmäisenrakkaus toteutui vain yksilötasolla ja tavallisen kansan keskuudessa, kristityiksi itseään väittäneet hallitsijat ja yläluokkaiset ihmiset eivät olleet juurikaan pakanoita parempia, jotkut olivat pakanoita pahempiakin kun tekopyhyys pyhitti julmuuden. Nationalismi on tehnyt mahdolliseksi sen, että kristillinen lähimmäisenrakkaus voi toteutua myös yhteiskunnan tasolla. Kansallinen solidaarisuus mahdollistaa sen. Demokraattisen kansallisvaltion idea on, että valtio on vastuussa kansalaisistaan ka kansalaiset ovat vastuussa valtiostaan. Ristiriitoja säännellään ja yhteiskunnallisia eroja tasoitellaan. Jyrkkä eriarvoisuus pyritään estämään. Demokraattinen kansallisvaltio on näyttänyt voimansa. Se toimii kun siitä pidetään huolta. Demokraattinen kansallisvaltio ei ole kuvitelma, se ei ole utopia vaan konkreettista todellisuutta. Nationalismi, oikea eikä väärennetty nationalismi on kansallista solidaarisuutta, ihmisten yhteenkuuluvuuden tunnetta, yhdessä toimimista ja vastuun kantamista.

Näissä merkeissä vietän Suomen "itsenäisyyspäivää", joka on siis valitettavasti pantava lainausmerkkeihin kun siitä ei enää välitetä . Itsenäisyyspäivästä on tulossa itsenäisyyden muistopäivä. Tulevaisuudessa kaltaiseni nationalistit hiljentyvät muistelemaan mennyttä itsenäisyyttä ja niitä monia hyviä asioita, jotka sen mukana katosivat.

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsenäisyyden muistopäivää on aika moni muukin viettänyt sen jälkeen kun Suomi liitettiin EU:n. Jos kansalle olisi ennen liittymisäänestystä kerrottu tosiasiat, eli se, että valuuttamme vaihtuu, lainsäädäntömme saatetaan EU määräysten mukaiseksi ja että on pakko ottaa vastaan laittomasti maahan pyrkivät ulkomaalaiset. Kuinkahan olisi äänestyksessä käynyt jos nämä tiedettiin. Mutta näistähän ei puhuttu, sen sijaan EU:ta markkinoitiin vapaalla liikkuvuudella.

    • Anonyymi

      Suomi alennettiin jo kauan sitten Ruotsin alusmaaksi. EUvostoliiton jäsenyys sinetöi itsenäisen ja vapaan Suomen kohtalon.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      91
      7181
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7109
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      119
      6438
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5538
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5255
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5064
    9. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4635
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3775
    Aihe