Sähköhammasharjan tyyppi

Anonyymi

Olen omistanut pyöreäpäisen sähköhammasharjan jo yli 10 vuotta, mutta sen käyttö on jäänyt vähiin, koska sitä käyttäessä puuttuu se sama konkreettinen ja rauhallinen tuntuma hampaisiin kuin mikä on manuaaliharjalla. Pyöreäpäisen sähköharjan harjasosan myös asentoa suhteessa hampaisiin on vaikea arvioida harjattaessa, koska sen harjasosa on niin pieni. Lisäksi sähköhammasharjan oma tärinä vaikeuttaa sitä lisää.

Manuaaliharjalla tätä ongelmaa ei ole, joten tulee käytettyä manuaaliharjaa lähes yksinomaan. Kuitenkin pyöreäpäistä sähköharjaa suositellaan ehdottomasti manuaaliharjan sijaan, varsinkin jos on reikiintymisalttiutta.

On olemassa myös sellainen sähköharja-malli, jonka harjasosa vastaa malliltaan manuaaliharjaa, mutta sitä eivät ainakaan hammaslääkärit ja suuhygienistit suosittele. Miksi? Eikö sillä pääse riittävän hyvin hankaliin kohtiin? Eikö sellainenkin sähköharja olisi kuitenkin tehokkaampi kuin manuaaliharja, eli kannattava valinta manuaaliharjan sijasta?

Ainakin pyöreäpäisellä harjalla voi aiheuttaa myös vahinkoa jos harjattaessa painaa liian kovaa, eikä harjassa ole paineentunnistinta minkä tehtävä on varottaa merkkiäänellä. Tämä helposti aiheutuva liika paine on varmaankin seurausta harjasosan pienuudesta, mistä seuraa helposti suurempi pistekuormitus kuin sellaisella harjalla, missä on isompi harjasosa.

0

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

        Juuri nyt, tällä hetkellä?
        Ikävä
        106
        1271
      2. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        94
        888
      3. Poliisi pamputti Variskankaalla

        Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
        Kajaani
        31
        794
      4. vapaa

        sana :) 🚮
        Ikävä
        66
        693
      5. 32
        635
      6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

        Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        632
      7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

        S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
        Maailman menoa
        16
        584
      8. Nainen tosi ikävä sua

        Näkispä edes ohimennen
        Ikävä
        18
        568
      9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

        Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
        Ikävä
        43
        523
      10. Rakennus myynnissä

        Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
        Suomussalmi
        10
        476
      Aihe