Olen omistanut pyöreäpäisen sähköhammasharjan jo yli 10 vuotta, mutta sen käyttö on jäänyt vähiin, koska sitä käyttäessä puuttuu se sama konkreettinen ja rauhallinen tuntuma hampaisiin kuin mikä on manuaaliharjalla. Pyöreäpäisen sähköharjan harjasosan myös asentoa suhteessa hampaisiin on vaikea arvioida harjattaessa, koska sen harjasosa on niin pieni. Lisäksi sähköhammasharjan oma tärinä vaikeuttaa sitä lisää.
Manuaaliharjalla tätä ongelmaa ei ole, joten tulee käytettyä manuaaliharjaa lähes yksinomaan. Kuitenkin pyöreäpäistä sähköharjaa suositellaan ehdottomasti manuaaliharjan sijaan, varsinkin jos on reikiintymisalttiutta.
On olemassa myös sellainen sähköharja-malli, jonka harjasosa vastaa malliltaan manuaaliharjaa, mutta sitä eivät ainakaan hammaslääkärit ja suuhygienistit suosittele. Miksi? Eikö sillä pääse riittävän hyvin hankaliin kohtiin? Eikö sellainenkin sähköharja olisi kuitenkin tehokkaampi kuin manuaaliharja, eli kannattava valinta manuaaliharjan sijasta?
Ainakin pyöreäpäisellä harjalla voi aiheuttaa myös vahinkoa jos harjattaessa painaa liian kovaa, eikä harjassa ole paineentunnistinta minkä tehtävä on varottaa merkkiäänellä. Tämä helposti aiheutuva liika paine on varmaankin seurausta harjasosan pienuudesta, mistä seuraa helposti suurempi pistekuormitus kuin sellaisella harjalla, missä on isompi harjasosa.
Sähköhammasharjan tyyppi
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.3257758Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill662186- 1771876
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161422- 1121297
Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91271Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181701241RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601210Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411091Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.2901029