Maski jokaisen julkisissa tiloissa liikkujan naamalle, tunnen myötähäpeää noita kohtaan jotka ei maskia käytä esim: asioidessaan kaupoissa ym, ja on myös edesvastuutonta olla ilman maskia niitä kohtaan jotka kuuliaisesti noudattavat annettuja ohjeita koronan torjuntaan (maski, käsidesi,turvavälit).
Maskit käyttöön kampanja
25
1018
Vastaukset
- Anonyymi
En käytä
- Anonyymi
Juuri noin pitää toimia; maskit käyttöön turvavälit käsidesiä käsien pesua aina kun aiheellista.
Se on fiksun ihmisen merkki. - Anonyymi
Naamavaippaa en todellakaan ikinä laita, naurettavaa!
- Anonyymi
Minä taas tunnen myötähäpeää niitä kohtaan, jotka sen taudin on tuonut tähän maahan, ja se on edesvastuutonta jos mikään. Ja ne pari tapausta, joista on uutisoitu ovat käyttäneet maskia, joten.......
- Anonyymi
Onneksi on ollut maskit, niin ovat suojanneet muita!
- Anonyymi
Tauti on muuraien labrasta poliisi ei tutki koska palvelee... kaikin tavoin.
- Anonyymi
Kirjaston edessä oli ilmeisesti yläasteikäisiä tyttöjä iso lauma ja halailivat toisiaan, ei maskia kenelläkään. Ikäryhmänä ovat eniten koronatartunnan saaneita.
- Anonyymi
Maskittomat onneksi leimaatuu. Saatte nähdä kun pian häpeäävät kulkea ilman maskia kun kaikki muut katsoo pitkää ,että mikä pönttö täällä liikkuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maskittomat onneksi leimaatuu. Saatte nähdä kun pian häpeäävät kulkea ilman maskia kun kaikki muut katsoo pitkää ,että mikä pönttö täällä liikkuu.
Juuri näin.
- Anonyymi
Totesin tänään aamupäivällä kolmen pojanklopin menevän Lidlistä pullapussien kanssa hytilliseen mönkijään ilman maskia. Cityssä iäkäs nainen oli ilman maskia hedelmiä hypelöimässä, miehellä oli maski. Eli hyvin pieni osa asiakkaista ei suosituksia noudata.
- Anonyymi
En käytä maskia koska ne ovat aivan turhia. Sanokaa ei maskeille!
- Anonyymi
Olet oikeassa, minäkään en ole käyttänyt maskia koko aikana enkä aijo käyttää.
- Anonyymi
Oletko parempi ihminen kun käytät maskia
- Anonyymi
En tiedä olenko minä parempi, mutta kuitenkin yhteiskunnan ohjeita noudattava.
- Anonyymi
Suunnitelmissa, mikäli eduskunta hyväksyy, maskipakko 40 euron sakon suunnitelmalla maskittomille. Eli mitä tekevät tämän keskustelupalstan uhkarohkeat maskittomat?
- Anonyymi
Jos nuoret,etenkin opiskelijat, olisivat noudattaneet ohjeita ja suosituksia, niin tilanne olis mielestäni hyvällä mallilla.
- Anonyymi
Maski ei suojaa koronalta käyttäjää eikä muitakaan. Koronavirus on aerosolihiukkasena niin pieni, että se läpäisee tavallisen maskin helposti. Jos on flunssa, maski saattaa lyhentää isoimpien pisaroiden lentomatkaa jonkin verran. Sellaisessa kunnossa ihmisen pitäisi kuitenkin jäädä kotiin aivastelemaan.
Terveen ihmisen ei ole syytä käyttää maskia ja oirehtivankin flunssa/koronapotilaan kohdalla siitä on vain marginaalinen hyöty. Terveellä maski ei tee muuta kuin antaa valheellista turvallisuudentunnetta käyttäjälleen ja samalla levittää pelkoa ja hysteriaa. Maskista on hyötyä lähinnä riskiryhmäläisen seurassa, ja silloin pitää käytätä oikeaa ammattilaismaskia eikä marketin rättiä.
Maskin käyttö heikentää luonnollista immuniteettia, ja siitä voi tulla ongelma jossain vaiheessa kun maailmalta tulee uusia viruksia. Maski vaikeuttaa hapensaantia ja ja hengitysilma on liian hiilidioksidipitoista. Kun oma vastustuskyky heikkenee, sairastuu helpommin ja myös tartuttaa muita.
Myös tällä koronapiikillä on se ikävä puoli että se heikentää vastustuskykyä.
Ihmiset halutaan saada toisiaan vastaan tämän koronapandemian varjolla, se näkyy näissäkin keskusteluissa. Maskittomat vs. maskilliset, piikittämättömät vs. piikitetyt, mitä vielä. Ei ole sattumaa että tämä pandemiahössötys on johtanut riitelyihin. Eripurasta on hyötyä jollekin tahoille - niille, jotka haluavat heikentää kansalaisoikeuksia, niille jotka haluavat myydä mielettömät määrät turhia lääkkeitä, niille jotka saavat tulonsa median pelkopropagandasta jne.- Anonyymi
Hengityksen aerosolit nimenomaan jäävät maskiin. Kirurgit on tuon todenneet satoja vuosia sitten.
Virus kulkee siinä aerosolissa, ei se yksinään leijaile.
Ketjusta on poistettu 41 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1622951Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581897Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651523Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281512- 901206
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221185Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa49943Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva5872Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan184868Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60859