Maskit käyttöön kampanja

Anonyymi

Maski jokaisen julkisissa tiloissa liikkujan naamalle, tunnen myötähäpeää noita kohtaan jotka ei maskia käytä esim: asioidessaan kaupoissa ym, ja on myös edesvastuutonta olla ilman maskia niitä kohtaan jotka kuuliaisesti noudattavat annettuja ohjeita koronan torjuntaan (maski, käsidesi,turvavälit).

25

1029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En käytä

    • Anonyymi

      Juuri noin pitää toimia; maskit käyttöön turvavälit käsidesiä käsien pesua aina kun aiheellista.

      Se on fiksun ihmisen merkki.

    • Anonyymi

      Naamavaippaa en todellakaan ikinä laita, naurettavaa!

    • Anonyymi

      Minä taas tunnen myötähäpeää niitä kohtaan, jotka sen taudin on tuonut tähän maahan, ja se on edesvastuutonta jos mikään. Ja ne pari tapausta, joista on uutisoitu ovat käyttäneet maskia, joten.......

      • Anonyymi

        Onneksi on ollut maskit, niin ovat suojanneet muita!


      • Anonyymi

        Tauti on muuraien labrasta poliisi ei tutki koska palvelee... kaikin tavoin.


    • Anonyymi

      Kirjaston edessä oli ilmeisesti yläasteikäisiä tyttöjä iso lauma ja halailivat toisiaan, ei maskia kenelläkään. Ikäryhmänä ovat eniten koronatartunnan saaneita.

      • Anonyymi

        Maskittomat onneksi leimaatuu. Saatte nähdä kun pian häpeäävät kulkea ilman maskia kun kaikki muut katsoo pitkää ,että mikä pönttö täällä liikkuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maskittomat onneksi leimaatuu. Saatte nähdä kun pian häpeäävät kulkea ilman maskia kun kaikki muut katsoo pitkää ,että mikä pönttö täällä liikkuu.

        Juuri näin.


    • Anonyymi

      Totesin tänään aamupäivällä kolmen pojanklopin menevän Lidlistä pullapussien kanssa hytilliseen mönkijään ilman maskia. Cityssä iäkäs nainen oli ilman maskia hedelmiä hypelöimässä, miehellä oli maski. Eli hyvin pieni osa asiakkaista ei suosituksia noudata.

    • Anonyymi

      En käytä maskia koska ne ovat aivan turhia. Sanokaa ei maskeille!

      • Anonyymi

        Olet oikeassa, minäkään en ole käyttänyt maskia koko aikana enkä aijo käyttää.


    • Anonyymi

      Oletko parempi ihminen kun käytät maskia

      • Anonyymi

        En tiedä olenko minä parempi, mutta kuitenkin yhteiskunnan ohjeita noudattava.


    • Anonyymi

      Suunnitelmissa, mikäli eduskunta hyväksyy, maskipakko 40 euron sakon suunnitelmalla maskittomille. Eli mitä tekevät tämän keskustelupalstan uhkarohkeat maskittomat?

    • Anonyymi

      Jos nuoret,etenkin opiskelijat, olisivat noudattaneet ohjeita ja suosituksia, niin tilanne olis mielestäni hyvällä mallilla.

    • Anonyymi

      Maski ei suojaa koronalta käyttäjää eikä muitakaan. Koronavirus on aerosolihiukkasena niin pieni, että se läpäisee tavallisen maskin helposti. Jos on flunssa, maski saattaa lyhentää isoimpien pisaroiden lentomatkaa jonkin verran. Sellaisessa kunnossa ihmisen pitäisi kuitenkin jäädä kotiin aivastelemaan.

      Terveen ihmisen ei ole syytä käyttää maskia ja oirehtivankin flunssa/koronapotilaan kohdalla siitä on vain marginaalinen hyöty. Terveellä maski ei tee muuta kuin antaa valheellista turvallisuudentunnetta käyttäjälleen ja samalla levittää pelkoa ja hysteriaa. Maskista on hyötyä lähinnä riskiryhmäläisen seurassa, ja silloin pitää käytätä oikeaa ammattilaismaskia eikä marketin rättiä.

      Maskin käyttö heikentää luonnollista immuniteettia, ja siitä voi tulla ongelma jossain vaiheessa kun maailmalta tulee uusia viruksia. Maski vaikeuttaa hapensaantia ja ja hengitysilma on liian hiilidioksidipitoista. Kun oma vastustuskyky heikkenee, sairastuu helpommin ja myös tartuttaa muita.

      Myös tällä koronapiikillä on se ikävä puoli että se heikentää vastustuskykyä.

      Ihmiset halutaan saada toisiaan vastaan tämän koronapandemian varjolla, se näkyy näissäkin keskusteluissa. Maskittomat vs. maskilliset, piikittämättömät vs. piikitetyt, mitä vielä. Ei ole sattumaa että tämä pandemiahössötys on johtanut riitelyihin. Eripurasta on hyötyä jollekin tahoille - niille, jotka haluavat heikentää kansalaisoikeuksia, niille jotka haluavat myydä mielettömät määrät turhia lääkkeitä, niille jotka saavat tulonsa median pelkopropagandasta jne.

      • Anonyymi

        Hengityksen aerosolit nimenomaan jäävät maskiin. Kirurgit on tuon todenneet satoja vuosia sitten.
        Virus kulkee siinä aerosolissa, ei se yksinään leijaile.


    Ketjusta on poistettu 41 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6480
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5382
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3735
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3377
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      194
      3080
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2335
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2098
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1636
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1346
    Aihe