Nyt selvisi miksi diesel onkin niin puhdas egolooginen, sinne pitää laittaa kustasekaan, siis luitte aivan oikein kusta tankkiin😁
Ihmettelin aluksi naapurin outoa käytöstä illan hämärtyessä sekä yölläkin että mitä se ramuaa auton perässä 2 tunninvälein, lumessa meni polku tankille sekä keltaista virtsaa auton tankinkorkin ympärillä ja maassa.
Mutta häneltäkin se auto sitten sammui, ilmeisesti virtsa jäätyi.
Sellaista se on kun ajaa pissiruiskulla
Diesel virtsaa sekaan jäätyy
12
1588
Vastaukset
- Anonyymi
Tammer-diisseliä vihreellä pissillä.
- Anonyymi
Hmmmm... Voiko To olla edes mahdollista?
Paljonko tuo urea maksaa litralta ja mistä sitä ostetaan, kulutus tuolle aineelle?- Anonyymi
Taitaa kympin nassikka maksaa muutaman kympin. Aika halpaa, eikä sitä lopulta paljoa kulu. Hyvä olla aina vähän matkassa, ettei auto päätä kesken reissun mennä limb-modeen sen loputtua.
- Anonyymi
Ihanko poika on kuullut ensimmäistä kertaa urealisäaineesta?
Tuo on ollut käytössä jo vuosia.- Anonyymi
Täytyy myöntää että en ole kuullut kun itsellä bensa ja pari diesel omistavaa kaveria on mutta ei ne kyllä ikinä puhuneet moisesta. Onko nämä urea jutut sitten ihan uusien autojen juttu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täytyy myöntää että en ole kuullut kun itsellä bensa ja pari diesel omistavaa kaveria on mutta ei ne kyllä ikinä puhuneet moisesta. Onko nämä urea jutut sitten ihan uusien autojen juttu?
Ei ole uusi eikä ainoa tapa päästä Euro6-tasoisiin päästöihin. Se on vain yksi tekniikka, jota mm saksalaiset käyttävät omissa dieselautoissaan.
Euro6 tuli voimaan syksyllä 2014, jonka jälkeen valmistetut moottorien päästövaatimukset ovat Euro6-tasoisia, joten ihan uusi tekniikka ei ole kyseessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täytyy myöntää että en ole kuullut kun itsellä bensa ja pari diesel omistavaa kaveria on mutta ei ne kyllä ikinä puhuneet moisesta. Onko nämä urea jutut sitten ihan uusien autojen juttu?
SCR
- Anonyymi
Maailman suurimman dieselmoottorien valmistaja ei vastaavasti tarvitse "kusta" läpäistääkseen EURO 6 normit....
https://koneporssi.com/autot/isuzu-d-max-vuosimalli-2017/ - Anonyymi
Se virtsa on Ureaa, joku on keksinyt vain hienomman Adblue nimen, kun väri on sinistä jotta se ei sekaantuisi muihin nesteisiin.
- Anonyymi
Virtsassa on ureaa 2.5% - AdBluessa 32.5%.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Virtsassa on ureaa 2.5% - AdBluessa 32.5%.
No mitä sitten?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mitä sitten?
Näiden älyköiden jutuista saa sen kuvan että AdBlue on virtsaa ja urea on virtsan synonyymi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273545Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142790Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1202708Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162388Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt182102Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261656Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.411348- 1441334