Lapsen verisurmauhka

Oikeus on määrännyt 14-vuotiaalle kanadalaistytölle verensiirron, mutta kuoleman rajalla leukemiasairaana häilyvä tyttö ei halua verta. Oikeuden mielestä tyttö ei ole tarpeeksi vanha tekemään uskonnolliseen oppiin perustuvaa lääketieteellistä itsemurhaa. - Toistuuko Kanadan veriskandaali?

http://medlem.spray.se/aaac/uutiset.html
10964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

..sillä lapsi tullaan ottamaan viranomaisten hoitoon ja murhaamaan verensiirroilla. Níin yksinkertaista se on näissä kehittyneissä valtioissa!

Äänestä

Se tyttö on jo ilmeisesti Jehovantodistajien aivopesemä.

Äänestä
  • propagandaa

    Äänestä

  • luoppari kirjoitti:

    propagandaa

    Aina kun tulee joku asia, mikä on Jehovantodistajille epämiellyttäv, se leimataan luopio-propagandaksi.

    Mitään asiaa ei ole syytä korjata kun kaikki on niin kamalan hyvin. Sitten kun joku alkaa tökkimään mätäpesäkkeitä, Niin se on hullu tai luopio. Jokatapauksessa toivottavasti kuolee nopeesti...

    Äänestä

Minun puolestani aikuiset saavat uskoa vaikka puhelinpylväisiin jos haluavat, kunhan eivät uskollaan vahingoita muita ihmisiä. Mutta kaiken uskonnon kummallisuuden maailmassa lähes järkyttävintä minusta on se, kunka jehovantodistajat saavat aivopestä omia lapsiaan ja siten osallistua vaikkapa heidän välilliseen surmaamiseensa. Kuinka yhdenkään äidin ja isän omatunto voi sellaista perimmältään kestää? Minusta tämä käytäntö on aivan verrattavissa vaikka islamilaisten lasten sukuelinten silpomiseen, vaikka siinäkään ei sentään aina mene henki. Tällainen aivopesu alaikäisiä kohtaan pitäisi koko maailmassa lailla kieltää.Miten te jehovantodistajavanhemmat oikein voitte elää itsenne kanssa, jos tiedätte aiheuttaneenne oman lapsenne kuoleman näillä kielloillanne?

Äänestä
  • Tosi totta ,asiallinen kirjoitus ja tuo asian esille.Kuinka on mahdollista että jt:et voivat antaa lastensa kuolla,mutta toisaalta heidät on aivopesty siihen että saavat elää maan päällä joka muuttuu paratiisiksi ja kuolleet heräävät henkiin,ja senlisäksi kaikki petoeläimet muuttuvat lemmikeiksi ja kasvissyöjiksi,esim, leijonat jne...

    Äänestä

  • Laissa pitäisi olla pykälä, joka velvoittaa ottamaan vastaan hoidon, kuten verensiirron, jolla ihminen toipuu.
    Luulen vain, että sitten tultaisiin siihen, että pelkkää perushoitoa kuolevalle ei enää saisikaan antaa, vaan jokainen olisi elvytettävä kärsimään yhä uudelleen ja uudelleen tähän lakipykälään vedoten.
    Olen siinä käsityksessä, että johonkin ikärajaan saakka suomalainen lääketiede saa käyttää lapseen kaiken taitonsa vanhempien vastustuksesta piittaamatta. Eikö näin ole?

    Äänestä

jotta jos tyttö häilyy kuoleman rajalla.. mahtaisko verensiirtokaan pelastaa/parantaa..ei nyt sentään mikään ihmekonsti oo

Äänestä
  • Antaisitteko näyttöä tapauksista, joissa leukemia (verisyöpä) on parantunut verensiirroilla tai joissa tilanne olisi edes olennaisesti helpottunut!

    "Leukemia (kreik.) vaikea verisairaus (verisyöpä), jossa veren valkosolujen määrä kasvaa voimakkaasti ja muodostuu normaalista poikkeavia solutyyppejä" (Tietojätti 2002, s 466).

    Eikö syöpä ole yleensä solu-DNA:ssa tapahtuneitten mutaatioitten seuraus? Mitenkä aiotte omien verisolujen mutaatioiden ilmentymisen estää vieraan veren siirroilla?

    Kun syöpä iskee, eikö tule koko ajan lisää syöpäsolukkoa/-soluja niin, ettei verensiirto auta tämän pysäyttämisessä tai edes hillitsemisessä?

    Eikö lisäksi verta antamalla mene oma immuunijärjestelmä täysin sekaisin lyhyemmäksi tai pitemmäksi aikaa?

    JT/JW

    Äänestä

  • JT/JW kirjoitti:

    Antaisitteko näyttöä tapauksista, joissa leukemia (verisyöpä) on parantunut verensiirroilla tai joissa tilanne olisi edes olennaisesti helpottunut!

    "Leukemia (kreik.) vaikea verisairaus (verisyöpä), jossa veren valkosolujen määrä kasvaa voimakkaasti ja muodostuu normaalista poikkeavia solutyyppejä" (Tietojätti 2002, s 466).

    Eikö syöpä ole yleensä solu-DNA:ssa tapahtuneitten mutaatioitten seuraus? Mitenkä aiotte omien verisolujen mutaatioiden ilmentymisen estää vieraan veren siirroilla?

    Kun syöpä iskee, eikö tule koko ajan lisää syöpäsolukkoa/-soluja niin, ettei verensiirto auta tämän pysäyttämisessä tai edes hillitsemisessä?

    Eikö lisäksi verta antamalla mene oma immuunijärjestelmä täysin sekaisin lyhyemmäksi tai pitemmäksi aikaa?

    JT/JW

    Katso verkosta vaikka hakusanalla leukemia. Lasten ja nuorten leukemioiden hoito on viime vuosina oleellisesti kehittynyt, niin että paranemisprosentti on Suomessa jo yli 80%. Kuitenkin leukemian hoidon tärkeä osa on verensiirrot, joita ilman koko hoitoa itse asiassa ei voida edes tehdä, koska siinä käytännössä täytyy tappaa potilaan kaikki omat verisolut ja verta tuottava luuydin. Hoito on rankka mutta sillä lapsi tai nuori voidaan usein pelastaa jatkamaan normaalia elämäänsä.
    Suomessa kyllä alaikäistä voidaan hoitaa henkeä uhkaavassa tilanteessa vastoin vanhempien tahtoa ja silloin käytännössä tapahtuu huostaanotto. Mutta joskus on tällaisia rajatapauksia johon aloitustekstissäkin viitataan, jolloin nuori ilmaisee jo itse hoitotahtonsa. 15-vuotias on siihen jo kykenevä ja häntä myös asiassa kuullaan. Jos siis 15-vuotias kieltäytyy hoidosta ja vanhemmat ovat ehdottomasti samaa mieltä, niin uskoisin että Suomessakin tätä saatetaan noudattaa. Mutta minusta silloin on kyse sairaasta aivopesusta ja käsittämättömästä uskonnon varjolla harjoitetusta julmuudesta. Miksei kukaan jehovantodistaja ole tähän vastannut?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kanadassa kirjoitti:

Oikeus on määrännyt 14-vuotiaalle kanadalaistytölle verensiirron, mutta kuoleman rajalla leukemiasairaana häilyvä tyttö ei halua verta. Oikeuden mielestä tyttö ei ole tarpeeksi vanha tekemään uskonnolliseen oppiin perustuvaa lääketieteellistä itsemurhaa. - Toistuuko Kanadan veriskandaali?

http://medlem.spray.se/aaac/uutiset.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu