Alde ajaa euroryhmistä kaikkein voimakkaimmin EU:n integraatiota ja korostaa yksilön vapautta. Liberaali Alde on myös vahvasti markkinamyönteinen ja suhtautuu kriittisesti EU:n maataloustukiin, jotka ovat Suomen keskustalle tärkeitä.
– Ryhmä on myös kaikkein federalistisin, eli EU-liittovaltiomyönteisin, mitä Suomessa ei kovin hyvin tunneta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/decc731e-5715-4c22-ba46-f026df0e2613
Keskusta kuuluu alde ryhmään joka vastustaa maataloustukia.
2
108
Vastaukset
- Anonyymi
MTK-Maalaisliitto-Kepu kuuluu aldeen, koska Kepu on Euroopassa ainutlaatuinen esihistorallinen dinosaurus. Tukiaisiin perustuvaa suurmaanomistajien puoluetta ei ole missään muualla Euroopassa ja ties onko muissakaan maanosissa.
Etelä-Amerikassa suurmaanomistajat hoitavat edunvalvontansa yksityisarmeijoillaan mutta Suomessa suurmaanomistusken erityisoikeudet on kammettu valtion tehtäviksi.- Anonyymi
Euroopassa ei ole toista maalaisliitto-Kepua. MTK-kepu kuuluu aldeen, vaikka kepulla ei ole mitään muuta tekemistä liberalismin kanssa kuin se, että kepu kuittasi muinaisen Liberaalisen kansanpuolueen velat ja nielaisi koko puolueen esiintyen tämän jälkeen "liberaalina" :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083306Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872