Siinä se lyhykäisyydessään oli, näille hälläväliä urpoille oma vaunu ja maskia käyttäville omat vaunut niin alkaa pöpöt tarttua niille joille se kuuluu ja näin maskitkin toimisi paremmin kun kaikilla ympärillä olevilla on.
Käytän metroa päivittäin ja suurin osa näistä maskittomista on venäläisiä ja virolaisia duunareita, Suomalaisiakin mahtui tietysti joukkoon.
Ei olisi vaikea toteuttaa, metron tai junan oveen merkki josta näkee kumpaan kuulut, tätä ei tarvisi edes valvoa koska lopulta nämä juntit pikkuhiljaa alkaisi oppia kun pääsee sängyn pohjalle potemaan koronaa.
Tavallaan tätä voisi jopa kutsua luonnon valinnaksi/evoluutioksi kun nämä alkavat tippua pois kuviosta.
Metroon/junaan maskittomille oma vaunu
11
90
Vastaukset
- Anonyymi
Suurin osa lähi idästä tulleista ei jostain syystä myöskään maskia käytä, ehkä ymmärtämisessä on jotain häikkää. Metroissa lukee maskien käytöstä Suomeksi, Englanniksi, venäjäksi, viroksi ja jopa arabiaksi.... eli luetun ymmärtämisessä jotain vikaa
- Anonyymi
Samaa mietin minä, tänään metrossa istuessani. Maskittomat omiin vaunuihin. Ihmettelen myös sitä, että ihmiset voivat olla hölmöjä. tänääkin tuli metroon kaksi henkilöä maskit kasvoilla, mutta istumaan päästessään vetivät kasvot kaulalle ja alkoivat puhua polottamaan. Ei kaikki tajua että siellä metrossa ja bussissa ollessa sitä maskia tarvitsee käyttää . Monilla bussipysäkeillä on sama asia, pysäkillä maski kasvoilla ja bussissa otetaan pois.
Hyvä idea! Tämähän ei vaatisi edes mitään laki yms kikkailuja, hsl laittaisi vaan tarrat metron ja junan oviin.
Alkuun varmasti maskittomat pyörisi milloin missäkin vaunussa mutta aika nopeasti tämä niiden tyhjä vaunu alkaisi täyttymään ja maskilliset pysyisivät sieltä poissa.
Lopulta nämä yksittäiset maskittomat ei varmaan edes kehtaisi näyttää naamaansa maskillisissa vaunuissa, en ainakaan itse kehtaisi tuollaisessa tilanteessa vaunuun änkeä- Anonyymi
Unohdit listalta Ruotsin ja Somalian
- Anonyymi
Maskit, nuo halvat, ilmansuodattimia olevat , ei paljoa auta. Mieti70 prossaa hoitajista jotka hoiti koronapotilaita, sairastu koronaanMiten mahollista, ku heillä kunnon suojaukset?
Luuletko toisiaan, et joku nessumaski, tai kangasmaski suojaa?
Vain suodattimella varustetusta vois olla hyötyä, moniko käyttää sellasia? - Anonyymi
Pösilöö se tarttuu myös silmäluomien kautta, kohtalosi on Herran käsissä!😇😇
- Anonyymi
Tällaisten vastauksien takia ymmärrän miksi vähemmän koulutetut ei käytä maskia, pese käsiä ja pidä turvavälejä.
Riittää että katselee ympärilleen julkisella paikalla, nämä ei ole mitään ruudinkeksijöitä, ei millään pahalla.
Toivottavasti ette rassukat pahoita mieltänne
- Anonyymi
Miksi makittomille oma vaunu? Jääkööt asemalle.
- Anonyymi
Eilen julkaistiin Tukesin (Turvallisuus- ja kemikaalivirasto) tutkimus, joka kertoi sen, mikä tiedettiin jo sikainfluensan ajoilta: virusten torjunnassa markettimaskit ovat yhtä tyhjän kanssa eli covid19 menee molempiin suuntiin niin, että suhisee. Jos pitää yskiä ja räkiä, sen voi tehdä nenäliinaansa tai hihaansa; tärkeintä on etäisyyksien pitäminen ja käsien lotraaminen pirtulla ja saippualla. Ruotsiksi mask muuten tarkoittaa myös matoa eli maskiuskovaisille mato naamalle ja sitten vaan baanalle
- Anonyymi
--Ai niinkuin vanhaan hyvään aikaan etelä-afrikassa eli mustille omat vaunut..Jatkoon !
- Anonyymi
Maski ei suojaa maskinkäyttäjää vaan estää maskinkäyttäjää roiskimasta pisaroita ympärilleen. Toistaiseksi yksikään maski ei kuitenkaan estä pisaroiden leviämistä 100%.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2486318Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k364762Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,272633Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3152341Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast501545Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1851540Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611379Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1341305- 361116
- 1821072