Väittävät poolopaitapalvelussa.
https://umm.nordpoolgroup.com/#/messages/aa0c128f-ed14-4b74-b08b-31e229ad004a/5
https://umm.nordpoolgroup.com/#/messages/aa0c128f-ed14-4b74-b08b-31e229ad004a/5
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Narkkaritko sitä voimalaa ajaa, vai miten reaktori on päässyt lähtemään tripille?
Reason for the Unavailability: Reactor trip.
Aikaisintaan lauantaina.
Voi alkaa jo huomenna ylösajo, jos kerran to klo 0.00 pitäisi olla jo verkossa.
Nordpoolin mukaan seisokki päättyy lauantaina.
Varmaan Keski-Euroopan aikoja noi.
17.12.2020 21:00 pitäisi alkaa käynnistely ja 20.12.2020 08:00 mennä jo täydellä höngällä.
Vielä näyttäisi pata olevan kylmä.
Suomi ollut lirissä ilman tuota yksikköä.
Kaikki korvattu ulkomailta tuodulla sähköllä - ei lainkaan hyvä juttu.
Vähän tullut viivästystä lisää. Nyt olisi laittaa tarkoitus tulet alle pataan huomenna aamulla, ja täys hönkä olisi päällä maanataina iltapäivästä.
Nyt saattaa jo jotain tapahtua, koska reaktorin "kulutus" on noussut noin 6 megawatista 11 megawattiin. Miinuksella siis sen verran.
Ydinvoimaa vain 1891 MW pannu on kylmä edelleen.
Seisokki päättyy 22.12 klo 8.00.
Päättyminen alkaa jo tänä iltana, mutta täysi hönkä pitäisi olla 22.12. Tosin tuokin ajankohta on siirtynyt muutamaan kertaan. Näyttäisi siellä kuitenkin jotain toimintaa jo olevan.
Rajan takaa tulee hyvää voimaa. Ruotsalaista tuuli- ja vesivoimaa ja venäläistä perusvoimaa.
Erikoiseksi asian tekee se, että pikku suomalaiset etsivät kavereita kaukaa Euroopasta ja Valtamerten takaa. Halutaan jopa ostaa velkarahalla kaikkein kalliimmat lentokoneet.
Sllti pohjoisen ja pimeän Suomen lämmön ja valon lähde ovat viime kädessä rakas ja turvallinen Svea-mamma sekä Venäjän karhu.
Häiriön syy taisi olla inhimillinen erehdys. Siitä ei ole enemmin kerrottu.
Nyt antaa jo melkein 3/4 teholla 638,7 MW.
Aika hyvin aikataulussa mennään. Nyt pitäisi olla vajausta vielä 178 MW, ja tänään nostetaan vielä vähän tehoja. Huomenna pitäisi iltapäivällä olla klo 16.30 CET täysi teho.
Noin 130 MW puuttuu ydinvoiman täydestä tehoista Suomessa .
Enää nelisenkymmentä megawattia OL2 vajaalla. Muutaman tunnin päästä ollaan normaaliteholla.
""Sllti pohjoisen ja pimeän Suomen lämmön ja valon lähde ovat viime kädessä rakas ja turvallinen Svea-mamma sekä Venäjän karhu.""
IMPPERIALISTIIN tukeutuminen on jälleen sitä samaa kokoomus-politiikkaa kuin veljeily Natsi-Saksan kanssa aikanaan.
Kaasu on nyt pohjassa.
Ei ihan vielä 2 MW puuttuu tehosta. Täysi teho 2794 MW.
17.06.2021 00:00 on merkitty huoltoseisokin loppu.