MIKSI? Muualla sentään tilanne on jokseenkin hallinnassa mutta Helsingissä toimia ei ilmeisesti kohdenneta oikein. Mikseivät maahanmuuttajayhteisöt itse vaadi parempia toimia? Hehän sairaudesta eniten kärsivät?
Miksi Helsinki ei saa koronaa kuriin??!!
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Haittaakse
Sairaalapaikat täyttyy, eikä kantiksen saa hoitoa.
Sairaaloissa hoidetaan lähinnä muualta tänne Suomeen tunkeutuneita työttömiä alaikäisiä. Helsinkiä on rankaistu enemmän kuin muuta suomea. Niinkuin vihriät limanuljaskat asian kuvaavat kauniisti, monikulttuurisuus on ilomme.
Suomalaisten pitää sekin hoitaa maahanmuuttajien puolesta.
Ulkonaliikkumiskielto ja kauppakeskukset kiinni.
Nyt olisi oikea aika KELAn alkaa kustantamaan Mogadishun lentoja.
Onhan niitä kustannettu jo 30v.
Kumpaanko suuntaan? Sekään ei ole aina Suomessa päivänselvä asia.
On, on, mutta ne ovat lomalentoja, joissa lomailijat palaavat lomalta takaisin. Mitään suoria lomalentoja Somaliaan ei ole, mutta konetta vaihtaen pääsee. Ensimmäinen vaihto Schiphold´ssa Hollannissa, sieltä Riadiin Saudi-Arabiaan, missä Somalian Mogadishu´n.
Samaa reittiä sitten takaisin.
Luonnon monimuotoisuus (vihreät)...
Helsingissä on kaksi ongelmaa koronan leviämisen kannalta:
(a) täällä on ihmisiä
(b) täällä käydään töissä
Jossain peräkälviässä, jossa eläkeläispari istuu mökissään ja seuraava naapuri on puolen kilometrin päässä, ei korona leviä.
Miten selittää maahanmuuttajataustaisten suuri osuus jos heistä suuri osuus on työttömänä?
Työssäkäyvätkö viettävät aikaansa ostoskeskusten auloissa ja ovien edessä räkimässä?
Maahanmuuttajien yliedustus on osin tilastovirhe.
Ensinnäkin korona leviää eri ikäryhmissä eri tavalla. Nuorehkot aikuiset (20v-40v) ovat yliedustettuina koronaa sairastavissa. Maahanmuuttajista tähän ryhmään kuuluu suurempi osa kuin väestössä keskimäärin.
Toinen selittävä tekijä on maahanmuuttajien perhekoko. Perhepiirissä koronan leviämistä ei oikeasti voi estää. Kotona eläviin lapsiinsa ei voi pitää turvavälejä. Kuusihenkisessä perheessä on kuusi "koronaharavaa" keräämässä koronaa perheeseen. Sinkkutaloudessa on yksi. Maahanmuuttajien perhekoko on suurempi kuin kantaväestön.
Muitakin selittäviä tekijöitä on (julkisen liikenteen käyttö, palveluammateissa toimiminen, tiiviimpi yhteisöllisyys,...).
Eläkeläisten ei luonnollisesti tarvitse enää käydä töissä. Mutta maakunnissa käydään töissä yhtälailla kuin hesassa ellei enemmän. Maakunnat, metsäteollisuus, maatalous, konepajateollisuus, ne pitää hesalaietkin leivän syrjässä kiinni. Metsä on Suomen kivijalka, toinen on maatalous vaikka tukijulleiksi heitä haukutaan.
Ellei maaseudulla olisi näitä niinhaukuttuja tukijulleja, siellä Kallion kolossa tulisi nälkä.
Ne hengailee kimpassa kauppakeskuksissa. Eihän ne mitään Suomen määräyksistä välitä, eihän niiden ole tarvinnut tähänkään asti noudattaa mitään määräyksiä tai lakeja.
Sanoo vaam heti "rasisti" jos joku yrittää käskeä jotain.
Helsingissä on väkiluvusta vähemmän eläkeläisiä ja vähemmän työttömiä kuin Suomessa keskimäärin. Joten Helsingissä käydään enemmän töissä kuin maakunnissa.
Minä olen töissä myös täällä perähikiällä ja etänä kotona. Sanonpa vain etten kirveen uhatessakaan muuttaisi sinne Hellsinkiin. Päin vastoin, haluaisin muuttaa vieläkin kauemmaksi syrjäkylälle missä ei ole katu- eikä liikennevaloja. Pääasia että 4G yhteys on töiden takia. Kerran viikkoon kaupassa ja ruokaa pakastimeen.
Ei kai koronaa saada sillä kuriin, kun kansa haahuilee aikansakuluksi kädet taskuissa pitkin kauppahallien käytäviä. Tietenkin ilman maskeja, kuinkas muuten. Ei mitään järki-ihmisen touhua!
Uudenmaan rajat kiinni nyt, jotta pysyvät joulun kotonaan tauteinensa.
Helsinki = helsinkiläiset.
Sitä kissa yleensä saa, mitä se naukuu.