Venäjän agentit jää ilman joulubonuksia

Eivät saaneet yhtä miestä hengiltä millään, Putin-setä on nyt hyvin vihainen.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hmm, kumma juttu. Miksi Venäjän pahat tyypit jatkuvasti käyttävät Novitsokkia, vaikkeivat saaneet edellistäkään tyyppiä hengiltä sillä?

Ja onpahan salaisia agentteja nämä FSB:n myrkkyosaston miehet: mistä Bellingcat tietää kaikkien heidän puhelimensa ja pystyy seuraamaan niitä?

Mitä Navalniin tulee, niin hän on kyllä ärsyttävä tyyppi. Pakkomielle käydä Putinin kimppuun kokoajan. Venäjän kriitikot eivät koskaan puhu siitä, mitä ongelmia Venäjällä heidän mielestään on, he vain vastustavat Putinia. Ja nämä kaikki tekevät työtään julkisesti.

Silloin kun Lipponen oli vallassa, en todellakaan juossut tuolla kaduilla karjumassa, että SDP hirteen. Olin hyvin salaileva ja varovaisesti kirjoitin piilossa asioita, mitkä Suomessa oli ongelmakohtina. Sikäli ihmettelen, että Venäjällä toisinajattelijan ammatti on julkinen.

Koin kyllä, että Lipposen aikaan vallitsi eräänlainen SDP:n diktatuuri, jota punainen media komppasi täysillä ja nuoleskeli Lipposta. Toimittajat olivat huolissaan Lipposen mielialasta huonojen vaalitulosten jälkeen.

Ja Jäätteenmäkihän erotettiin, koska hallitseva eliitti ei suvainnut häntä.

Nykyään tilanne ehkä on hieman rennompi ja vapautuneempi.

Äänestä
  • Joulu ja loppiainenkin meni jo, lahjat sekä mahdolliset bonukset on jaettu ja saatu.

    >>Ja onpahan salaisia agentteja nämä FSB:n myrkkyosaston miehet: mistä Bellingcat tietää kaikkien heidän puhelimensa ja pystyy seuraamaan niitä?<<

    Kun Bellingcat on noin kiinnostava, niin tässä jotain luettavaa asiasta:

    https://yle.fi/uutiset/3-11749059

    Luultavasti lisää luettavaa tulee jatkossa, näin voisi arvailla.

    Äänestä

Tarkoititko uudenvuodenbonuksia? Venäjällä ei vietetä joulua samassa mielessä kuin Suomessa ja muissa länsimaissa.

Äänestä

Venäläisten onnettomat myrkyt tiedetään. 😂

Äänestä

Onneton myrkky kuin joku phizerin haiseva rokote :D

Mutta Putin on mielestäni aika hauska.

Äänestä

Putin on yhtä hauska kuin Ivanka Trump :D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eivät saaneet yhtä miestä hengiltä millään, Putin-setä on nyt hyvin vihainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu