Aletaanko suomen luontoa repimään kaivosten tieltä ulkomaisten yhtiöiden toimesta vai tuodaanko materiaali ulkomailta ja saastutetaan ilmastoa?
Ja kaivetaanko vanhat akut johonkin kaivosonkaloon vai mihin, sillä akkujätettä tulee paljon kun autokalusto ikääntyy, tosin akut ja sähköautot tuppaavat räjähtelemään ja palamaan, niin eiköhän sekin pikkusen auta asiaa.
Ja kaivetaanko vanhat akut johonkin kaivosonkaloon vai mihin, sillä akkujätettä tulee paljon kun autokalusto ikääntyy, tosin akut ja sähköautot tuppaavat räjähtelemään ja palamaan, niin eiköhän sekin pikkusen auta asiaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juuri näin. Listaa voisi jatkaa. Mutta samaan aikaan nuo maailman ilmaston todelliset saastuttajat, eli villinlinjan rahtilaivat saavat jatkaa silmitöntä saastuttamistaan koska ne ovat pörssiyhtiöitä ja niihin kukaan poliitikko ei koske metrin kepilläkään.
Yksi rahtilaiva saastuttaa yhtä paljon kuin 50 000 000 (viisikymmentämiljoonaa) henkilöautoa.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwic4sH6q9LtAhVl_SoKHQUQCfcQFjAAegQIBBAC&url=https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/15-suurinta-rahtilaivaa-tuottaa-yhta-paljon-typpi-ja-rikkipaastoja-kuin-kaikki-maailman-autot-yhteensa-eivatka-ilmastosopimukset-koske-alaa/7108302&usg=AOvVaw0tQEZUiPsc7jKQ5lMwF2Ro
Kyllä aloitetaan. Eikös se jossain keski-suomessa päin ollut se jättimäisen suuri lithium-esiintymä, johon nyt haetaan sijoittajia kaivoksen perustamiseksi...?
Se keski Suomen esiintymä on Rautalammilla ja se materiaali on maailman suurin skandium esiintymä. Hiton kallis metalli. Akkuihin sitä ei voi käyttää mutta lentokoneteollisuus, Hi-Tec, avaruusteollisuus tarvitsee sitä kieästi. Nyt sitä ollaan myymässä ulkomaisille kaivosyhtiöille koska suomihan ei tarvitse työllä tehtyä rahaa koska sitä saa "ilmaiseksi" pyytämällä. Eikä kuulemma takaisinkaan tarvitse maksaa.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi4vcyPw9LtAhVi_CoKHaqAD5gQFjAAegQIARAC&url=https://yle.fi/uutiset/3-10124389&usg=AOvVaw0S0wFxGNiijTI-94rHRy2o
Kiitos oikaisusta ja täydennyksestä.
Terrafamessa on pilvin pimein.