Husin apulaisylilääkäri jyrähtää: Joulua juhlittava vain ydinperheen kesken – ”Kaikki lähikontaktit ovat riskejä”
Mutta Oittaan päivittäinen massahiihtotapahtuma saa jatkua.
Yhtä outoa on sallia Lapin ym matkailu: ihmiset menevät desifioimattomiin mökkeihin, joissa edellisten asukkaiden koronat edelleen voivat hyvin.
Lasten ja nuorten harrastukset sen sijaan on lopetettu, vaikka nuorilla vakavia sairastumisia ei ole ollut ja lisäksi harrasteryhmissä jäljitys on helppoa; joukkueet olisivat myös valmiit puolittamaan ryhmäkoot esim 10 urheilijaan, mutta mikään ei kelpaa aville. Aikuisten sen sijaan pitää päästä hiihtämään massatapahtumaan.
Ei järjen häivää! Tällainen toiminta takuulla laskee halua noudattaa mitään ohjeita varsinkin nuorilla.
Oittaan koronalingossa voi hiihtää, mutta unohtakaa joulu!
Anonyymi
1
59
Vastaukset
- Anonyymi
Australian authorities extended a lockdown for Sydney’s Northern Beaches until at least Dec. 30 and urged the rest of the city to avoid crowds as a cluster of Covid-19 infections continues to grow.
Juu, Oittaalla ei leviä mutta esim uimarannalla maatessa kyllä.
haloo Suomi! uhraatte nuoret, mutta aikuiset saavat lärväillä miten tahtovat Lappia myöten!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään20618051Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903845Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu382120Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2831562Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?681522Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661456Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1201379Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1331359Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141334- 811121