Ollut vuosikausia satunnainen ripuli aina jonkun aikaa syömisen jälkeen. Alkoi lopulta tympimään, ja ryhdyin pitämään ripulipäiväkirjaa.
Kirjasin ylös milloin oli ripuli, ja mitä olin syönyt ennen sitä. Sitten selvitin mistä olin ostanut syömäni ruoan.
Selvisi, että ripulia esiintyi vain silloin, kun oli tullut syötyä Lidlin tuotteita. Sen jälkeen ei ole ollut ripulia, kun lopetin Lidlin tuotteiden käytön.
Kirjasin ylös milloin oli ripuli, ja mitä olin syönyt ennen sitä. Sitten selvitin mistä olin ostanut syömäni ruoan.
Selvisi, että ripulia esiintyi vain silloin, kun oli tullut syötyä Lidlin tuotteita. Sen jälkeen ei ole ollut ripulia, kun lopetin Lidlin tuotteiden käytön.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Paremminkin vois epäillä syynä olevan tänne tekemäsi turhat aloitukset !
No höpöhöpö. Ei Suomalaiset tee " Turhia " aloituksia. Että silleen.
Tuohan on ihan normaali tapa haarukoida ruoka-allergian aiheuttajia.
Toden totta? Tänään oli vatsa vetisenä, eilen söin niitä Lidlin uutuuksia, ruotsalaisia lihapullia.
Todennäköisesti tehty düsseldorffilaisesta Skåren salmonellajauhelihasta, ja siksi vatta kuralla.
Tosin myös olutta meni pitkälti toistakymmentä tölkkiä.
Kannattaa mennä koronatestiin, tiedä vaikka on korona.
Ei ollut korona-olutta, vaan liiterin halvinta kotimaista.
Itse+asiassa+se+oli+toisesta+kaupasta+ostettu+4,5%+Sininen+pils,+jota+Lidl+myi+takavuosina+Grillimaisteri-nimellä.
Grillimaisteri-oluen sisältö siis on vaihdellut, yhtenä vuonna kuulemma oli Sinistä.
Sininen viittaisi mustikkaolueen.
Se viittaa siniverisyyteen, oluiden aatelia. Valmistavan panimon keksimän mainoksen mukaan.
Höpöaloitus. Liiterin satsit on kyllästetty säilöntä- yms kemikaaleilla, niissä ei mitkään pöpöt elä, saati kasva.
Ehkä niillä on lipsahtanut liikaa sitä säilöntäainetta.
Lidl myy vaan ei valmista. Tuote on jonkun toisen tuottama eikä se parane, jos vaihtaa kauppaa. Palautetta vaan Lidlille ja tuotteen valmistajalle. Voit käydä myös testaamassa allergiat, laktoosivaivat, ja kokeilla puhdistaa kehosi (puhdistamo.fi) kaikesta kakkaruoasta. Kun elimistösi on puhdas, voit syödä sitä mikä ei aiheuta vaivaa ja olosi on terveempi ;)
Eri myymälät myy eri tuotteita.. siis että kyllähän se ostopaikkakin vaikuttaa.
Totta. Eri safkat ja tuottajat muissa kaupoissa kuin Lidilissä. Ainakin käyttämissäni tuotteissa. Nämä tuotteet eivät aiemmin ole aiheuttaneet ripulia, mut nyt jo noin viikon ajan on, kun olen niitä syönyt.
Kiitoksia tiedosta! Täytyy nuorimmaiselle kokeilla tarjota muiden kauppojen ruokia. Epillään kyllä keliakiaa, mutta mistäpä sitä tietää.
Mulla on ollut sitä nyt noin viikon! Söin sit leipää kahvin kera, einesruuan tai pullan, kuivakakkua (lidilistä), niin kohta jo ripuloin! Tarvinnee vaihtaa kauppaa joksikin aikaa edes, et nään loppuuko se.
Pika käytetty suomalainen olut ei ole ihmisten juotavaa...
Ohratärkkelys on ihan hyvä raaka-aine.