Olisiko käynyt niin, että vihtaasi on kustu?

Keskusta on kyllä nyt kunnassa seurassa hallituksessa ?
Pääministeri Marinin tulee puuttua tähän sekoiluun.
-Miten maan hallitus voi pitää linjansa, jos yksi keskeinen hallituspuolue näin merkittävällä tavalla toimii vastoin hallitusohjelmaa ja eduskunnan yhteisiä linjauksia.
hallituspuolueiden hajanaisuudesta sitoumuksissa Suomen hävittäjähankintaan eli HX-hankkeeseen. Hän viittaa siihen, että hallituspuolue vasemmistoliitto on eri kannanotoissaan ottanut etäisyyttä yhteisesti sovittuun hävittäjähankkeeseen.

Perustavanlaatuista turvallisuutta koskevassa asiassa hallituspuolueen edustajat tekevät omia talousarvioaloitteita asiasta. Pääministeri Marinin tulee puuttua tähän sekoiluun. Vasemmistoliiton irtiotto HX-hankkeesta jatkumona hallituksen julkiselle Haavisto-kiistelylle antaa hallituksesta sekavan kuvan. On maan kannalta aivan keskeistä, ettei Suomen turvallisuudella politikoida ja sovitut asiat saadaan vietyä maaliin.

Eduskunta äänesti keskiviikkona puolustusministeriön hallinnonalan talousarvioesitykseen tehdyistä muutosesityksistä. Vasemmistoliiton Johannes Yrttiaho esitti saman puolueen Markus Mustajärven tukemana HX-hankkeen rahoituksen poistamista talousarvioaloitteessaan.

Professori Pauli Vahtera (löytyy googlesta) teki aikoinaan laskelman maahanmuuton kuluista vuodesta 1990 lähtien,se osoitti 3,2 miljardia vuodessa keskimäärin kuluja löytyi,eikä kukaan ole sitä pystynyt kumoamaan,sen lisäksi Marinin hallitus laittaa Afrikkaan reilun miljardin vuodessa,siis yhteensä yli 4 miljardia vuodessa,hx hanke on kuitattu 2,5 vuoden maahanmuuttokuluilla,siitä ei kukaan puhu mitään!

Natokin yksi mahdollisuutemme.
-No tietenkin Venäjän kieroiluja ja laajentumiahaluja vastaan.
Lähes kaikki Neuvostoliiton ikeen alla olleet ns. itäblokin maat ovat hakeutuneet Naton jäseniksi ja näin tulleet ottaneeksi "vakuutuksen" Venäjän toimia vastaan.

Kaikkihan me tiedämme, että Yrttiahon, Mustajärven, Saramon, Li Anderssonin ja Arhinmäen mm. toive olisim että Neuvostoliiton puolustusvoimat puolustaisivat rajojamme. Näinhän he ja eräät vihervasemmalla olevat tukijansa ovat aina toivoneet.
Päätös itsenäisen Suomen tarvitsemista puolustusvälineistä kyllä syntyy aikanaan ja isänmaalliset ihmiset sen rahoittavat.
Täytyy vain toivoa, että valinta on sekä kohtuullinen lajiltaan, että riittävän voimakas hillitsemään helpointa opportunista miehityshanketta, joita varmasti jossain suunnalla on valmiina viimeistä telansiirtoa myöten.

5

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskustan ainoa idea on roikkua hallituksessa niin kauan että saavat sen maakunta hallinnon läpi.Sen jälkeen alkaa ennen näkemätön joka asian vastustaminen kunnes hallituksen nurin.Eli:muitten puolueitten kannattais vaan pitkittää sote ratkaisua vaikka vaalikauden loppuun.Jos ja kun kepu saa maakuntahallinnon niin seuraavat sata vuotta taas maamme kehitys junnaa paikallaan koska paikallishallinto saa joka asiaa jarrutettua vaikka olis valtakunnallinen kannatus 1-10%.

    • Anonyymi

      Sivistyneissä maissa on maakuntahallinto, oikeaa demokratiaa. Mikä siinä pelottaa, kun jo nyt vapiset?

    • Anonyymi

      Persu päästi hätäpaskan, pelkää suotta maakuntia.

    • Anonyymi

      Maakuntia ei kukaan pelkää, miksi pitäisi? Hallintorakenne ei ymmärtääkseni tuo lisää lääkäreitä, hammaslääkäreitä, hoitajia ja muuta henkilöstöä.
      Hoitojonojen pituus on onengelma julkisella puolella, potilaita on menehtynyt hukattujen tietojen vuoksi. Kuten oikeusministeri totesi eduskunnan kyselytunnilla, eduskunnassa tehdään poliittisia päätöksiä, epäselväksi ei jäänyt että tärkeintä on vain hallituksen tukeminen.

    • Anonyymi

      Kaupunki persut pelkää pimeää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45604
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11349
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6654
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3105
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      13
      2394
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      2
      2213
    Aihe