Paras lahjavinkkisi

Anonyymi

Jos sinä saisit tehtäväksi hankkia joululahjoja kolmelle teinille (2 tyttöä, 1 poika) ja neljälle aikuiselle ja käytettävissäsi olisi 300 eur, mitä ostaisit heille?

18

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antaisin lahjan rahana. Ite tykkäsin teininä eniten rahalahjoista. Aikuisille en antaisi mitään ja perustelisin sen sillä ettei minulla ole rahaa ja että annan vähästäni nuorille.

    • Anonyymi

      Mä keksin kivan. Käytin sitä kummimukuloille ja on edullinen.

      Torkkupeitto rullattuna ja siellä joulupukkinamu... Yhteensä kympin/kohde.

      Lämmittää pitkään ja muistuttaa antajastaan. Suklaa sinne jouluun pikkumaku.

    • Anonyymi

      Tytöille tuommoiset:

      https://www.antikka.net/naytatuote.asp?id=703563

      meni 90e

      Pojalle jotain seikkailukirjoja joissa miehet on miehiä ja naiset naisia niin ei kasva kieroon.

      Meni jotain 50e

      Yksi aikuinen saisi villasukat ja hanskat n.50e, yksi saisi vaikka konjakkipullon n.50e, yhdelle voisi laittaa vaikka elektronisen parkkikiekon n.30e ja neljännelle joku hyvä kirja, ihmisestä riiippuen katsoisin mikä olisi sopiva n.30e.

      -harmiseikirj-

      • Anonyymi

        Täydellinen käsikirja perheenemännille kaupungissa ja maalla 1-2 🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täydellinen käsikirja perheenemännille kaupungissa ja maalla 1-2 🤣

        Tunnistaa lahjan antajan ainakin! Hyvä harmis! 👍🎄🎁


    • Anonyymi

      Teineille lahjakortit / rahaa, aikuisille (naisille) kosmetiikkaa, miehille vaatteita.

    • Anonyymi

      En mitään. Käärisin fyffet. Ulkoa parkkipaikalta laulaisin etäjoululaulun ja pyörät linkussa kaasuttaisin pois!

      • Anonyymi

        Jäisi siis palkkio saamatta. No hyvä, halvalla meni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jäisi siis palkkio saamatta. No hyvä, halvalla meni.

        Etukäteisveloitus 👍


    • Anonyymi

      Kolme lasta ja mies katosi?

      • Anonyymi

        Näin se usein menee öitä.


      • Anonyymi

        Häh? No ei tietenkään. Tuossa lahjojen määrä ja kohteet ja tehtäväsi on ostaa nyt lahjoja. Ei tästä saa mitään syvällisiä analyyseja tehtyä, tämä on ihan random tehtävänanto random palstalla.


    • Riippuu tietysti sukulaissuhteesta hieman. Jos omia teinejä heille koko potti.

      Hommaisin teineille lahjat - toivotun - tai sitten lahjakortit mieluisiin liikkeisiin tai käteisenä.

      Aikuiset mitään tarvitse. Max 10-20 euroa per henkilö, sillä saa jonkun pienen tarpeellisen tai mukavan jutun (=ajatus).

      • Anonyymi

        👍🎄🎁


    • Anonyymi

      Yläasteikäsestä ylöspäin annan lahjat aina rahana ja ehkä pari suklaata mukaan, näön vuoksi. Nuoremmistakin pitää tietää mitä he tahtovat. Lasta pitäisi tuntea vähän jotta osaa ostaa mieleistä.

      Aikuisille pyrin aina ostamaan jotain minkä voi syödä/kuluttaa pois. Jotain vähän erilaisia herkkuja, viinipullo (tai joku muu pullo saajasta riippuen), kynttilä, kosmetiikkaa (jos aidosti tiedän mitä kuluu), leffaliput, lahjakortti. Käyttötavaran tai vaatetta ostan vain, jos tiedän mitä ostan. Tykkäisin ostaa kaikille kirjoja, mutta niissäkin pitää tietää mitä ostaa. Itsellä on myös hyllyssä ihan liikaa kirjoja, joten sähköinen kirja tuntuu nykyään paljon mukavammalta.

    • Anonyymi

      Jos korkeastikoulutetusta perheestä niin marihuanaa tai kannabista tai hasista tai hamppua tai lsd tä ym mikä on tarjouksessa niin tiedän ilostuvat aidosti jokainen tai antaa rahana niin ostavat itse jännillä jännät lahjat

    • Teinit arvostanee eniten lahjana rahaa kirjekuoressa ja hyvää jouluruokaa.

      Aikuisten kesken taas voitte sopia että lahjoja ei osteta.

      Alle 10-vuotiaille pikkulapsille sensijaan paketoidut lahjat on tosi tärkeitä jouluna ja tässä vaiheessa ne pitäisi olla jo ostettuna ja paketoituna varastossa aattona odottamassa.
      Isännälle tietysti tekoparta että voi esiintyä aattona pukkina lapsille.

    • Anonyymi

      Kallein mahdollinen. Toinen vaihtoehto ei lahjaa ollenkaan. Jos on halpa lahja se saattaa päätyä kuvan kanssa iltapäivälehteen kuinka surkeita lahjoja jaetaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3335
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      121
      1355
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1285
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1038
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1031
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1016
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      957
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      931
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      910
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      865
    Aihe