Ja kyseessä on 4,7%:n vähemmistön pikkukieli!
Pakkoruotsia on alakoulusta yliopistoon
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Perustuslaki ei edellytä pakkoruotsia.
Perustuslaissa ei myöskaan mainita kaksikielisyyttä.
Perustuslaissa mainitaan kaksi eri kansalliskieltä.
SDP:n Koivisto avasi pandoran lippaan vuoden 1968 hallitusneuvotteluissa:
Koiviston ja RKP:n lehmänkaupoilla pakkoruotsi aloitettiin koko maan peruskouluissa 1970-luvun kuluessa.
Sen jälkeen määrättiin asetuksilla pakolliset ruotsin virkatutkinnot ammattikouluihin, ammattikorkeaan ja yliopistotason tutkintoihin, ja pakkoa on pikkuhiljaa muutenkin laajennettu. Asialla RKP ja RKP:n juristit.
Asiantuntijat olivat suosittaneet peruskouluihin englantia kaikille pakolliseksi vieraaksi kieleksi. Saatiin pakkoruotsi, joka on poliittinen oppiaine.
Asetuksia ei tarvitse viedä eduskunnan äänestykseen.
Kovin liioittelet nyt asiaa: ruotsi on pakollisena todellisuudessa vain 3 vuotta.
Miksi+valehtelet+vai+elätkö+menneisyydessä?
Pakkoruotsia+luetaan+nykyään+vähintään+neljä+vuotta,+joissakin+kunnissa+30+%+enemmän.+Kunnille+jätettiin+paljon+päätösvaltaa.
Pakkoruotsi+alkaa++nykyään+1-4.+luokalla++ja+viimeistään++ala-asteen+6.+luokalla.++Samalla+pakkoruotsi+sotkee++valinnaisten+kielten+ohjelmia.++
Moni+joutuu+keskeyttämään+ala-asteella+aloittamansa+ensimmäisen+valinnaisen+vieraan+kielen.,+esim.+saksan,+koska+kaikki+pitävät+englantiä+välttämättömänä.
Ylästeen+jälkeen+lukiossa+pakkoruotsi+jatkuu.+Vaikka+ruotsia+ei+ole+ollut+muutamaan+vuoteen+pakollista+kirjoittaa,+ylioppilaslakkia+ei+saa+ilman+ruotsin+lukion+kurssien+suoritusta.
Pakkoruotsi+jatkuu+AMMATTIKOULUISSA,+AMK:ssa+JA+YLIOPISTOISSA.
Yhtäkään+tutkintoa+ei+enää+saa+ilman+pakollista+ruotsin+virkatutkintoa.
Isossa osassa kouluja ruotsin määrää ei lisätty, vaan kävi jopa niin, että yläkoulun 9.luokassa ei luettu ruotsia kuin osa vuodesta.
Esim. Sveitsissä vastaavan kansallisen pakkokielen opiskelu alkaa jo 3. luokalla, jolloin sen määräksi tulee pakollisena 7 vuotta.
Taas valehtelet.
Jos yläasteella jollain 9. luokalla pakkoruotsia luetaan vain osan lukuvuotta, se johtuu siitä, että pakkoruotsia on siihen mennessä luettu yhteensä jo neljä vuotta tai enemmän.
Sveitsissä puolestaan ei ole pakkoruotsia vastaavaa pientä vähemmistökieltä kaikille pakollisena .
Sveitsin kieltä ei ole olemassa. Liittovaltion eri kantoneissa virallisena kielenä on kunkin kantonin naapurivaltion kieli kuten saksa, ranska, italia tai retoromani.
Pienet vähemmistökielet ovat pakolliset vain omassa kantonissa. Niissä samankieliset palvelevat toisiaan. Esim. saksankielisillä ei ole palveluvelvoitetta pakkoitalialla.
Italiaakin puhutaan Sveitsissä niin vähän, että se ei ole muissa kantoneissa pakollinen, puhumattakaan retoromanista.
Ei ole luettu enemmän, vaan tismalleen sama tuntimäärä. Se on hajautettuna.