Selittäkää minulle te fiksummat yksi asia. Miksi Britannia pistetään täydelliseen sulkuun uuden koronavirusvariantin takia, ellei ole näyttöä siitä että se oikeasti on vaarallisempi kuin tämä edeltävä versio? Eikö sen leviämistä ehkäise samat varotoimenpiteet kuin koronavirusta yleensä? Ja sitä paitsi Britanniassahan ollaan juuri aloittamassa rokotuskampanjaa, jonka pitäisi auttaa tähän uuteenkin koronaviruksen varianttiin? Eli mistä taas tälläinen ylimitoitettu reaktio ja joukkohysteria? Ja jos rokote ei auta tähän uuteen versioon, niin voidaan hyvällä syyllä kysyä, mitä virkaa koko koronarokotteella on, jos kohta perään kehittyy uusi pahempi versio entisen tilalle?
Mitä järkeä pistää Britannia eristyksiin?
Anonyymi
52<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Siksi laitetaan sulkuun, että on näyttöä tämän koronavirusvariantin suuremmasta tarttuvuudesta. Eli ne toimenpiteet joilla aiemmin on koronaa saatu juuri ja juuri hillittyä eivät riitä tämän uuden torjumiseen vaan se ärhäkkäämmin tarttuvana lähtisi hallitsemattomasti leviämään.
Tarkoituksena on estää koronaviruksen hallitsematon leviäminen ja siitä seuraava terveydenhuollon meneminen polvilleen. Josta polville menosta sitten seuraisi kaikkien tehohoitoa tarvitsevien joutuminen pulaan kun koronapotilaat vievät vuodepaikat.
Siksi siis laitetaan sulku päälle Iso-Britannian suhteen. Jos se sulku ei riitä niin odotettavissa on maakohtaisia sulkuja suositusten sijaan. Täällä tulisi poikkeuslaki voimaan, maskipakko ja ulkonaliikkumiskielto.
Kyllä Ruotsalaiset Ruotsiin pääsee, Suomeen ei pääse kun isis väki.
Antaako ne arabimaissa tilaa maata kristityille elää ja rakentaa taloja vai onko ne rasisteja????? Onko ne rasisteja muita kohtaan ???
Ei poikkeuslaki tarkoita maskipakkoa eikä täydellistä maskipakkoa voida määrätä koska edelleenkään kaikki eivät voi maskia käyttää. Itsekään en pysty käyttämään ja saisin käytöstä vapautuksen enkä ole ainoa. Ulkonaliikkumista ei täysin voida myöskään kieltää.
Tarkoitat, että ruotsalaiset ovat ISIS -väkeä?
Ei tietenkään täydellisiä maskipakkoja mutta riittää se, että maskin käyttämättömyydestä rangaistaan ellei ole näyttää lääketieteellistä perustetta sille.
Poikkeuslailla voidaan asettaa varsin kovia pakotteita ja viedä perusoikeuksia ihmisiltä. Siitä nimenomaisesta syystä johtuen sen ottaminen käyttöön on tehty niin vaikeaksi. Nämä maskipakko- jne säännöt pitäisi saada siirrettyä tartuntatautilakiin.
Ongelmaksi jää myös se että, uusi virus menee myös bakteerimaskeista läpi. Maskeja on ollut jo ennen koronaa mutta niillä on paikkansa terveydenhuollossa mutta ne ei ole tarkoitettu tuollaiseen käyttöön johon niitä nyt käytetään. Jos toi uusi virus on selkeästi pahempi ei sitä naamarit ainakaan pidättele.
Toi on Kokoomuslaista puhetta tollanen maskismi uskonnon kultin palvoja puhe. Maskismi on sairautta ei sellaiseen voida pakottaa. Eikä sellaisilla pakoilla ole mitään merkitystä eikä sellaista pystyttäisi valvomaan.
Heillä on siihen oikeus sanoi Maria Ohisalo. Sanna Marin sanoi rahaa riittää tulijoille.
"mitä virkaa koko koronarokotteella on, jos kohta perään kehittyy uusi pahempi versio entisen tilalle?"
Se virka että ostetaan aikaa suojautumisen osalta. Nyt on koronavirusrokotteista perustyöt tehtynä joten muuntuneen viruksen torjuntaan tarvittava rokote syntyy vähäisemmällä työllä.
Meillä on jo ennestään kausi-influenssa jota vastaan joudutaan rokottamaan uudelleen ja uudelleen taudin muuntuessa sellaiseksi ettei aiempi rokote siihen enää tehoa. On ihan mahdollista että saamme iloksemme sen lisäksi kausikoronan. Jos noin käy niin elinajanodote lyhenee nykyisestä huomattavan paljon enemmän kuin mitä nyt koronan ensimmäisen ja toisen aallon vuoksi tapahtuu.
Ruotsissa on jo nyt elinajanodote miehillä pudonnut 0.5 vuotta koronan vuoksi. Yhtä suuri muutos elinajanodotteessa nähtiin siellä viimeksi vuonna 1944.
Ei 0.5 vaan 0,5 vuotta.
Se maski on ihan turha tämän uuden muodon kanssa, leviää maskien läpi ilmassa.
Älä höpötä. Miksi sama juorukone lähtee aina käyntiin, kun viruksesta tulee uutta tietoa. Viruksen mutatoituessa muutokset ovat niin pieniä, etteivät ne voi mitenkään aikuttaa maskien toimivuuteen. Heittosi on taas pelkköö pölhöilyä.
Uusi korolanal on niin tehokas että se menee läpi atomeista, siinä ei maskit auta.
Maskistit on niin aivopestyjä tuohon maski kultti-uskontoon jota koronoitsijat johtaa. HUS / THL on niiden pääkoronoitsijoita ja hus/thl tiedotustilaisuudet on maskistien jumalanpalveluksia. Ja maskismista jankkaaminen on maskismiuskonnon keljumin levittämistä.
No juuri niin eli höpötystä taas kun koronavirukset eivät edelleenkään liiku irrallaan vaan pisaroiden mukana. Maski pystyy pysäyttämään osan pisaroista ja uloshengityksessä hidastaa pisaroiden leviämistä ympäristöön. Mitä suuremmasta pisarasta on kyse sitä enemmän siinä on viruksia ja sitä tehokkaammin maski sitä hidastaa tai sen pysäyttää.
Nythän Etelä-Afrikassa corona on muuntautunut sellaiseksi että se on vaarallinen myös nuoremmille ihmisille. Ei kuulemma kuitenkaan ole sama kuin tämä Englannissa leviävä vaan joku ihan eri muunnos. Eli useampaa eri muunnosta liikkeellä eri puolilla maailmaa. Siinä onkin rokotteen kehittäjillä iso työmaa pysyä niiden perässä. Ja se tarkoittaa ettei näistä rajoituksista ja eristyksistä kovin nopeasti eroon päästä.
luontoa ei voi voittaa ihmisiä on liikaa.
Italiassa nuoret on hengityskoneissa mutta vanhoja ei hoideta . Menkää sinne . Katsomaan rasisteja .
No ei voi olla liikaa kun Mooses käskee täyttää maa heillä. Alkaen noan peniksestä .
Bill Gats kertoi koronan loppuvan 2022. Uskon eliitin olevan perillä tästä asiasta.
????
Korona eristyksen paineen seurauksin on edullisin keino haalia Britannian nopeimmat uima taitoiset kanaali. ylittävät Olympialaisiin. Muuten olisi käsikirjoitus lainaus scifi elokuvasta laittaa eristyksiin tehdäkseen hulluja.
Kuoleeko virus jos puhaltaa eugalytusta ilmaan kun moskiitot ei tykkää siitä ehkä virus ei tykkää ??
Only exit EU salajuonittelua brittiä kohtaan!
Britit itse laittoivat ovet kiinni saadakseen tämän pysähtymään. Muu maailma reagoi brittien ilmoitukseen ja toimenpiteisiin.
Älä nyt välitä . Lopulta tää on enkkujen parhaaksi . Rikolliset pakenee sieltä pois .
Miksi suomen rajoja ei suljettu heti ensimmäisen koronatapauksen jälkeen tammikuussa?
Annettiin kiinalaisten vaan rauhassa levittää. virusta suomeen. Ihme touhua.
Kiinalaisia joka kaupassa myy raakaa kalaa sushissa ja junissa niitä oli vaikka miljoona ja Lapista tulleita , kyllä ne liikkuu.
Ei siellä nyt niin montaa suomalaista ole ettei olisi voitu tuoda.
Tää maa on kehitysvammaisten johdossa .
Koronapaniikissa on jotakin peräti hämärää, missä virus on pelkkä peitetarina ilmastonmuutoksen lailla. Jokainen alkuunkaan tolkullinen ymmärtää, että viruksia ei voi vältellä millään keinolla. Niihin ei ole hoitoa ja lääkkeitä. Virukset ovat elämää säätelevä luonnonlaki.
En luota päättäjiin ja mediaan enää ollenkaan. Kaikki on uhrattu rahan alttarille. Nyt on selvästi käynnissä taistelu maailman vallasta. Länsi on häviämässä idälle. Olemme syöneet eväämme ja kohtalomme on karu.
EGYPTIN VITSAUKSET . FAARAON VITSAUKSET ISRAELIN VITSAUKSET ISMAILIN VITSAUKSET ESAUN VITSAUKSET MIHIN KETURA HUKKUI ? NO Mooseksen kirjassa on vitsauksia samaan tahtiin kuin Ilmestyskirjassa . Sodoman Gomorra homoväkivalta raiskaukset Lootinpäivinä . Tulta tulikiveä . Koulut meri Arabiassa sodoma .
On väitetty sitäkin, että tässä on kyseessä pelottelukampanja, jolla saadaan ihmiset pelokkaiksi ja nöyriksi ja tottelevaisiksi valtiovaltaa kohtaan. Talous ajetaan tarkoituksella alas niin että ihmiset tulevat entistä riippuvaisimmiksi tulonsiirroista ja valtiosta. Tämän teorian mukaan pandemia on ainakin osittain silmänlumetta, jonka varjolla meitä ajetaan kohti Isoveli valvoo-yhteiskuntaa, jota eliitti ohjailee.
Nyt meni yhteys Tanskaankin poikki kokonnaan eli vaikka Briteistä pääsisi mantereelle niin ei voi tulla ruotsin kauttakaan suomeen enään kukaan.Ei onneksi peruapakolaisetkaan pääse läpi tanskasta ruotsiin. Suomi sulkee myös laivaliikenteen kokonaan saksa ja viro välillä siitä puhetta nyt hallituksessa tällä hetkellä.
Virologia????
Tutkivat Virolaisia.
Peruspakolaiset kun ei pääse niin pitää tuoda eliittipakolaisia yksityislentokoneilla...
EU näyttää kaapinpaikan ja veetuilee näin.
Kaikki virukset mutantoituu. Tässä ei mitään ihmeellistä. Haluttiin vain taas aikaansaada lisää pelkoa.
Britannia itse haluaa eristäytyä ulos EU:sta omaksi sisäsiittoiseksi markkina-alueeksi NATO:n tukemana...
Rokotukset ovat meneillään Britanniassa. Todennäköisesti tämä on yksi sivuvaikutus.
Kosto eeuusta eroamisesta. Sellaisiahan me eurooppalaiset ollaan.
Pitäisi laittaa pysyvään saartoon Eu erostaan. Venäjä voitaisiin vapauttaa saarrosta, se helpottaisi Suomen tilannetta huomattavasti kun vienti alkaisi vetämään.
Eu tulee hajoamaan sillä kaikki keinotekoinen hajoaa.
Eikös britit tätä juuri haluneet? Kohta ei ole lentoja, rekat ei kulje, matkustaia ei tule eikä mene. Brexit isolla Beellä.
Kun+ollaan+varmoja+olisi+jo+myöhäistä+jos+virusvariantti+todella+leviää+70-80%+helpommin,+kuten+sen+nopea+muiden+kantojen+syrjäyttäminen+antaa+olettaa.
RNA-rokote+taas+ei+suojaa+koronavirustartunnalta+tai+tartuntojen+levittämiseltä+eikä+näin+anna+laumasuojaa,+se+suojaa+vain+covid-19+taudin+vakavilta+oireilta+tai+oireilta.+Rokotetut+saavat+ja+levittävät+siis+rokottamattomien+tapaan+edrlleen+SARS-CoV-2+virustartuntaa.
Uusi muoto ei ole niin vaaraksi vanhuksille ja monisairaille, mutta pitää taas vouhkata.
Ei siinä järkeä olekaan, se oli puhdas kosto erosta.
Olettekos ottaneet huomioon sen, että tämähän on vasta vain alkusoittoa, se joka viimeisen virren veisaa, kuolee viimeksi todellakin, tottakai, pakolaisvirrat loppuvat siihen, toivotaan ainakin niin, että Maria Ohisalo saa viimeinkin rauhan ja Sanna Marin velkansa maksetuksi, kuten Li Andersson niin lupasi, tai oikeastaan vain sanoi.
Englanti on mustaenemmistöinen, tai oikeammin pelkkää mustaa, eikä valkoisia näy.
Sehän menee luonnostaankin eristyksiin, kaikki pelkää mustaa miestä.
Persut pelkää mustaa miestä. :D
Arvio on, että tämän muunnoksen tarttuvuus eli R0-luku olisi 0,4-0,8 korkeampi kuin aiemmilla varianteilla. Käytännössä tämä tarkoittaa että kun esimerkiksi Suomessa näyttää R0 luvun olleen viime aikoina 0.9-1.0 eli yksi tartunnan saanut tartuttaa korkeintaan yhden uuden ja epidemia on tasaisessa vaiheessa tai hiipuu hitaati, niin jos meillä riehuisi tämä uusi variantti (olettaen että ei jo riehu) meidän R0 -luku olisi 1,3 - 1,8 eli epidemia olisi voimakkaassa laajenemisvaiheessa vaikka rajoitukset ja niiden noudattaminen olisivat samat kuin nyt.
Uutta varianttia pelätään, koska pääseminen edes samaan tautitilanteeseen kuin mitä meillä on nyt, edellyttäisi selvästi voimakkaampia rajoituksia, jos kiusanamme olisi vielä helpommin tarttuva muunnos.