Mihin teisti perustaa teistisuutensa?

Anonyymi

Omat perusteet, se ei voi olla, koska on monia osoituksia siitä, että julistaja itse on ainoastaan - täysin samaa mieltä mitä monet Raamatun jakeet sanoo.

Onko teistisyys vain pelkkä päähänpinttymä, jota pitää vaan ajan kulu-yksi (kirkollisvero) toitottaa vuodesta toiseen

8

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta jos kaikesta huolimatta naapuri tarkkailee.

    • Anonyymi

      > monia osoituksia siitä, että julistaja itse on ainoastaan - täysin samaa mieltä mitä monet Raamatun jakeet sanoo.

      Ja miten olet tutkinut kaikkien mielen 100 %?

      Mutta, minun uskoni perustuu Raamatun ilmoitukseen ja siihen, että sn ilmoitus näyttää olevan totta.

    • Anonyymi

      Teistejä on niin monenlaisia että Raamattu kelpaa uskon perustaksi vain osalle teistejä... ja sitäkin jokainen tulkitsee itselleen ja lahkolleen mieluisalla tavalla

    • Anonyymi

      Perustan kaiken Raamattuun. Jos Raamattua ei olisi kirjoitettu, ei olisi syntynyt mitään. Jopa Jumala olisi jäänyt syntymättä.

      • Anonyymi

        Raamattu on romaani.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu on romaani.

        Raamattu ei ole romaani. Se on kokoelma vanhoja kirjoituksia, joita juutalaiset, kristityt ja muslimit pitävät "pyhinä" (Jumalan hengen vaikutuksen tuloksena syntyneinä).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu ei ole romaani. Se on kokoelma vanhoja kirjoituksia, joita juutalaiset, kristityt ja muslimit pitävät "pyhinä" (Jumalan hengen vaikutuksen tuloksena syntyneinä).

        Raamattu on kuin Odysseia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu on kuin Odysseia.

        Raamatun monet epätodet kertomukset vetävät tosiaan vertoja Homeroksen Iliaalle ja Odysseialle. Juutalaisilla on Raamatun lisäksi paljon muitakin taruja, joita ei ole otettu mukaan Raamattuun, mutta Raamatun kirjoittajat ja henkilöt viittaavat myös näihin muihin tunnettuihin taruihin.

        Louis Ginzberg on kirjoittanut näistä taruista kokoelman nimeltään The Legends of The Jews.

        https://www.sacred-texts.com/jud/loj/index.htm

        Suosittelen tätä kokoelmaa erityisesti kristityille uskoville. Näette sieltä, että ne tarut eivät poikkea uskottavuuden suhteen lainkaan Raamatun kertomuksista. Miksi niitä ei siis ole hyväksytty mukaan Raamattuun, vaikka moniin kohtiin näissä kertomuksissa on viitattu ja myös muihin juutalaisiin taruihin, joita ei ole mainittu Ginzbergin teoksessa?

        Näitä muita juutalaisia taruja ovat mm. Aabrahamin testamentti, Sefanjan ilmestys, Jannes ja Jambres, Mooseksen taivaaseen nousu ja Etiopialaisen Eenokin kirja. Näitä löytyy lisää apokryfeistä, jotka on suomentanut Markus Levänen. (Googleta apokryfit ja Levänen)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe