Mihin teisti perustaa teistisuutensa?

Anonyymi

Omat perusteet, se ei voi olla, koska on monia osoituksia siitä, että julistaja itse on ainoastaan - täysin samaa mieltä mitä monet Raamatun jakeet sanoo.

Onko teistisyys vain pelkkä päähänpinttymä, jota pitää vaan ajan kulu-yksi (kirkollisvero) toitottaa vuodesta toiseen

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta jos kaikesta huolimatta naapuri tarkkailee.

    • Anonyymi

      > monia osoituksia siitä, että julistaja itse on ainoastaan - täysin samaa mieltä mitä monet Raamatun jakeet sanoo.

      Ja miten olet tutkinut kaikkien mielen 100 %?

      Mutta, minun uskoni perustuu Raamatun ilmoitukseen ja siihen, että sn ilmoitus näyttää olevan totta.

    • Anonyymi

      Teistejä on niin monenlaisia että Raamattu kelpaa uskon perustaksi vain osalle teistejä... ja sitäkin jokainen tulkitsee itselleen ja lahkolleen mieluisalla tavalla

    • Anonyymi

      Perustan kaiken Raamattuun. Jos Raamattua ei olisi kirjoitettu, ei olisi syntynyt mitään. Jopa Jumala olisi jäänyt syntymättä.

      • Anonyymi

        Raamattu on romaani.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu on romaani.

        Raamattu ei ole romaani. Se on kokoelma vanhoja kirjoituksia, joita juutalaiset, kristityt ja muslimit pitävät "pyhinä" (Jumalan hengen vaikutuksen tuloksena syntyneinä).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu ei ole romaani. Se on kokoelma vanhoja kirjoituksia, joita juutalaiset, kristityt ja muslimit pitävät "pyhinä" (Jumalan hengen vaikutuksen tuloksena syntyneinä).

        Raamattu on kuin Odysseia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu on kuin Odysseia.

        Raamatun monet epätodet kertomukset vetävät tosiaan vertoja Homeroksen Iliaalle ja Odysseialle. Juutalaisilla on Raamatun lisäksi paljon muitakin taruja, joita ei ole otettu mukaan Raamattuun, mutta Raamatun kirjoittajat ja henkilöt viittaavat myös näihin muihin tunnettuihin taruihin.

        Louis Ginzberg on kirjoittanut näistä taruista kokoelman nimeltään The Legends of The Jews.

        https://www.sacred-texts.com/jud/loj/index.htm

        Suosittelen tätä kokoelmaa erityisesti kristityille uskoville. Näette sieltä, että ne tarut eivät poikkea uskottavuuden suhteen lainkaan Raamatun kertomuksista. Miksi niitä ei siis ole hyväksytty mukaan Raamattuun, vaikka moniin kohtiin näissä kertomuksissa on viitattu ja myös muihin juutalaisiin taruihin, joita ei ole mainittu Ginzbergin teoksessa?

        Näitä muita juutalaisia taruja ovat mm. Aabrahamin testamentti, Sefanjan ilmestys, Jannes ja Jambres, Mooseksen taivaaseen nousu ja Etiopialaisen Eenokin kirja. Näitä löytyy lisää apokryfeistä, jotka on suomentanut Markus Levänen. (Googleta apokryfit ja Levänen)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      266
      17492
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      185
      12429
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6180
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      26
      5047
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      73
      5001
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      53
      4148
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      50
      3732
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3682
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      60
      3249
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3139
    Aihe