Hei sinä vappusatas-äänestäjä

Kerropa ihan omin sanoin miten iloinen olet nyt vappusatasistasi. Mitä olet tehnyt niillä? Onko köyhyys hellittänyt?

Olethan iloinen myös siitä, että isis-leiriltä on haettu väkeä Suomeen summalla joka vastaa 10000 pieneläkeläisen vappusatasia vuodessa?
28<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Köyhyys on hellittänyt niin, että veroja voitiin korottaa varsinkin köyhemmilä sekä poistaa eläkeputki.
Poltoaineveroakin demarijohtoinen hallitus saattoi nostaa.

Hyvin pyyhkii köyhillä, kun maata hallitsevat sosialistiset työväenpuolueet.
Ei valittamista, kuten Neuvostoliitossa.

Äänestä
  • Demariaate perustuu suureen vääryteen nimeltä tulonsiirto. Demari on sitä mieltä että sellaisilta joilla on rahaa, saa anastaa ja antaa rahat muille. Tällainen pakotettu hyväntekeväisyys ei ole oikein. Se on anastamista. Robin Hoodkin on kuitenkin todellisuudessa rikollinen eikä mikään sankari. Demareiden pitää palauttaa jokainen anastamansa euro.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Demariaate perustuu suureen vääryteen nimeltä tulonsiirto. Demari on sitä mieltä että sellaisilta joilla on rahaa, saa anastaa ja antaa rahat muille. Tällainen pakotettu hyväntekeväisyys ei ole oikein. Se on anastamista. Robin Hoodkin on kuitenkin todellisuudessa rikollinen eikä mikään sankari. Demareiden pitää palauttaa jokainen anastamansa euro.

    Kokoomuksen kapitaalikommunismi ja kepun agraarisosialismi yksityistää hyväosaisten kaverikapitalistipuoluetoverien voitot mutta sosialisoi kulut, tappiot ja ympäristörikokset veronmaksajille/yhteiskunnalle.

    Äänestä

  • Huonommin menee ainoastaan silloin kun maassa on porvarit päähallituspuolueena.

    Äänestä

No en varsinaisesti ole kärsinyt köyhyydestäni, koska menot ovat vanhassa ok-talossa alhaiset. Mutta kovasti on ollut mukava lisä tuo vappusatasen puolikas, joka siis toteutettiin ennen koronaa.
Olen saanut takuueläkkeeseen tänä vuonna siis kaikkiaan 12x50€ =600 euroa ekstraa , eli lähes yhden kuun lisäeläkkeen. Suurkiitos!
Sillä maksaa esim. BMW:ni autoveron (n.400€) ja vakuutuksen (n.200€).
Kirkollisverohan on nolla ja samoin Yle-vero, kiitos ex-PS:lle siitä. Nukkuva tosin olen.,

Äänestä
  • Nukkuvana olet kokoomuksen ja rkp:n äänestäjä.

    Äänestä

no, rotkoon on antti ajanut meidät

Äänestä
  • Antti ajoi rotkossa johon Sipilän, Orpon ja Soinin persuporvarihallitus oli meidät pudottanut.

    Äänestä

Totta kai on mukavaa. Vanhassa paikatussa kirpputori-topatakissani on niin kiva katsella kahviloiden ikkunoista sisään kun salskeat, jo lapsuusiän ohittaneet pakolaiset siellä hengailevat kahvikuposten ja leivosten ääressä, murusia pitkässä parrassaan. Upeita merkkivaatteita ihailen, minua ei päästetä edes niihin kauppoihin jossa niitä myydään.

Äänestä
  • Vithuttaa varmaan että kepu, kokoomus, persut ja sinipersut porvarihallituskaudella päästi niitä sankoin SE joukoin maahan. Kulut ainakin 3,2mrd€ vuodessa. Kiitos vithusti porvarit!

    Äänestä

Vappusatas äänestäjät!
Kerrotte vain ihan reilusti kaikille aivan avoimesti, mitä hyvää olet saanut vappusatasellaisi.
Siitähän se kumpuaa Sanna Marinin hyvyys ja menestys. Ei se mitään, jos ei, "viruksen leviämistä voida estää, eikä viruksen leviämistä ole tarkoituskaan estää"...ha...haaa...
Testataan vaan, eristetään ja hoidetaa, laitetaan jälkikoirat jäljittää, minne päis se leviäisi.
Nyt ei sitten muuta, kuin uutta vappusatasta putkeen ja ampumaan uutta virusta, kun se on jo kerran niin veitsenterälläkin.

Äänestä
  • Korona on hoidettu Suomessa maailman parhaimpien joukossa jos mitataan kuolleiden ja sairastuneiden määrillä (väkilukuun suhteutettuna). Kiittäkäämme hallitusta hyvin tehdystä työstä.
    Vappusatanen on esimerkki pidetystä vaalilupauksesta. Tosin voi olla että ensi vuonna ei tule sitä seuraavaa erää mutta hiemankin järkeä omaaville korona on riittävän hyvä syy miksei tule.

    Äänestä

  • Yli 80.000 pienintä eläkettä saanutta sai 50e/kk nettona eli 600e/vuosi lisän. Se on matalimpiin eläkkeisiin jo lähes kuukauden lisäeläke vuodessa. 13. kuukauden "Rinteen kesälomaeläke". Hienoa Rinne, hienoa Marin, hienoa SDP!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Korona on hoidettu Suomessa maailman parhaimpien joukossa jos mitataan kuolleiden ja sairastuneiden määrillä (väkilukuun suhteutettuna). Kiittäkäämme hallitusta hyvin tehdystä työstä.
    Vappusatanen on esimerkki pidetystä vaalilupauksesta. Tosin voi olla että ensi vuonna ei tule sitä seuraavaa erää mutta hiemankin järkeä omaaville korona on riittävän hyvä syy miksei tule.

    119+Suomea+parempaa+maailman+231+maan+joukossa.+Kuolleita+per+miljoona.51+%+maailman+maista+Suomea+parempia.https://www.worldometers.info/coronavirus/#countriesVarmasti+jonkun+mielestä+vappuvitonenkin+on+hyvin+pidtty+sataslupaus?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yli 80.000 pienintä eläkettä saanutta sai 50e/kk nettona eli 600e/vuosi lisän. Se on matalimpiin eläkkeisiin jo lähes kuukauden lisäeläke vuodessa. 13. kuukauden "Rinteen kesälomaeläke". Hienoa Rinne, hienoa Marin, hienoa SDP!

    Rinne järjesti pieneläkeläisille kesälomarahat hienoa!

    Äänestä

Sdp:n äänestäjien keski-ikä on 61 ja siitä ylöspäin.

En yhtään ihmettele, että sortuivat Antti Rinteen vedätykseen.

Olisiko nyt jo aika ajatella järjellä ja äänestää oikein?

Äänestä
  • Demarithan on nykyään nuorekkaimpia puolueita verrattuna mm. setämiesten kokoomukseen.

    Äänestä

Tuliko 1399 euron eläkkeesen satanen lisää. Ei vaan YKSI EURO.

11 500 eläkeläisellä lisäraha on 1...5 euroa.
Tonnin eläkkeseen sentään yhdeksäntoista euroa.

Äänestä
  • Nekin vähätkin korotukset lähtevät Italiaan, Espanjaan yms. maihin elvytyspaketin maksamisen myötä.

    Soromnoo rahoille!

    Äänestä

PersKeKo-porvarihallitus tuotti maahamme pelkästään vuonna 2015 lähes 35.000 musliminuorukaista koko hallituskautenaan yli 51.000 musliminuorukaista siinä sulle suomalaisen pienituloisen köyhdyttäjäpolitiikkaa. Ei enää porvarihallituksia!

Äänestä

Odotan edelleen kokoomuksen Jyrki Kataisen Sari-sairaanhoitajan viissatasta :(

Äänestä
  • Minä "sijoitin" oletettuihin osakkeisiin sen saamattoman satasen (20e sain) ja liin vappusatasella ostan viinaa...tai kuvittelen. Elämme poliittisessa harhassa ,jossa vihervasut etenevät kohti kurjaa sosialismiaan. Sanokaapa kuinka eletään p koreassa tai kuubassa? Ja vielä kepun suostumuksella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minä "sijoitin" oletettuihin osakkeisiin sen saamattoman satasen (20e sain) ja liin vappusatasella ostan viinaa...tai kuvittelen. Elämme poliittisessa harhassa ,jossa vihervasut etenevät kohti kurjaa sosialismiaan. Sanokaapa kuinka eletään p koreassa tai kuubassa? Ja vielä kepun suostumuksella.

    Kokoomuksen kapitaalikommunismi ja kepun agraarisosialismi on jo nähty ja maksettu 105mrd€ porvarijohtoisten hallitusten velanotolla. Ei jatkoon!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokoomuksen kapitaalikommunismi ja kepun agraarisosialismi on jo nähty ja maksettu 105mrd€ porvarijohtoisten hallitusten velanotolla. Ei jatkoon!

    Hejsan. Nyt et ymmärtänyt kysymystä.

    Avaaja kysyi, että mitä hyvää olet saanut nykyisen hallituksen pääministeripuolue SDP:n takaamalla vappusatasella, joka maksetaan nettona.

    Ei siis minkään muinaisen hallituksen, ei edes kansanhallituksen, vaan ihan tämän työväenliikkeen johtaman nykyisen hallituksen aikana.

    Aloittihan Sanna uutena pääministerinä:
    Hyvät kansalaiset, hyvät toverit...
    ...Eikä ollut mikään työväenjuhlassa pidetyn puheen aloitus.

    Äänestä

Äänestin yksityisen palkansaajana tietenkin vasemmistoa ja eipä ole ainakaan kikyä kuulunut,päin vastoin,peruttiin kaikki Sipilän rikokset.Eli ei riitä satanen siitä hyödystä jonka se ääni antoi,,,

Äänestä

Eläkkeeni nettona on alle tonnin.
Sain siitä satasesta n. 20 euroa eli puuttuu vielä 80 euroa.
Minua on petetty.

Äänestä

Menee vuokrankorotukseen kaupungin vuokra-asunnossa, ei tosin ihan riitä, muutamaan euron joutuu vielä omistaan maksamaan, En tosin äänestänyt, enkä äänestä ko. puoluetta,

Äänestä

1917 Suomessa kaikki eivät äänestäneet. Silloin kakilla köyhillä ei ollut äänioikeutta, se tapeltiin vasta 1918 jälkeen!
Persut ymmärrettävästi kaipaavat Suomeen tsaarin ajan diktatuuria.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kerropa ihan omin sanoin miten iloinen olet nyt vappusatasistasi. Mitä olet tehnyt niillä? Onko köyhyys hellittänyt?

Olethan iloinen myös siitä, että isis-leiriltä on haettu väkeä Suomeen summalla joka vastaa 10000 pieneläkeläisen vappusatasia vuodessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu