Elina Innaselta kovaa kritiikkiä yhtäkkiseen lentojen lopettamiseen: ”Rikotaanko tässä ihmisoikeuksia?”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007704043.html
Innanen ihmettelee Suomen nopeaa päätöstä lopettaa lennot Briteistä. Hän luuli, että Suomen kansalaiset voivat aina palata kotimaahansa, jos he niin haluavat.
– Rikotaanko tässä ihmisoikeuksia, kun evätään pääsy takaisin kotimaahan tilanteessa, jossa ei ole enää asuntoa eikä työpaikkaa, hän ihmettelee.
Ihmisoikeuksia rikottu, Elina ja Ted-koira jäivät Britaniaan
10
51
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa liittyä äkkiä ISIKSEEN, silloin saa ilmaiset yksityislennot, kotiutusrahan, kela GOLD luottokortin ym. mahtavia etuja.
- Anonyymi
Veronmaksu ei kiinnosta Suomeen ja sitten kun työt loppuu on kiire suomen sossutuen piiriin! Pysy nyt siellä maailmalla kun sinne niin kiirellä läksit! Huutonaurua!
- Anonyymi
"Suomessa asuvan henkilön ulkomailla työskentelystä saama tulo on lähtökohtaisesti Suomessa veronalaista tuloa."
"Tuloverolain 11 §:n mukaan henkilö asuu Suomessa, jos hänellä on täällä varsinainen asunto ja koti. Yleisesti verovelvollinen on myös henkilö, joka jatkuvasti oleskelee Suomessa yli kuuden kuukauden ajan."
Pitäisi tietää Elinan tilanne ennen kuin märittelee hänet veropakolaiseksi.
Toisaalta en ymmärrä, miksi Suomeen pitäisi maksaa vero ulkomailla työskentelystä (tai yleensä lainkaan), koska Suomessa niitä veroeuroja sitten käytetään ulkomaalaisväestön loiselämän ylläpitoon, ei veroa maksaneiden ihmisten hyvinvointiin.
- Anonyymi
Jos Elina räjäyttäisi jonkun pikku pommisen rautatieasemalla niin sen jälkeen ei Marinin hallitus säästelisi vaivoja ja kustannuksia saada Elina Suomeen.
Myös jonkun sivullisen pään katkaisu voisi auttaa.- Anonyymi
Ja asiaa nopeuttaisi vielä se, jos Elina tai joku hänen läheisistään oli tummaihoinen, silloin kyllä viimeistään hän pääsisi yksityisekoneella Suomeen.
- Anonyymi
Terroristit kyllä haetaan kotiin Suomeen
- Anonyymi
Kannattaa tehdä työt maailmalla saat rahat itselle ei h... Suomelle
- Anonyymi
Mikä v... tun salasana on ihmisoikeuksien loukkaus!!
Jos vakava virus on kyseessä saa ihmisoikeudet varmasti väistyä!!!!!! - Anonyymi
Ilmeisesti kyseinen henkilö on suvakki? Miten hitossa tuo voisi olla ihmisoikeus kysymys? Oudoksi on mennyt näiden maailmanhalaajien vaatimukset, jos itse sinne menty, on otettava muuttuneet tilanteet huomioon ja korona ei ole enää mikään yllätys.
Uuden ärhäkän koronamutaation levittämistä Britanniasta esim. Suomeen voisi jo käsitellä ihmisoikeusrikkomuksena, jos siihen syyllistyy, siinä voi olla ihmishenkiä kyseessä. - Anonyymi
Liian vaalea kotiinpalaaja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21918229Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903885Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu552322Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv241992Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2871582Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1691553Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711543Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661466Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1301446Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141344