Pääkaupunkiseudulla ei osata edes lajitella jätteitä

Anonyymi

https://www.is.fi/hs-espoo/art-2000007696178.html

"Espoon Nupurin asukkaat piiloutuvat koteihinsa kolmen viikon välein – Syynä on sietämätön löyhkä, josta heitä varoitetaan tekstiviestein.
Käsittämätön löyhkä leijailee Ämmässuon lähialueiden asukkaiden koteihin: ”Haisee niin paljon, että ulkona ei pysty olemaan”. Syynä on kolmen viikon välein toistuva toimenpide.
Vantaalta tullut sekajätevuori odottaa Ämmässuolla paalausta. Höyryäminen ja hajut ovat merkki siitä, että sekajätteen sekaan on heitetty orgaanista jätettä.­"

Erikoista toimintaa, eikö pääkaupunkiseudulla osata edes jätteiden lajittelua, kun kaikki pannaan samaa sekajätteisiin.
Vaikka pääkaupunkiseudulta määrätään muuta suomea, että kaikki jäte pitää kierrättä ja lajitella.
Lisäksi pääkaupunkiseudulta on lähtöisin tämä jätevesi asetus, että jossakin korvessa kaukana kaikesta pitää asukkaan laittaa jäteveden puhdistus laitos, ettei vaan Itämeri rehevöidy, vaikka matkaa Itämereen olisi yli 600km.
Erikoista, että pääkaupunkisedulla, josta määrätään muuta suomea jätteiden kierrätyksessä ja hyötykäytössä, ei osata jätteitä kierrättää, eikä lajitella, vaan kaikki pannaan sekajätteisiin, niin biojätteet, muovit, pahvit, paperit, lehdet, lasi, metalli...

11

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei luulisi tuon kierrätyksen noin vaikeaa olevan. Liekö näitä kehitysmaalaisia?

      • Anonyymi

        Joo. Lajittele vain rauhassa seka-, energia-, bio-, kartonki- ja muovijätteet omiin pönttöihin, jotka roskakuski sitten kippaa samaan roskasäiliöön. Sketsiainesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo. Lajittele vain rauhassa seka-, energia-, bio-, kartonki- ja muovijätteet omiin pönttöihin, jotka roskakuski sitten kippaa samaan roskasäiliöön. Sketsiainesta.

        Kannattaisi hieman perehtyä, jätteiden keräykseen. Näin tosin voi käydä, jos joku idiootti on sekoillut pöntöissä. Heittänyt biot vaikka muovien sekaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaisi hieman perehtyä, jätteiden keräykseen. Näin tosin voi käydä, jos joku idiootti on sekoillut pöntöissä. Heittänyt biot vaikka muovien sekaan.

        Nyt meinataan kai pakottaa ok-asujallekin jokin turha toinen pönttö maatuvia varten..:(


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo. Lajittele vain rauhassa seka-, energia-, bio-, kartonki- ja muovijätteet omiin pönttöihin, jotka roskakuski sitten kippaa samaan roskasäiliöön. Sketsiainesta.

        Ei ainakaan meillä päin tehdä noin. Eri jätteitä hakee eri autot ja kuljettajat.


      • Anonyymi

        Espoon väkiluku on 272.000 henkilöä, joista 19 % eli 51.600 ei ole syntyperäisiä suomalaisia. Nämä elävät aivan eri maailmassa ja kun kaikki on ilmaista, niin lajittelematonta jätettä syntyy keskikokoisen suomalaisen kaupungin verran.


    • Anonyymi

      Kasvissyöjä vihervassun papanat siellä haisee.

    • Anonyymi

      Suomessa ei osata laittaa maskeja eikä muitakaan rumia luontoa pilaavia roskia roskiksiin, vaan heitetään luontoon ihmisten harmiksi. Vihervasemmisto kai sellaista vapautta ja huolettomuutta edustaa, kun pitää sallia kaikki jopa luonnon pilaaminen.

    • Anonyymi

      Siitäs saatte Espoolaiset! Haistakaa juuri sitä itseään!

    • Anonyymi

      Lajittelussa on se ongelma, että minäkin sinkkuna syön toki hedelmiä, joten kuoret yms. syömättömät osat toki tulisi kierrättää 'oikein'. Mitään muita ruoantähteitä ei jää, sillä ruokaa en heitä roskiin, kaikki tulee syötyä.

      Mutta se on paljon helpompaa tunkea muutama banaanin yms. hdelmien kuoret tavalliseen roskikseen kuin lähteä lajittelemaan ja tunkemaan muutamaa hikistä kuorta erikseen johonkin lajitteluun. Ja ei niitä kotiin voi toiseen roskikseen jättää koska sitten ne haisee muutaman päivän päästä sisällä.

      Paperit, pahvit yms. kyllä kierrätän oikein. Ikävä vain että täällä on muutama 'maailman viisain' naapuri, joka kuvittelee että pahvilaatikot (kartonki) on paperia, ja sitten penkoo kartonkilaatikkoa että asukkaat ovat varmasti kierrättäneet oikein, ja jos ei, niin pahvi päätyy kartonkilaatikosta paperilaatikkoon.

      Ja muutama älypää tunkee SER-jätettä talousjätteen sekaan vaikka on iso lappu että niin ei saa tehdä.

      Näin meillä.

    • Anonyymi

      no, tuleeko vassarit kolmen viikon välein luolistaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2179
    2. 121
      1465
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      336
      1270
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1185
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1181
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1159
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1109
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      99
      978
    10. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      977
    Aihe