"Viime vuonna kirkossa kävi jouluaattona lähes 200 000 ihmistä. - - Vielä 20 vuotta aiemmin jouluaatto veti kirkkoihin yli puoli miljoonaa suomalaista.", "- - lähes 60 prosenttia yli 70-vuotiaista kertoi käyneensä lapsena joulukirkossa, mutta 30–39-vuotiaista vain kolmannes."
https://yle.fi/uutiset/3-11705775
Toisaalta 200 000 on hirveä määrä ihmisiä, liki Tampereen asukasluku. Toisaalta tuollainen 4½ prosentin tiputus vuotta kohti on aika raju.
Jouluperinteet, nuorilla uskonnon asema murenee
14
51
Vastaukset
- Anonyymi
Kauhia määrä on n. 3,6%.........................................
Voi kieesus että nuo pappien huippusuoritukset vetävät hyvin. Onneks vielä löytyy simenttiä että seiniä pystytään laajentmaan. - Anonyymi
>Toisaalta 200 000 on hirveä määrä ihmisiä
Onko todella? Suomessa on kirkon sisällä toimivia ääriuskovaisia (lestadiolaiset, evankeliset, viidesläiset yms) n. 300 000, joiden kaikkien voisi olettaa käyvän joulukirkossa.
Tekisin tuosta 200 000 hengestä johtopäätöksen, että myös äärilahkoissa on havaittavissa maallistumista.Tai sitten he käyvät vasta joulupäivänä (vai käyvätkö lainkaan, jos omat seurat riittävät)? Tuo aattopäivä on siis suosituin.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Tai sitten he käyvät vasta joulupäivänä (vai käyvätkö lainkaan, jos omat seurat riittävät)? Tuo aattopäivä on siis suosituin.
Hassua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hassua.
Virallisten tiedotusvälineiden ansiosta ihmiset ovat oppineet uskomaan, etteivät he voi olla yksin jouluna. Samoin on ohjeita siitä, millaista ruokaa on syötävä jne. Siksi teen juuri päinvastoin. En syö jouluksi suositeltuja ruokia, vaan niitä, joista itse pidän.
- Anonyymi
En ole käynyt jouluaamun kirkossa moniin vuosiin.
Sen sijaan jouluaaton hartaus kirkossa klo 16 ja sen jälkeen kynttilöiden vienti läheisten haudoille -
se on yksi joulun kohokohdista 🎄 - Anonyymi
En kuulu kirkkoon, mutta olen käynyt kirkon ja seurakunnan tilaisuuksissa silloin tällöin.
Jouluna, pääsiäisenä, sunnuntaina, konfirmaatiotilaisuudessa ym
Kukaan ei ole kysynyt kirkon ovella, oletko kirkon jäsen, onko kirkollisveroa maksettu
Miksi kirkon ja seurakunnan olemassaolo on ateistille ja vapaa-ajattelijoille niin vaikea asia?- Anonyymi
Elääkö ne ateistit, vapaa-ajattelijat ja kommunistit siinä valheessa, että jos Suomessa kaikki muut uskonnot paitsi kommunismi ja vapaa-ajattelu kiellettäisiin, ja kirkot räjäytettäisiin, niin asiat Suomessa olisivat paremmin.
- Anonyymi
Nyt on muuten kekriperinteiden aika!
- Anonyymi
Keksien vieton ajankohta ja kesto - ei niin nökönuukaa.
- Anonyymi
Olisi hienoa tietää, että mitä se Mäntysalon porukkaa harmittaa, jos joulukirkosta pidetään.
Eikun aivan ! Eihän kukaan saisi nauttia kirkon tunnelmasta ! Aion ottaa muuten Jori työpaikkaasi yhteyttä. Olet julkituonut esittelytekstissäsi olevasi ateisti ja vapari
Eihän maailmankatsomuksen pitänyt kuulua töihin tai kouluun ;) - Anonyymi
City-kekri kunniaan. Syödään ja juodaan hyvässä porukassa.
- Anonyymi
Meillä vietetään joulua perinteisesti ilman mitään jeesusjuttuja. Siis on kuusi, jouluruokia ja -juomia, lahjoja, tonttuilua. Saa nähdä, ehtiikö pukkikin.
- Anonyymi
Minä vietän joulun perinteisesti töissä. Joululauluja käyn laulamassa kirkossa jos jonkinlainen keli ja mahdollisuus osuu kohdalle. (Olen selkeästi kristitty vaikka tuo on lähes ainoa vuosittainen kirkkokäynti vuoden aikana.) Lahjoitan johonkin keräykseen. Ja odotan että talvi olisi leuto ja menisi nopeasti ohi. Siinä se, kevättä odotellessa.
Rentouttavia ja rauhaisia tulevia joulunpyhiä kaikille, viettotavasta riippumatta!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site2286717Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1405612Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3143712Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283520Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1252547Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne242305Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42200Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi602064Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631813- 1061574