Kaipaisin siis vinkkejä hyvistä paikoista ja tavoista uusia koko kalusto. Minulta puuttuu yksi poskihammas, yksi on melkein pelkkää paikkaa ja hampaiden välit on paikoittain suurentuneet niin, että varsinkin lihaa syödessä ruoka painuu kivuliaasti ikeneen.
Suurin syy remontille on kuitenkin se, että haluaisin kauniit valkoiset hampaat ja "vapautuksen" tulevista hammaslääkärillä käynneistä.
Onko implantit paras vaihtoehto vai kuoret ja mitä paikkaa suosittelette ja mitähän se suunnilleen maksaisi?
Olisiko vinkkejä hampaiden uusimiseen Hki?
7
86
Vastaukset
- Anonyymi
Mikään noista vaihtoehdoista ei vapauta hammaslääkärikäynneiltä, pikemminkin päinvastoin. Implanteista ja kuorista on huolehdittava itse erityisen hyvin pesemällä. Syvät ientaskut osoittaa että pesuun pitäisi suhtautua vakavammin koska ientulehdukset ja hammaskivi on syventänyt niitä.
Noin vähäiset hammaspuutokset ja viat on vielä helppoa korjata ja huolellinen hoito pitää omat hampaat suussa aivan riittävän hyväkuntoisina. Kun ikenet saadaan parannettua, hammasraotkin pienenevät.
Jos kuitenkin päädyt tuollaiseen esteettiseen hammashoitoon, kannattaa tiedustella useammalta yksityislääkäriltä, itse en osaa ehdottaa ketään koska en ole tarvinnut kyseisiä palveluita.- Anonyymi
Kiitos vastauksestasi! Tarkennan vielä sen verran, että hammaskiveä minulle ei onneksi jostain syystä tule eikä sitä ole ikinä jouduttu poistamaan (olen kuitenkin jo neljäkymppinen). Hammaslääkärissä käyn vuosittain.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi! Tarkennan vielä sen verran, että hammaskiveä minulle ei onneksi jostain syystä tule eikä sitä ole ikinä jouduttu poistamaan (olen kuitenkin jo neljäkymppinen). Hammaslääkärissä käyn vuosittain.
Karkea hinta-arvio: implantti 3000€, kruunu(kuori) 1000€/hammas. Tottahan sitä voi investoida 20000€ suuhunsa ja karttaa sen jälkeen hammaslääkäriä kuin ruttoa, mutta ehkä se ei enää siinä vaiheessa ole järkevää.
- Anonyymi
Haluamaasi kokonaishoitoa tekee vain harva hammaslääkäri.
Julkinen puoli ei niitä tee.
Nuoremmat hammaslääkärit ei niitä myöskään tee.
Yksittäisiä kruunuja useimmat tekee, mutta sellainen vaihtoehto on pois suljettu. Yksittäin korjattuna ei tuota remonttia kannata alkaa.
Hoidon suunnittelu kokonaisuutena on erittäin tärkeä!
Noin isossa hoidossa hintaneuvottelut on mahdollisia. N. 500EUR/ takahammas on mahdollinen jos kerralla tehdään 4-5 hammasta.
Etuhampaat ja implantti on kalliimmat. Esteettisyys tuo oman pienen lisähinnan. - Anonyymi
Yksi puuttuva poskihammas ja toinen paikattu ei voi olla peruste koko kaluston uusimiselle.
Kun ikeneen sattuu syödessä, ientulehdus on edennyt parodontiitiksi. Se on hoidettava. Sellaiseen suuhun, jossa on taipumusta ientulehdukseen, ei mielellään istuteta implantteja. Ne eivät pysy kovin kauan, sillä ne tulehduttavat ikenen vaikeasti, jos sellainen taipumus jo on.
Hammaslääkärin toimenpitein kauniiksi saadut hampaat vaativat erittäin huolellista kotihoitoa ja jatkuvaa hammaslääkärissä käymistä lopun elämää.
Sitten kun kaikki hampaat on poistettu eikä käytössäsi ole minkäänlaisia proteesejakaan, alkaa hammaslääkäristä vapaa elämä. - Anonyymi
Näitä hoitoja tehdään yksityispuolella jatkuvasti.
Jos hampaiden väliin jää ruokaa, kyse on todennäköisesti siitä, että hampaiden/paikkojen välissä on rakoja, joihin ruoka tarttuu. Syynä on usein huonot paikat ja/tai kuluneet hampaat. Kun väliin jää ruokaa, sitä voi olla vaikea saada pois, jolloin ien tulehtuu ja tulee kipeäksi. Ei aina ole kyse parodontiitista, vaikka toki tämäkin voi tilanteen pitkittyessä siihen johtaa. - Anonyymi
Suosittelen Stomaa, joka kuuluu nykyisin Mehiläiseen, Yrjönkadulla Tornia vastapäätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit846004KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3165067Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202648Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei462588Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831822Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031659Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171511- 1081461
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1181386Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331383