Venäjän tavoitteet Afrikassa

Anonyymi

Eihän me paljon maailman menosta tiedetä:

Jotkut setään tietävät: HS
'Venäjä on tehnyt sopimuksen sotilaallisesta yhteistyöstä kaikkiaan 28 Afrikan maan kanssa. Ranskan vaikutusvallan haastaminen maan entisissä siirtomaissa päiväntasaajan ja Saharan välisessä Afrikassa näyttää kiinnostavan Venäjää erityisesti.'

Mitkä ovat Venäjän päämäärät Afrikassa?

Kiinallahan on siellä jo laajat intressit menossa!

9

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotkut pärjäävät ilman lentotukialuksia ja sotilaallista väliintuloa ja tuhoamista - eivät USA-juutlaiset.

      • Anonyymi

        Ai Venäjän juutalaiset pärjää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai Venäjän juutalaiset pärjää?

        "Ai" :)


    • Anonyymi

      Kukapa muu niiden aseita ostaisi, kuin köyhä Afrikka. Soluttautuvat niiden varjolla sinne, kuten yrittivät Airistolle Suomessa. Tarvitaan paljon helikopteri-ja lentokenttiä ja kasarmeja, jonne on hyvä sitten joskus tehdä maihinnousu, kuten Krimillä tapahtui.

      • Anonyymi

        Siellä Turun-saaristossa on juutalaisyhdyskunta - häätivät venäläiset nurkilta pois.


    • Anonyymi

      Venäjällä on kiire linnoittaa omaa etuvyöhykettään Afrikkaan kun Kiina on pelannut isolla rahalla samaa peliä Afrikassa jo pidemmän aikaa. Venäjä ei ole enää neukkulan hajoamisen jälkeen ollut supervalta, Kiina on kohta supervalta.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Supervalta

      • Anonyymi

        Rahalla on ottajansa - Kiinalle annettiin rahaa lainaksi negatiivisella korolla ja se kertoo sen mietn rahamaailma kunnioittaa Kiinaa.

        IMF kusetti Argentiinaa ja Islantikin oli saada osansa - ja monissa muissa kolmansien maiden kusetuksisssa mukana.


    • Anonyymi

      Sputnik V ei toimikaan. Venäjän rokotteen saaneita sairastunut koronaan. Rokotteen toimivuudesta ei ole todisteita, mutta toimimattomuudesta on.

      Venäjän koronarokotteen saaneita on sairastunut virukseen. Siperian paikallisviranomaisiin viittaavien Venäjän medioiden mukaan tartunta on todettu ainakin kolmella rokotteen saaneella terveydenhoitoalan työntekijällä Altain alueella.

      Venäjä ei ole itse edes kehittänyt koko Sputnik V lääkettä. Lääkkeen tiedot on hakkeroitu Saksalaisen lääkeyhtiöin tiedostoista ja valmistettu niiden tietojen pohjalta. Tutkijoiden mukaan, lääkkeen ei pitäisikään toimia. Hakkeroitu tieto, ei ollut lopullinen versio lääkkeestä. On arvioitu, että kyseessä oli toimimaton syötti.

      Tässä taas nähdään, Venäjän rehellisyys. Venäjän kansa on tyrmistynyt maahansa.

      • Anonyymi

        Nuo rokotteet on ilmeisesti myös lännessä vain sellaisia että ne estää vain pahan sairastumisen jos tartunta on saatu,ei leviämistä. Eli virus tulee leviämään myös jatkossakin kiihtyvää tahtia maailmassa mutta rokotuksien ja tehosterokotuksien jälkeen niihin ei kuole niin paljoa ihmisiä,ei niin paljon keuhkosairauksia ja nuhakuumetta tai ne on lievempiä kuin nyt.
        Vain tämähän on luvattu tai luvataan. Sivuoireitakin tulee mutta ne pitäisi olla hallinnassa muilla mutta ei ehkä kaikkein herkimmillä ja allergisimmilla ihmisillä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe