käyn palstalla hokemassa, että Uudessa Testamentissa ei ole sapattikäskyä. En ymmärrä asioita, koska saatana on sokaissut minut. Kyllä Uudessa Testamentissa kaikki 10 käskyä tulevat esiin selkeästi. Se, miksi esimerkiksi siitä sapattikäskystä ei tehty suurta numeroa oli se, että kaikki sen käskyn tunsivat varsin hyvin ja siksi silloin sapattina synagogassa tutkittiin Raamattua ja palveltiin Jumalaa. Se oli täysin itsestään selvyys, eikä sitä tarvinnut hokea koko ajan.
Minä lestadiolainen pölvästi...
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Koko lähtökohta on väärä sen suhteen, että meidät olisi sidottu lakiin uudessa liitossa. Se ei tarkoita sitä, että laki olisi kumottu ja rikkoisimme lakia, vaan sitä, että uudessa liitossa laki on tarkoitettu pahan tekijöille kiroukseksi ja näyttämään, että he elävät synnissä. Jumalan lapsille asia ei ole niin.
Kun uskaltaa lukea UT:ta ilman harhaoppisia silmälaseja, jotka kääntävät kaiken nurin ja näyttämään siltä, että meillä on vanhan liiton käskyt voimassa, löytää sieltä Pyhän Hengen voiman ja saa voiman vastustaa harhaoppeja.- Anonyymi
Siis oikeastiko sinä kuvittelet, että laki on kirous? Että Jumalan pyhä tahto on kirous? Niinkö sokea olet? Vääristelet tahallasi Paavalia omaksi kadotukseksesi.
- Anonyymi
Sinä et ole saanut Pyhää Henkeä, kun kerran käyt sotaa Jumalan pyhää lakia vastaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä et ole saanut Pyhää Henkeä, kun kerran käyt sotaa Jumalan pyhää lakia vastaan.
Adventistit eivät ole pyhiä vaan valehtelijoita lain mukaan.
- Anonyymi
Lestadiolaiset, jehovan todistajat ja hellarit ovat harhaisia saatanan sokaisemia pölvästejä.
Adventistit sen sijaan ovat viisaita neitsyitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3884385Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032725Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei172264Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit162012Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511932Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181868- 1201836
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419