Maamme pitäminen elinvoimaisena vaatii

seuraavien 20 vuoden aikana 200-400 tuhatta maahanmuuttajaa. Ne jotka vastustavat kaikkea maahanmuuttoa, ovat itse asiassa hautaamassa Suomea. Osittain kirjaimellisesti, koska väkemme vanhenee ja vähenee vääjäämättä. Näille raukoille rajoille ei kovin monta ihmistä eksy, ja ne jotka tänne tulevat, heistä on revittävä työssä ja elämässä irti parhaimpansa. Niillä korteilla pelataan mitä kädessä on. Jos insinööri saa valita, hän lähtee Kaliforniaan eikä Kajaaniin.
33<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Tuskinpa tuota kukaan voi kiistää, MUTTA mistä saadaan ne oikeat ulkomaanelävät eikä vaan laumoittain marketissa notkujia?

Äänestä

Tähän astiset vapaamatkustajat ovat kyllä olleet täysiä lapsia eivätkä koskaan tuu aikuistumaankaan, nää ovat jo riitävä taaka suomelle mitä tänne on valehin pääseet

KYL NÄILLÄ ON ASIAT PAHASTI PIELES JA EPÄJÄRESTYKSES SISÄISET ARVOT

Äänestä

Kyllä insinöörejä lähtee Kajaaniinkin.

Ja insinöörejä tulee Suomeenkin. Heidät ja heidän osaamisensa pitäisi vain viipymättä tunnistaa. Onhan se kyllä neulan etsimistä heinäsuovasta, mutta mikä on toinen vaihtoehto?

Äänestä
  • Eihän 400000 ole mikään ongelma! Soitto Somaliaan ja lentokoneet lentämään niin meillä on alle aikayksikön 400000 rakettitutkijaa täällä pyllistelemässä. No hätä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eihän 400000 ole mikään ongelma! Soitto Somaliaan ja lentokoneet lentämään niin meillä on alle aikayksikön 400000 rakettitutkijaa täällä pyllistelemässä. No hätä!

    Suomi tarvitsee monille aloille jo nyt työntekijöitä lisää ja tulevaisuudessa paljon enemmän. Pakolaisista saa myös uusia työntekijöitä kouluttamalla heitä ammattiin.

    Kaipaamasi rakettitieteilijät ovat persuille joku pakkomielle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomi tarvitsee monille aloille jo nyt työntekijöitä lisää ja tulevaisuudessa paljon enemmän. Pakolaisista saa myös uusia työntekijöitä kouluttamalla heitä ammattiin.

    Kaipaamasi rakettitieteilijät ovat persuille joku pakkomielle.

    Mille aloille? Stand Up-koomikoiksiko?

    Suomalaisilla on vara v*ttuilla suuri osa ihmisiä työelämän ulkopuolella tai työkyvyttömiksi. Jos sen jälkeen vaivaa "työvoimapula", niin eipä voisi vähempää kiinnostaa.

    Lusikoikoon vaan liemensä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomi tarvitsee monille aloille jo nyt työntekijöitä lisää ja tulevaisuudessa paljon enemmän. Pakolaisista saa myös uusia työntekijöitä kouluttamalla heitä ammattiin.

    Kaipaamasi rakettitieteilijät ovat persuille joku pakkomielle.

    Anteeksi pitäisikö sanoa sitten vaikka holtittomasti lisääntyviä koodareita?....

    Äänestä

  • Se on totta ettei näistä ole mitään hyötyä työmarkkinoilla. Meillähän on jos jonkinnäköisiä koordinaattori valtuutettu tulkki yhteisö vähemmistö valtuutettuja pedagokekaja, sossussa diakonissalaitoksella, moniheli ry:sssä....jne... suojatöissä palvelemassa yhteiskunnan tukemana omia viiteryhmiään.... Mutta väkiluku pysyy korkeana holtittoman lisääntymisen ja ikuisen ”turvaan” tulon ansiosta. Allaahakbar! Maashallaah! Inshallaah!....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mille aloille? Stand Up-koomikoiksiko?

    Suomalaisilla on vara v*ttuilla suuri osa ihmisiä työelämän ulkopuolella tai työkyvyttömiksi. Jos sen jälkeen vaivaa "työvoimapula", niin eipä voisi vähempää kiinnostaa.

    Lusikoikoon vaan liemensä.

    Jätän nyt oikeat Nokian ja Koneen insinöörit sekä lääkärit väliin, ja kerron, mille aloille tiedän maahanmuuttajia työllistyneen:

    rakennustyöntekijät, varastotyöntekijät, kuljettajat, lähihoitajat, henkilökohtaiset avustajat, kokit, keittiöapulaiset, siivoojat, puutarhatyöntekijät, teollisuuden työntekijät, kassahenkilöt

    Nämä ovat aloja, jotka eivät nauti suomalaisten keskuudessa suurtakaan suosiota, ja Suomessa on niin vähän nuoria, ettei heitä millään kaikkiin hommiin riitäkään.

    Pitäisi vain löytää tehtäviin sopivat henkilöt maahanmuuttajien joukosta. Työhalu on tärkein ominaisuus. Usein käy niin, että aluksi työhaluja saattaa ollakin, mutta ne haihtuvat, kun helpommallakin pärjää, eli avustuksilla ja tuilla. Tämä on ongelman ydin.

    Keski-ikäiset kotiäidit ovat työllistymisen kannalta menetettyjä tapauksia. Heihin ei kannata resursseja tuhlata. Pitäisi vain huolehtia siitä, etteivät tänne saapuneet ja täällä syntyneet nuoret jää samaan loukkuun. Keppiä ja porkkanaa tarvitaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomi tarvitsee monille aloille jo nyt työntekijöitä lisää ja tulevaisuudessa paljon enemmän. Pakolaisista saa myös uusia työntekijöitä kouluttamalla heitä ammattiin.

    Kaipaamasi rakettitieteilijät ovat persuille joku pakkomielle.

    maahanmuuttajat ovat viherpunikeille pakkomielle.
    niitä pitää saada suomeen kynsin hampain

    samaan aikaan n 400 000 suomalaista on työttömänä

    Äänestä

Saadaanhan siinnä vihervasemmiston unelma toteutettua väestönvaihdoksesta ja Suomi Islamoitua samalla!

Äänestä

Tosin sen jälkeenhän suomikin taantuu kehitysmaaksi mutta Islamin palvontahan on sitä monikulttuurista, monimuotoista kulttuurinrikkautta mitä täällä takapajuisessa Impivaaralaisessa lintukodossa tarvitaan! Eikö olekkin Kuppa?

Äänestä

Oli nolla viestiä lähtenyt paljonkohan nyt on....

Äänestä
  • Kuten niihin ei saa liittää elinikäisesti ”kotoutettavia” Islamin pavojiakaan!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuten niihin ei saa liittää elinikäisesti ”kotoutettavia” Islamin pavojiakaan!

    Eikä kehitysmaataustaisistakaan saa puhua Islamin palvojien yhteydessä mitään, vain rakettitutkijoista, koodareista...jne...

    Äänestä

Perussuomalaiset ovat myös tämän faktan takana, vaikka näöksi ja äänten kalasteluun muuta mölisevät.

Äänestä
  • Että mitä?

    Äänestä

IKuisia lapsosia ovat kaupakeskusten käytävillä ja pitkin katuja hummaavat ja aikasa kulutavat suomalaisten jaloissa

Äänestä

Kirjaimellisuus on parhautta myös itseriittoisuudessaan ja rahanahneudessaan ymym.

Äänestä

Pari huomiota:
Useimmat maahanmuuttajat Afrikasta ja Islaminuskoisista maista eivät osaa juurikaan englantia, suomenkielestä puhumattakaan. Eivät osaa myöskään lukea tai kirjoittaa englantia. Suurella osalla ei ole edes perustaitoja ja tietoja että voisivat selviytyä ilman tulkin, avustajan, koordinaattorin ja vastaavien apua edes yksinkertaisista jokapäiväisistä toiminnoista.
Jos aloitetaan nyt kouluttamaan jotain 25 v. Afgaania tai Kongolaista ensin lukemaan ja kirjoittamaan, Suomen kieli ja yhteiskuntaoppi, perusmatematiikka, englanninkieli ja muut vastaavat perustaidot ja tiedot, niin kaveri on jo 30 ennenkuin pystyy aloittamaan opettelua mihinkään ammattiin...ja ovat jo siinä vaiheessa tajunneet että siivoushomman tai ojankaivuun sijaan kannattaa heittäytyä yhteiskunnan elätiksi.
Naiset kyseisistä maista eivät opiskele tai käy töissä kun pitää hoitaa alati kasvavaa lapsilaumaa jonka elätyksen yhteiskunta myös maksaa.

On myös toinen vaihtoehto. Käytetään kehitysapuun ja maahanmuuttoon menevät miljardit Suomalaisten hyväksi. Tuetaan lasten hankkimista, lapsiperheitä ja erityisesti Suomalaisia nuoria pariskuntia siten ettei lasten teko olisi taloudellisista seikoista kiinni. Tehtäisiin mamutukseen ja kehitysapuun nykyään menevillä miljardeilla Suomalaisten lapsen hankkimisesta hoidosta ja kasvatuksesta helppoa, kivaa ja arvostettua. Näistä Suomalaislapsista saadaan sitten Suomen tulevaisuuden rakentajia, ei jostain lukutaidottomana, ainoastaan Pashtua puhuvasta, 25 vuotiaana Suomeen saapuvasta Afgaanimiehestä, jonka koko arvomaailma ja maailmankuva pitää muuttaa jotta hänestä voisi tulla tuottava Suomalaisen yhteiskunnan jäsen.

Äänestä

Joku aika sitten maahan tuli kuulema aivokirurgeja ja niistä ei nyt näykään olevan pulaa, vaan raketti- ja koneinsinööreistä sekä bussikoodareista, huolimatta siitä, kuinka paljon heitäkin on tullut maahan.

Ilmeisesti pizzanpaistajista ja kebabin tekijöistä ei kuitenkaan ole pulaa?

Äänestä

Suomessa on pärjätty pienelläkin kansan määrällä oikein hyvin, siihen ei siirtolaisia kehitysmaista kaivata, osaajat on halutessaan päässeet maahan jo vuosikymmenet, tiedoksi vaan.

Äänestä
  • Juurikin näin, pärjätään edelleen paljon paremmin pienellä kansalla! Se että tänne tuodaan Islamin palvojia vastikkeettomalla elinikäisenelatuksen statuksella lisääntymään holtittomasti yhteiskunnan piikiin, vain pahentaa asiaa.

    Äänestä

Niin kuin muutkin maat Suomi tarvitsee koulutettuja asiantuntijoita maailmalta. Kaikki sen tietävät ja heidän maahantuloaan on helpotettu.

Suomessa ei tarvita kolmansista maista keskiajalle jämähtäneitä sosiaaliturvan varassa eläviä elintasosiirtolaisia ja sotilaskarkureita.
Jokainen näistä on liikaa. Suomessa on jo kasvava joukko elätettäväksi tulleita ja heidän jälkeläisiään.

Muissa Pohjoismaissa on tehty tutkimuksia, jotka osoittavat, että muslimitaustaiset kolmansien maiden maahanmuuttajat eivät integroidu länsimaiseen sivistykseen ja ovat suuri taloudellinen taakka hyvinvointivaltioille ja niiden veronmaksajille. Maahanmuuttajat murentavat yhteisten palveluiden rahoituksen, koska eivät elinkaarensa aikana tule koskaan rahoittamiseen osallistumaan..

Äänestä

Kantasuomalaiset ilmastopelotellaan lopettamaan lisääntyminen. Ja tilalle tuodaan holtittomasti lisääntyviäkehitysmaalaisia Islamin palvojia. Jos tässä ei ole kyse väestönvaihdoksesta, niin mistä sitten.

Äänestä

Kuinka sotien jälkeen pieni, kovia kokenut kansamme sai rakennettua hyvinvointi yhteiskunnan?
Suomen vai Suomen kansan? Mitä Suomi on ilman suomalaisia?
Eiköhän järkevintä olisi panostaa suomalaisten syntyvyyden lisäämiseen?

Äänestä
  • Syntyvyyden voimakas lisääminen auttaa vasta vuosiymmenten kuluttua. Eikä suomalaisperheet halua nykyään edes kymmenlapsista perhettä.

    Äänestä

Suomesta muuttaa pois joka vuosi tuhansia korkeakoulutettuja, ja tilalle tunkee kehitysmaapummeja, rikollisia ja terroristeja.

Mikä voisi mennä pieleen?

Äänestä
  • Edellinen oikeistohallitus toimi näin.

    Nyt vihervasemmistohallituksella on aivan eri linja.

    Äänestä

Se on niputetuu kolout, kun vihurivasurit suvakit ja laps maahantunkeutujat rupeais töehin, voi lutunat sentään mitähän näist vähääaivois jaloistuis oikeis tuoteiks

EE MUUTAKUIN VELEKKAA SYNTTTYY ja muutakin sakkaa

Nää ee muuten tuu koskan akustummaan, aatos on niin niin lyhyttä noilla jaa sakis viellä kauhiemppaa

Äänestä
  • Mitä hyötyy on näistä vellojista jotka kaik käytävät täytävät joukkokiehnaamaalla kuin kavut täyttäen mekastaen kivisin taskuin, ee pirut lauta noista keskekasvusista mihkään muuhun ookkaan kuin noin jaakaavat perinteitään vetäen ikuisesti matkasaan.

    Äänestä

200 000 - 400 000 maahanmuuttajaa

lasketaan

asunnot
200 000 * 0,2 milj = 20 - 40 miljardia euroa
Mistä ne rahat otetaan ??'
Kuka rakentaa asunnot ?
Kuinka monta no go aluetta muodostuu. Ruotsissa on nyt 53 ja ranskassa n 1000 joista 150 äärimuslimien hallinnassa

Kovin paljon on käytännön ongelmia

Äänestä

200 000 - 400 000 maahanmuuttajaa työvoimapulaan ?
mihin ihmeen työvoimapulaan
tällä hetkellä suomessa on jo nyt n 400 000 työtöntä

Ja köyhiä omasta takaa kun 140 000 hakee ruokaa leipäjonoista

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

seuraavien 20 vuoden aikana 200-400 tuhatta maahanmuuttajaa. Ne jotka vastustavat kaikkea maahanmuuttoa, ovat itse asiassa hautaamassa Suomea. Osittain kirjaimellisesti, koska väkemme vanhenee ja vähenee vääjäämättä. Näille raukoille rajoille ei kovin monta ihmistä eksy, ja ne jotka tänne tulevat, heistä on revittävä työssä ja elämässä irti parhaimpansa. Niillä korteilla pelataan mitä kädessä on. Jos insinööri saa valita, hän lähtee Kaliforniaan eikä Kajaaniin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu