Yli 7500 julistajaa kuollut

Anonyymi

Coronaan maailmanlaajuisesti.
Eikö Jehova suojelekkaan meittiä?

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elikä noin 2x enemmän kuin väestössä keskimäärin.

    • Anonyymi

      Virukset eivät kysele, mikä uskonto.

      • Anonyymi

        Tilastollisesti Jehovan todistajia pitäisi olla vain 3000 kuollut, suhteutettuna "populaan".


    • Anonyymi

      Ei tuossa mitään ihmeellistä ole. Ei korona valikoi eikä kenellekkään ole luvattu erikois suojelua. Tärkeää on suojautua itse, pestä kädet ja käyttää maskia. Jehovan todistajat ovat saaneet mahtavia ohjeita. On tosi hienoa, että järjestö pitää niin hyvää huolta todistajista ihan yksilö tasolla. Jeesus ennusti ruttotauteja ja muuta ikävää ajanjaksomme viimeisinä päivinä. Erikois suojelua ei ole luvattu kenellekkään. Mutta toivo paremmasta tulevaisuudesta, sitä ei kukaan voi ottaa pois. Sen ajatteleminen lohduttaa tänä koettelevana aikana.
      En ole itse kuullut, että monissa muissa uskonnoissa todella välitettäisiin näin konkreettisella tasolla ihmisistä. Järjestö antaa jatkuvasti korona päivityksiä ja rohkaisee mahtavilla raporteilla eri puolilta maailmaa miten ihmiset ovat selvinneet jne.
      Hengellinen toiminta jatkuu viikottain, puhelintyö jatkuu kun oville ei voi mennä kertomaan Raamatun toivon sanomaa. Jos kirkon ovet hiljentyvät korona aikana, Jumalan huoneen ovet ovat aina auki ja evankeliumin sanoma tavoittaa tänäänkin kuulevia korvia.

      • Anonyymi

        Jeesus ei ennustanut, vaan ilmoitti. Ruton, ei ruttotauteja. Kuten meillä on nuha vaan ei nuhatauti.

        Koronaesto on maailmallisten lahko johtajien kielto. Jeesus ei ilmoittanut perustetta lopettaa työtä.
        Uskon puute estää pelastumisen.
        "mene ja iloitse Herrassa, uskosi on sinut pelastanut" sanoi Jeesus.

        Älkää totelko Jeesusta ja älkää menkö, sanoo vartiotorniseuran johto.
        Mutta johan pelastus on mennyt verensiirtokiellon murhilla.
        Jeesus kehotti syömään veriruokia, "syökää kaikkea mitä lihakaupassa myydään.
        1 Korintt. 10:25


      • Anonyymi

        Sinähän kirjoittelet samoin kun Trump puhuu.
        Ai, niin. Lahkosi on jenkkilästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinähän kirjoittelet samoin kun Trump puhuu.
        Ai, niin. Lahkosi on jenkkilästä.

        Tarkoitin kirjoitusta klo 18.21.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinähän kirjoittelet samoin kun Trump puhuu.
        Ai, niin. Lahkosi on jenkkilästä.

        Trump kirjoitti täällä ennen pian loppuvaa virkaansa.
        Nimimerkillä Trumppappaa

        Raamatussa on tosiaan tuo 1 Korintt. 10:25 syökää kaikkea mitä lihakaupassa myydään

        -kannattaa katsoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      20
      2267
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      33
      2122
    3. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      64
      1663
    4. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1657
    5. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      80
      1602
    6. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      113
      1450
    7. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      52
      1442
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      83
      1149
    9. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1017
    10. Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä

      Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom
      Suomalaiset julkkikset
      21
      895
    Aihe