Brexit vain tiivisti EU:a!
TIILIKAINEN näki jouluaaton sovussa ”historiallisen hetken”, sillä se päätti kokonaisen eroprosessin kaaren. Britanniasta tuli historian ensimmäinen maa, joka aloittaa siteiden katkomisen EU:n kanssa.
”Eroamisen kaari osoitti, miten pitkälle EU:n integraatio on edennyt. Unioni alkaa olla niin tiivis liitto ja jäsenyyden juuret niin syvällä, että niiden riuhtaiseminen irti ei ole helppoa.”
Britannian EU-ero ajoi loppuja jäsenmaita Tiilikaisen mukaan lopulta tiiviimmin yhteen.
”Aika paljon kansallisia intressejä työnnettiin taka-alalle. Kansanäänestyksen aikana puhuttiin dominoefektistä, joka ruokkisi EU-vastaista mielialaa. Lopputulema on enemmänkin, että näin ei käynyt.”
Tiilikainen ei näe EU:n heikkoutena sitä, että sopimuksen teon aikarajat rikottiin kerta toisensa jälkeen.
”EU:lle oli tärkeää, että saadaan mahdollisimman hyvä kumppanuus. Olihan siinä paljon kaikkea turhaa, eikä prosessi näyttänyt mallikkaalta. Paljon vedätystä oli aina loppuvaiheeseen saakka, mikä kertoo harvinaisen politisoituneesta hankkeesta.”
Yksi syy politisoitumiseen Tiilikaisen mukaan on, että Britanniassa brexitiin liitettiin paljon perusteettomia lupauksia. Tämän seurauksena Britanniassa poliittiset jakolinjat ovat nyt syventyneet.
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mikäei tapa,se vahvistaa.
Näin tekee Brexitkin EU:lle. - Anonyymi
Todellisuudessa Britannia ero eusta koituu eu n kuolemaksi sillä Britannia oistaa euro alueen suurimmat öljy/maakaasu/kivihiili varat,harmi vain ettei eu kyennyt ajattelemaan asiaa pidemälle
- Anonyymi
Britannian ero vain tiivistää EU:a.
Luonnonvaroja on runsaasti EU27:n alueellakin, vaikka EU-vihaajat eivät siitä tiedä.
Toisaalta vapaakauppasopimus mahdollistaa niiden edullisen oston Britanniasta EU-maihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Liikenne topissa
Mitäs liedenpohjassa tekeillä ku kuus kutosen liikenne katkaistu..poliisioperaatio4312029Naisen vessakäynti suhteen alussa
Mä olin ihastukseni kaa viettämässä viikonloppua. Eka kertaa yövyin miehen luona. Toisen yön jälkeisenä aamuna mulla meni vatsa aivan sekaisin. Oltiin1609371Maisa se jaksaa valehdella
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/28acb452-15ff-470d-80c3-511ad69abec0 Taas on syytön, taas on todisteita jotka jossain vaiheessa paljastaa Ma2277235- 164443
Karanteenimääräyksiä rikkovaa ei rangaista.
Ulkomailta tuleva koronatartuttaja saa Suomessa liikuskella ja juhlia estoitta. Omantunnon kysymys on noudattaako karanteenimääräyksiä toista on mones1912911