Jumala on Pyhä!

Se on uskoville selvä asia. Mutta liberaaleille ja ateisteille Jumala ei ole Pyhä vaan pilkan kohde.
8<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos Jumala on pyhä, niin miksi te uskovaiset annatte sen uhrilahjana uskontunnustuksenne mukaan? Ja jopa yhdessä lausutte uskontunnustusta, jossa Jumala astuu alas helvettiin? Ja syötte Jumalan fyysistä ruumista ja juotte tämän verta? Onko tämä pyhää ja hyvää toimintaa?

Augsburgin tunnustus:

<<Opetetaan, että Kristuksen ruumis ja veri ovat leivän ja viinin muodossa todellisesti läsnä ja että ne siinä jaetaan ja nautitaan.<<

<<Opetetaan Poika Jumalan tulleen ihmiseksi ja että KRISTUS oli tosi ihminen ja TOSI JUMALA, sillä hänen jumalallinen ja inhimillinen persoonansa olivat erottamattomasti yhtyneet. Hänet RISTIINNAULITTIIN, jotta hän olisi UHRI niin perisynnin kuin kaikkien muidenkin syntien tähden ja että HÄN SOVITTAISI JUMALAN VIHAN.<<

Se mikä uhrataan, lakkaa hyödyttämästä ihmistä, uhraaminen, wikipedia:

<<<Uhrausta harjoitetaan, koska jumalan uskotaan tuomitsevan ihmisen väärät teot taikka kiitokseksi jumalalta saaduista hyvistä asioista. Yleensä uhraamiseen liittyy uhrilahjan jättäminen, hajottaminen, tappaminen, upottaminen, pudottaminen tai polttaminen. Uhratun asian täytyy tavallaan kadota ihmisten maailmasta ja lakata olemasta hyödyksi ihmisille, että se voisi tulla jumalan maailmaan ja olla jumalan hyödyksi.

Erityisesti veri­uhrit, joissa eläin tai toisinaan ihminenkin surmataan uskonnollisen rituaalin yhteydessä, ovat kuuluneet oleellisena osana useimpiin muinais­ajan uskontoihin.<<<

Kun tosi Jumala uhrataan, se lakkaa olemasta ihmisille hyödyksi.

Äänestä
  • Kertokaapa uskovaiset, kun teidän mukaan ei ole olemassa kuin yksi Jumala, ja tässä tämä Tosi Jumala uhrataan toisen Jumalan vihan lepyttämiseksi, niin kuka sitten on tämä toinen 'Jumala'? Kuka hyötyy siitä, että tosi Jumala on kuollut ja uhrattu ja lakkaa hyödyttämästä ihmisiä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kertokaapa uskovaiset, kun teidän mukaan ei ole olemassa kuin yksi Jumala, ja tässä tämä Tosi Jumala uhrataan toisen Jumalan vihan lepyttämiseksi, niin kuka sitten on tämä toinen 'Jumala'? Kuka hyötyy siitä, että tosi Jumala on kuollut ja uhrattu ja lakkaa hyödyttämästä ihmisiä?

    Jos sinä et edes hallitse kristinuskon alkeita, niin ei kannattaisi tulla yleiselle palstalla munaan ittees. 🤠

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos sinä et edes hallitse kristinuskon alkeita, niin ei kannattaisi tulla yleiselle palstalla munaan ittees. 🤠

    Pysyppäs asiassa. Jumalia on laskettu olevan luokkaa 20.000. Eikö siis ole itsensä munaamista väittää että on vain yksi. Itse kutsuisin sikäli uskontoa myös lottoamiseksi.

    Jos jumala on hyvä niin pitäähän siitä jotain hyötyäkin olla. Edes vähän niin kuin Pikku-Kallesta vitsien kohteena. Tai maskottina sitten.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pysyppäs asiassa. Jumalia on laskettu olevan luokkaa 20.000. Eikö siis ole itsensä munaamista väittää että on vain yksi. Itse kutsuisin sikäli uskontoa myös lottoamiseksi.

    Jos jumala on hyvä niin pitäähän siitä jotain hyötyäkin olla. Edes vähän niin kuin Pikku-Kallesta vitsien kohteena. Tai maskottina sitten.

    Jos et selvästikään kykene hahmottamaan mistä kussakin ketjussa keskustellaan, niin et viitsisi täyttää palstaa merkityksettömillä väli-spiikki-hölinöilläsi. Katsos, ei ketään kiinosta pelkkä älämölösi jossa ei ole mitään ajatusta.

    1Äänestä

Kannattaako mielikuvitusystävää pitää jotenkin pyhänä? Eikö sellainen maskotti ole enempi lohtulelu.

Äänestä
  • Emme me pidä sinua edes ystävänä saatikka pyhänä.

    1Äänestä

Totta olen 2015 asti pilkannut ja pilkkaan kuolemaani asti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Se on uskoville selvä asia. Mutta liberaaleille ja ateisteille Jumala ei ole Pyhä vaan pilkan kohde.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu