Näin Kokoomus järjesti rahan pumppauksen velkamaille.

Anonyymi

Vuosina 2007-2011 Suomen asioista päättivät Keskusta ja Kokoomus, molemmilla 8 ministeriä. Puolueiden yhteistyöllä Suomi oli yksi innokkaimmista luomassa EU:n yhteistä velkamaiden tukipolitiikkaa, jonka alkuvaiheessa EU myönsi Kreikalle maaliskuussa 2010 hätälainaa 45 mrd € ja heti perään toukokuussa 110 mrd €. Jälkimmäisestä Suomen osuus 1,5 miljardia.

Eduskuntavaaleissa 2011 Kokoomus oli suurin. Hallitustunnustelija Katainen alkoi ensitöikseen hallituseuvotteluissa kiristämään demareita ja muita suostumaan Kokoomuksen vaatimuksiin Kreikan valtaisasta uudesta tukipaketista, sekä siihen liittyen Suomen sitouttamisesta EU:n velkamaiden tukipoltiikkaan. Apuna kiristyksessä Kokoomus käytti hallitsemiaan valtamedioita kierolla tyypillisellä tavallaan. Mediat laitettiin rummuttamaan Kataisen kirsitysiestejä; ”Mikäli demarit eivät suostu Kokoomuksen vaatimuksiin, ovat he osasyyllisiä EU:n kaatumiseen, mikä tulee tapahtumaan, jos kaikki jäsenmaat eivät nopeasti sitoudu velkamaiden tukipakettihin. Toinen kiristysruuvi oli rummuttaa, että mikäli demarit eivät suostu vaatimukseen tukipaktista, viivyttävät he hallituksen muodostamista tahallaan, mikä on myös demokratian halveksumista, koska kyse on suurimman puolueen tärkeimmästä tavoitteesta ja vaatimuksesta.

Demarit alistuivat kiristykseen ja jatkoivat itsensä ryvettämistä Kokoomuksen ansaviidakossa. Demarti ottivat vastaan valtionvarainministerin salkun, missä ministerin toimet oli sidottu kristyksellä aikaansaatuun Kokoomuspolitiikkaan. Näin Kokoomus järjesti Urpilaisesta kasvot, kuka on kylvnyt veronmaksajien rahoja holtittomasti huijarivatioille. Tuosta ajasta lähtien ovat Kokoomuksen hallitsemat valtamediat sekä palkkatrollit suoltaneet kaikkialla valhetta, kuinka Urpilainen n pääsyyllinen siihen että Suomen kansa maksaa velkamaiden velkoja. Mikä pahinta, iso osa Hölmölän väestä uskoo kaiken mitä Kokoomus-Syövän mediat ja trollit valehtelevat. Niin tässä kuin muissakin asioissa.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        336
        11534
      2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        38
        3507
      3. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        79
        3067
      4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        103
        2805
      5. 92
        2676
      6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        50
        2495
      7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        158
        2419
      8. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        275
        2304
      9. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        45
        1491
      10. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        14
        1460
      Aihe