Näin Kokoomus järjesti rahan pumppauksen velkamaille.

Anonyymi

Vuosina 2007-2011 Suomen asioista päättivät Keskusta ja Kokoomus, molemmilla 8 ministeriä. Puolueiden yhteistyöllä Suomi oli yksi innokkaimmista luomassa EU:n yhteistä velkamaiden tukipolitiikkaa, jonka alkuvaiheessa EU myönsi Kreikalle maaliskuussa 2010 hätälainaa 45 mrd € ja heti perään toukokuussa 110 mrd €. Jälkimmäisestä Suomen osuus 1,5 miljardia.

Eduskuntavaaleissa 2011 Kokoomus oli suurin. Hallitustunnustelija Katainen alkoi ensitöikseen hallituseuvotteluissa kiristämään demareita ja muita suostumaan Kokoomuksen vaatimuksiin Kreikan valtaisasta uudesta tukipaketista, sekä siihen liittyen Suomen sitouttamisesta EU:n velkamaiden tukipoltiikkaan. Apuna kiristyksessä Kokoomus käytti hallitsemiaan valtamedioita kierolla tyypillisellä tavallaan. Mediat laitettiin rummuttamaan Kataisen kirsitysiestejä; ”Mikäli demarit eivät suostu Kokoomuksen vaatimuksiin, ovat he osasyyllisiä EU:n kaatumiseen, mikä tulee tapahtumaan, jos kaikki jäsenmaat eivät nopeasti sitoudu velkamaiden tukipakettihin. Toinen kiristysruuvi oli rummuttaa, että mikäli demarit eivät suostu vaatimukseen tukipaktista, viivyttävät he hallituksen muodostamista tahallaan, mikä on myös demokratian halveksumista, koska kyse on suurimman puolueen tärkeimmästä tavoitteesta ja vaatimuksesta.

Demarit alistuivat kiristykseen ja jatkoivat itsensä ryvettämistä Kokoomuksen ansaviidakossa. Demarti ottivat vastaan valtionvarainministerin salkun, missä ministerin toimet oli sidottu kristyksellä aikaansaatuun Kokoomuspolitiikkaan. Näin Kokoomus järjesti Urpilaisesta kasvot, kuka on kylvnyt veronmaksajien rahoja holtittomasti huijarivatioille. Tuosta ajasta lähtien ovat Kokoomuksen hallitsemat valtamediat sekä palkkatrollit suoltaneet kaikkialla valhetta, kuinka Urpilainen n pääsyyllinen siihen että Suomen kansa maksaa velkamaiden velkoja. Mikä pahinta, iso osa Hölmölän väestä uskoo kaiken mitä Kokoomus-Syövän mediat ja trollit valehtelevat. Niin tässä kuin muissakin asioissa.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

        10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
        Maailman menoa
        261
        9783
      2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

        vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
        Maailman menoa
        178
        5523
      3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

        Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
        Maailman menoa
        156
        5139
      4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

        * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
        Maailman menoa
        70
        4821
      5. Ootko sä nainen suuttunut

        jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
        Ikävä
        212
        2379
      6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

        Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
        Ikävä
        12
        2229
      7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

        Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
        Maailman menoa
        302
        1858
      8. Minkälainen auto

        Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
        Ikävä
        90
        1557
      9. Menen nyt koisimaan

        Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
        Ikävä
        21
        1501
      10. Kuinka rakastunut olet

        Ja kehen?
        Ikävä
        41
        1123
      Aihe