Tampereen VA, vuodesta 2020

Tampereen VA:n toimintakertomuksen toiminta-osaa. Saako tästä tolkkua siitä mitä yhdistys on tehnyt?


KORONAVIRUS

Keväällä Suomeen saapunut koronavirus pakotti yhdistyksen muuttamaan toimintaansa. Epidemia ja sen vastatoimet vaikuttivat laajimmin maalis-kesäkuussa ja uudelleen loppuvuodesta:

- Baari-illoista neljä peruutettiin kokonaan ja muidenkin osallistujamäärä väheni. Keväälle suunniteltua luontoretkeä lykättiin. Yhdistyksen kevätkokous järjestettiin kokonaan ja syyskokous osittain etäkokouksena. Yhdistyksen 75-vuotisjuhlaa ei lähdetty edes suunnittelemaan.

- Liittokous lykkääntyi syksyyn. Satakunnan yhdistys perui kesäpäivänsä. johon Tampereelta on perinteisesti osallistuttu.

- Koko maa ikäänkuin pysähtyi eikä moni muu asia edennyt entiseen tahtiin jos ollenkaan:

-- Sekä valtionkirkoista eroaminen että liittyminen vähentyivät muutamaksi kuukaudeksi kymmeniä prosentteja normaalista.

-- Jäsenhakemusten määrä väheni.

-- Virus ylipäänsä hallitsi mediaa vahvasti kuukausien ajan, eikä edes yritetty merkittävästi saada asioitamme julkisuuteen.

TOIMINTA

Baari-iltoja saatiin pidettyä kaikkiaan kahdeksan, koska neljä peruttiin kokonaan koronaviruksen vuoksi. Illoista kahdessa ei ollut alustusta ja nimettyä aihetta. Yhdellä kerralla alustaja ei saapunut paikalle; myöhemmin yhdistys sai tiedon hänen kuolemastaan. Näin alustettuja kertoja oli kaikkiaan viisi, ja kuuntelijoiden mediaanimäärä niissä oli 9. Paikkana oli edellisen vuoden tapaan Gastropub Nordic.

Alustustusten aiheina olivat partio ja uskonto, kulttien ja verkostomarkkinoinnin yhteiset piirteet, kansalaisjärjestön tavat vaikuttaa eduskuntaan, entisen papin kertomus matkasta uskoon ja takaisin, sekä yhdistyksen historia 1995-2019.

Uutena avauksena syksyllä testattiin iltojen suoratoistoa verkkoon. Ensimmäinen kerta epäonnistui useammalla tavalla. Toinen kerta onnistui, mutta seuraajia suoratoistolla oli vain kourallinen; illasta tehtyä Youtube-tallennetta jälkikäteen sen sijaan katsoi n. 60 henkeä.

Luontoretkiä järjestettiin kaksi, joista toinen Hämeenlinnassa. Osallistujia molemmissa oli vain kolme.

Yhdistyksen omat www-sivut uusittiin; ulkoasun lisäksi mm. tapahtumakalenterista saa nyt helpommin poimittua tapahtumia omaan kalenteriin. Yhdistyksen jäseniä oli mukana ainakin kantelupukki.fi- ja uskonnonvapaus.fi-sivujen ylläpidossa.

Loppuvuodesta aloitettiin videoiden teko youtube-kanavalla Uskomatonta mutta totta. Noin tunnin mittaisia videoita julkaistiin kertomusvuonna kolme.

Kolme jäsentämme oli Educa-messuilla virallisesti Kantelupukin edustajana. Yksi tamperelainen kävi Helsingin yhdistyksen baari-illassa ja Luoteis-Lapin yhdistyksen vuosikokouksessa kertomassa eroakirkosta.fi-palvelusta. Helmikuun Katsomusdialogi-tapahtumassa kaksi jäsentämme tavoitti vajaat sata teini-ikäistä ylöjärveläistä. Loppuvuodesta kerrottiin vapaa-ajattelusta kahdella "kouluvierailulla", koronaviruksen vuoksi etäyhteydellä.

Eroakirkosta.fi-palvelun kautta valtionkirkot jätti noin XX ihmistä eli selvästi edellistä vuotta vähemmän. Käyttäjien näkökulmasta palvelun toiminta jatkui lähes entiseen tapaan; perheen yhteinen erolomake purettiin ja tilalle tuli selkeämmin aikuisille oma sähköinen eroaminen ja lasten ja nuorten erottamiseen omat paperikaavakkeensa. Maistraattien yhdistyminen Digi- ja väestötietovirastoksi helpotti ylläpitoa taustalla. Marraskuussa virasto suositteli oman sivunsa käyttöä eroamiseen ja tästä lisättiin maininta palvelun etusivulle. Muodollinen taustajärjestö palvelulle ei ole yhdistyksemme, mutta käytännössä aktiivisimmat toimijat olivat jäseniämme.

6

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja tämä siis on tietenkin luonnos.

    • Anonyymi

      Siitä puuttuu punaviheriöiden mushyysäyksen tuomitseminen MatiasTurkkila 21.12."Hallitus: vihapuhe ja ääriajattelu kitkettävä!

      Hallitus myös: Suomeen tuotava suorilla lennoilla Isistä kannattavia salafisteja!"

    • Tänään lähti liittomaksujen tilityskin. 206, eli aika selvästi vähemmän kuin viime vuoden 215. Toisaalta muistaakseni pari enemmän kuin 2018.

      Voi noita joku yksittäinen tulla jälkikäteenkin, mutta se ei kokonaiskuvaa muuta.

    • Tästä voisi esittää niitä kommentteja... Eli olipa mitä mieltä tahansa toiminnasta, kertooko tuo kertomusluonnos riittävästi?

    • Anonyymi

      Kyllä tuosta ihan käy ilmi, että ihan aktiivinen vuosi on ollut, nääs.
      En tiennyt tuosta Uskomatonta mutta totta -kanavasta Youtubessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      88
      2924
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      81
      2399
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      26
      2197
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1716
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      12
      1475
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1140
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe