Tampereen VA, vuodesta 2020

Tampereen VA:n toimintakertomuksen toiminta-osaa. Saako tästä tolkkua siitä mitä yhdistys on tehnyt?


KORONAVIRUS

Keväällä Suomeen saapunut koronavirus pakotti yhdistyksen muuttamaan toimintaansa. Epidemia ja sen vastatoimet vaikuttivat laajimmin maalis-kesäkuussa ja uudelleen loppuvuodesta:

- Baari-illoista neljä peruutettiin kokonaan ja muidenkin osallistujamäärä väheni. Keväälle suunniteltua luontoretkeä lykättiin. Yhdistyksen kevätkokous järjestettiin kokonaan ja syyskokous osittain etäkokouksena. Yhdistyksen 75-vuotisjuhlaa ei lähdetty edes suunnittelemaan.

- Liittokous lykkääntyi syksyyn. Satakunnan yhdistys perui kesäpäivänsä. johon Tampereelta on perinteisesti osallistuttu.

- Koko maa ikäänkuin pysähtyi eikä moni muu asia edennyt entiseen tahtiin jos ollenkaan:

-- Sekä valtionkirkoista eroaminen että liittyminen vähentyivät muutamaksi kuukaudeksi kymmeniä prosentteja normaalista.

-- Jäsenhakemusten määrä väheni.

-- Virus ylipäänsä hallitsi mediaa vahvasti kuukausien ajan, eikä edes yritetty merkittävästi saada asioitamme julkisuuteen.

TOIMINTA

Baari-iltoja saatiin pidettyä kaikkiaan kahdeksan, koska neljä peruttiin kokonaan koronaviruksen vuoksi. Illoista kahdessa ei ollut alustusta ja nimettyä aihetta. Yhdellä kerralla alustaja ei saapunut paikalle; myöhemmin yhdistys sai tiedon hänen kuolemastaan. Näin alustettuja kertoja oli kaikkiaan viisi, ja kuuntelijoiden mediaanimäärä niissä oli 9. Paikkana oli edellisen vuoden tapaan Gastropub Nordic.

Alustustusten aiheina olivat partio ja uskonto, kulttien ja verkostomarkkinoinnin yhteiset piirteet, kansalaisjärjestön tavat vaikuttaa eduskuntaan, entisen papin kertomus matkasta uskoon ja takaisin, sekä yhdistyksen historia 1995-2019.

Uutena avauksena syksyllä testattiin iltojen suoratoistoa verkkoon. Ensimmäinen kerta epäonnistui useammalla tavalla. Toinen kerta onnistui, mutta seuraajia suoratoistolla oli vain kourallinen; illasta tehtyä Youtube-tallennetta jälkikäteen sen sijaan katsoi n. 60 henkeä.

Luontoretkiä järjestettiin kaksi, joista toinen Hämeenlinnassa. Osallistujia molemmissa oli vain kolme.

Yhdistyksen omat www-sivut uusittiin; ulkoasun lisäksi mm. tapahtumakalenterista saa nyt helpommin poimittua tapahtumia omaan kalenteriin. Yhdistyksen jäseniä oli mukana ainakin kantelupukki.fi- ja uskonnonvapaus.fi-sivujen ylläpidossa.

Loppuvuodesta aloitettiin videoiden teko youtube-kanavalla Uskomatonta mutta totta. Noin tunnin mittaisia videoita julkaistiin kertomusvuonna kolme.

Kolme jäsentämme oli Educa-messuilla virallisesti Kantelupukin edustajana. Yksi tamperelainen kävi Helsingin yhdistyksen baari-illassa ja Luoteis-Lapin yhdistyksen vuosikokouksessa kertomassa eroakirkosta.fi-palvelusta. Helmikuun Katsomusdialogi-tapahtumassa kaksi jäsentämme tavoitti vajaat sata teini-ikäistä ylöjärveläistä. Loppuvuodesta kerrottiin vapaa-ajattelusta kahdella "kouluvierailulla", koronaviruksen vuoksi etäyhteydellä.

Eroakirkosta.fi-palvelun kautta valtionkirkot jätti noin XX ihmistä eli selvästi edellistä vuotta vähemmän. Käyttäjien näkökulmasta palvelun toiminta jatkui lähes entiseen tapaan; perheen yhteinen erolomake purettiin ja tilalle tuli selkeämmin aikuisille oma sähköinen eroaminen ja lasten ja nuorten erottamiseen omat paperikaavakkeensa. Maistraattien yhdistyminen Digi- ja väestötietovirastoksi helpotti ylläpitoa taustalla. Marraskuussa virasto suositteli oman sivunsa käyttöä eroamiseen ja tästä lisättiin maininta palvelun etusivulle. Muodollinen taustajärjestö palvelulle ei ole yhdistyksemme, mutta käytännössä aktiivisimmat toimijat olivat jäseniämme.

6

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja tämä siis on tietenkin luonnos.

    • Anonyymi

      Siitä puuttuu punaviheriöiden mushyysäyksen tuomitseminen MatiasTurkkila 21.12."Hallitus: vihapuhe ja ääriajattelu kitkettävä!

      Hallitus myös: Suomeen tuotava suorilla lennoilla Isistä kannattavia salafisteja!"

    • Tänään lähti liittomaksujen tilityskin. 206, eli aika selvästi vähemmän kuin viime vuoden 215. Toisaalta muistaakseni pari enemmän kuin 2018.

      Voi noita joku yksittäinen tulla jälkikäteenkin, mutta se ei kokonaiskuvaa muuta.

    • Tästä voisi esittää niitä kommentteja... Eli olipa mitä mieltä tahansa toiminnasta, kertooko tuo kertomusluonnos riittävästi?

    • Anonyymi

      Kyllä tuosta ihan käy ilmi, että ihan aktiivinen vuosi on ollut, nääs.
      En tiennyt tuosta Uskomatonta mutta totta -kanavasta Youtubessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      92
      3483
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2468
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2374
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2244
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2118
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      77
      1091
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1077
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      986
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      939
    Aihe